• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
крум - специалист
Моят избор е такъв:
Ъглошлайф Спарки М1050Е. Наблягам на Е-то. Или казано по друг начин, електронно управление на оборотите. Тази екстра е задължителна. С нея машинката увеличава неимоверно сферите на приложение. Можеш да режеш, можеш да шлайфаш (на бавни обороти става дори и за дърво), можеш да полираш, можеш да заточваш инструменти...
Опит: Купих го в далечната 2003-та. Цената беше около 125-135 лв. Тогава с един приятел се захванахме да реставрираме костенурки. Първо неговата (свършена отдавна), след това моята (в почти-довършено състояние, чака края на ремонта в къщи). Машината върши абсолютно всичко, за което е направена, че и отгоре. Не се запъва, не се мъчи. Като цяло не съм я щадил - до скоро беше една от най-любимите ми машини, сега е една от любимите (винтоверта я измести :-D ). Сравнен с другите, които съм ползвал в този ценови клас - половин-една класа отгоре. Силно препоръчвам, особено ако качеството на сега произвежданите е такова като на тези от преди 4.5 години. До последния лев, даден за тази машина си заслужава.

Бормашина - ползвам Бош 650 РЕ. Страхотна машина. Малко по-стара от ъглошлайфа, издържа реставрациите на костенурките наравно с него. Полезен помощник в ремонта на къщата. Има достатъчно мощност за хоби машина, доста приятна е за работа, макар че няма с какво друго да я сравня. Цената беше около 125 лв на промоция в Метро - наскоро пак я гледах някъде на промоция. Минус - патроника. Доста неудобен е. Мисля, че за тези пари си заслужава.

Зеге - за мои нужди си взех Б&Д от Практикер, около 50-60 лв на промоция. Не блести с кой-знае какви качества, но не е и лошо. В допълнение взех едно спарки за 50-тина лева, пак от там на промоция. Според мен това е разумната цена за зеге. Може би защото не съм ползвал по-скъпо/класно.

Фреза - ползвах една малка такава Спарки (не знам точния модел) за известно време (на приятел). Той я има от 4-5 години. Майстор дърводелец/дърворезбар е и я ползва много. Той твърди, че това е ФРЕЗАТА - малка, удобна, не трябва да натискаш копчето за пускане постоянно -> може да се ползва с една ръка. Това е неговия маниер на работа, аз не успявам да я управлявам с една ръка. Грозна е, спор няма. Та толкоз за качеството на Спарки... освен ако не се е променило нещо драстично в последните години.

Отдели пари и за ексцентрик-шлайф. Доста време се кумих над един Б&Д в Практикер на промоция и... точно като реших да го купувам го вдигнаха от 90 на 135 лв!!!

По-нормални цени можеш да намериш в Ташев-Галвинг.
От моя скромен опит знам, че в тези магазини (Практикер, Бриколаж) се купува само на промоция, и то след обстойна проверка на цените по другите магазини... Или ако изпаднеш в нужда...
UNIOR - модератор
velsi написа:

но: как ви звучи "максимален диаметър на свредлото за: бетон 15 mm" отнесено към една ударна дрелка? И как точно хващаме това свредло в патронника, който побира до 13 мм?
Прав си , за което моля да бъда извинен, грешката е изцяло моя.
velsi написа:
Пък и патронниците с ключ са отживелица за този тип машини и почти никой държащ на името си производител вече не влага такива в изделията си.
Тук мога да не се съглася, щеспомена например Makita, BOSCH...
velsi написа:
Х52Е е някакво подобие на оберфреза, скалъпено набързо, колкото да има какво да се произвежда и продава. Водачите са тънки, липсва хромово покритие, липсват втулки, разбива се за 2-3 месеца работа и се появяват ужасни луфтове, да не говорим, че мощността на двигателя 520W е направо смешна за такъв тип инструмент.
Когато изискванията са за домашни условия, както на колегата, мисля че тази машина напълно покрива тези изисквания.Предложих я защото при такива условия не се изискват големи мошности, а и самата машина е доста функционална, и може да бъде използвана и за други дейности, след отделяне на двигателя от вертикалните водачи.
velsi написа:
Зегето ТН60 върши работа, но за същите пари, пък дори и по-малко може да се купи аналогичен модел поне с регулиране на оборотите - екстра, която в този модел липсва.
Мой пропуск е че не предложих и модел "ТН60Е", който има регулиране на оборотите, поради простата причина че е с 20лв. по скъп.
velsi написа:
Смея да заявя, че перфораторите на Спарки имат проблем с пневматичния механизъм и след повечко работа задължително дават дефект.
Мога да кажа че до момента нямам перфоратор от клас 2кг. върнат за сериозен ремонт по механиката.Проблемите идват от бързото износване на "О" пръстените, като в последствие спада силата на удара, а за никой не е приятно машината му да влиза в сервиз, предвид загубата на време.
velsi написа:
Та в крайна сметка, на фона на многото ментета Спарки е една много добра алтернатива, но гръмкото Professional, което се мъдри на всичките им машини в повечето случаи е само за красота.
Тук съм съгласен с теб, истината е че може би 5 или 6 машини от цялата гама заслужават това "Professional". Но въпреки всичко трябва да се има предвид че гамата от машини на Спарки е предназначена за ниски и средни натоварвания.
velsi - Почетен майстор
UNIOR написа:
...и може да бъде използвана и за други дейности, след отделяне на двигателя от вертикалните водачи.
Признавам, това е единственото и достойнство!

UNIOR написа:
Проблемите идват от бързото износване на "О" пръстените, като в последствие спада силата на удара.
Точно това имах предвид. То не е ли достатъчно да ти скъса нервите?
UNIOR написа:
Но въпреки всичко трябва да се има предвид че гамата от машини на Спарки е предназначена за ниски и средни натоварвания.
А това къде го пише? Или купувача трябва сам да се досети, че под "професионал" всъщност трябва да се има предвид нещо друго?
UNIOR - модератор
velsi написа:
UNIOR написа:
Но въпреки всичко трябва да се има предвид че гамата от машини на Спарки е предназначена за ниски и средни натоварвания.
А това къде го пише? Или купувача трябва сам да се досети, че под "професионал" всъщност трябва да се има предвид нещо друго?
Прав си, никъде не е написано, това е по скоро морално задължение на търговците предлагащи тази и друга техника(марка), за съжаление малко от така наречените "продавач консултанти" или както писа по горе колегата krasiorocknroll "инженерката-продавачка ", са запознати с това което продават, особено в големите вериги магазини.
Затова страшно много се радвам че го има този форум, и по специално този раздел където можем да обсъждаме "+" и "-" . Самия аз също не претендирам че знам всичко свързано с областа, но не ме е срам да питам.
Надявам се колегата да се е ориентирал, ако нещо все още не му е ясно, да пита смело. Тъпи въпроси няма, има грешно похарчени пари, много изгубено време и адски много нерви.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ, нужда от съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: