Ел. инструментите. Консумативи.
Statulov - напреднал
Здравейте,
Искам да попитам, че съм новобранец все още :).
Имам цпу лазер от известно време и си намерих подгодящия софтуер за него. Справям се май добре, но нещо не мога да си избера правилния материал за рязане. Рисувам върху мдф 3мм, става много добре обаче нещо като искам да изрежа Ц. Кой материал е най-подходящ за рязане с лазер? Лазера е 7,5w. Пробвах да рисувам върху плексиглас но нпак греда. Лъча минава през него и нищо. Знаели някой как се реже и гравира с лазер върху плексиглас?
Ако има някой, който може да каже (сигурен съм, че има) ще съм много благодарен.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Имам над 14г. опит с СО2 лазери около 500+W. - програмиране, ремонт и поддръжка. Рязал съм какво ли не, само салам май не съм.
Ст3, Ст45, 65г, Инокс, плексиглас, пластмаса, дърво, керамични стъкла, гума , клингерит, фаянсови плочки, тефлон и други незнайни материали.
Не се получава при: закалено стъкло- пръсва се после, гранитогрес- спуква се нанякъде, алуминий- иска повече мощност и азот. И някакъв камък бил втори по твърдост след диаманта, ама го пръска на парчета само да го докосне лъча.
Но на такива малки ватове нямам никакъв опит. Гравиране на Ст3 съм пробвал 3-4 пъти - задоволитело.
6 години опит с Fiber лазер 2000W. Неметали не съм пробвал на него. Първо той търси метал да позиционира височината. Тука и алуминий и мед съм пробвал, но те искат ватове. Под 200W не може да ги одраска даже.
Този е по-близко до твоя мисля и прозрачните материали хич не му харесват. Лъча минава през тях.
Намалявай скоростта много, почти на нула пробвай.
Избери си по-матов, по-непрозрачен материал. Има и цветни плексигласи, избери същият като на лазера цвят.
Обикновено всичките ми проблеми са били от липса на мощност.
Като цяло плексигласа май иска най-малка мощност от всичките. Но под 150-200W не съм го пробвал.
Успех!
Statulov - напреднал
пет апр 10, 2020 8:38 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Имам над 14г. опит с СО2 лазери около 500+W. - програмиране, ремонт и поддръжка. Рязал съм какво ли не, само салам май не съм.
Ст3, Ст45, 65г, Инокс, плексиглас, пластмаса, дърво, керамични стъкла, гума , клингерит, фаянсови плочки, тефлон и други незнайни материали.
Не се получава при: закалено стъкло- пръсва се после, гранитогрес- спуква се нанякъде, алуминий- иска повече мощност и азот. И някакъв камък бил втори по твърдост след диаманта, ама го пръска на парчета само да го докосне лъча.
Но на такива малки ватове нямам никакъв опит. Гравиране на Ст3 съм пробвал 3-4 пъти - задоволитело.
6 години опит с Fiber лазер 2000W. Неметали не съм пробвал на него. Първо той търси метал да позиционира височината. Тука и алуминий и мед съм пробвал, но те искат ватове. Под 200W не може да ги одраска даже.
Този е по-близко до твоя мисля и прозрачните материали хич не му харесват. Лъча минава през тях.
Намалявай скоростта много, почти на нула пробвай.
Избери си по-матов, по-непрозрачен материал. Има и цветни плексигласи, избери същият като на лазера цвят.
Обикновено всичките ми проблеми са били от липса на мощност.
Като цяло плексигласа май иска най-малка мощност от всичките. Но под 150-200W не съм го пробвал.
Успех!
Благодаря колега!
Още утре ще пробвам на бавна скорост.
А от какво мобе да се получава едно гадно скърцане на червяка по ос X?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Понякоха при достатъчно ниска скорост на някоя от осите се получава шум.
По-скоро като пищене, сърдене бих го определил. Не знам кое точно го предизвиква.
Мисля, че мотора пищи от зор. Ниска скорост със запазване на въртящ момент хич не му харесва на моторя.
Да не е ставал мотор.
Ти за скърцане говориш пък ... смажи с нещо да видиш дали има разлика.
Statulov - напреднал
пет апр 10, 2020 10:41 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Понякоха при достатъчно ниска скорост на някоя от осите се получава шум.
По-скоро като пищене, сърдене бих го определил. Не знам кое точно го предизвиква.
Мисля, че мотора пищи от зор. Ниска скорост със запазване на въртящ момент хич не му харесва на моторя.
Да не е ставал мотор.
Ти за скърцане говориш пък ... смажи с нещо да видиш дали има разлика.
Така хубаво ги бях смазал, че после ги чистих 2 дена с обезмаслител. По-лошо стана със смазката. Червяка стана червн и лепкав и трудно вървеше
Statulov - напреднал
пет апр 10, 2020 10:41 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Понякоха при достатъчно ниска скорост на някоя от осите се получава шум.
По-скоро като пищене, сърдене бих го определил. Не знам кое точно го предизвиква.
Мисля, че мотора пищи от зор. Ниска скорост със запазване на въртящ момент хич не му харесва на моторя.
Да не е ставал мотор.
Ти за скърцане говориш пък ... смажи с нещо да видиш дали има разлика.
От червяка се чува това скърцане. Трябва ли да се смазва?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Зъбен ремък ми е скърцал.
Ама червяк не ми звучи добре.
Тез китайци дан' са забравили да сложат смазка.
Възможно ли е да се разглоби без да се счупи, да погледнеш поне?
Lisko - майстор
Мини плексигласа с черен маркер първо, после пробвай с лазера. Не съм пробвал, щото не ми е трябвало. Все нещо ще стане, но интересно дали ще е задоволително.
Statulov - напреднал
нед апр 12, 2020 6:36 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Зъбен ремък ми е скърцал.
Ама червяк не ми звучи добре.
Тез китайци дан' са забравили да сложат смазка.
Възможно ли е да се разглоби без да се счупи, да погледнеш поне?
Аз бях сложил смазка ама стана много лепкава и после мих червяка и с ацетон
Statulov - напреднал
нед апр 12, 2020 7:20 pmLisko написа:
Мини плексигласа с черен маркер първо, после пробвай с лазера. Не съм пробвал, щото не ми е трябвало. Все нещо ще стане, но интересно дали ще е задоволително.
Ок, ще го пробвам

Тема "Работа с ЦПУ лазер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: