Ел. инструментите. Консумативи.
Здравейте!

Ударна бормашина Bosch GSB 550, 550 W, 2800 RPM, 41.800 PPM
https://www.emag.bg/udarna-bormashina-b ... DZQ60WBBM/

Дали подобна бормашина може да се използва и за завинтване на винтове, сглобяване на мебели и други хоби дейности? Може би е е прекалено мощна?
Идеята е с един инструмент "два заека".

Благодаря предварително!
Индианец - специалист
пет сеп 11, 2020 3:54 pmrilog12 написа:
Здравейте!

Ударна бормашина Bosch GSB 550, 550 W, 2800 RPM, 41.800 PPM
https://www.emag.bg/udarna-bormashina-b ... DZQ60WBBM/

Дали подобна бормашина може да се използва и за завинтване на винтове, сглобяване на мебели и други хоби дейности? Може би е е прекалено мощна?
Идеята е с един инструмент "два заека".

Благодаря предварително!
Тя че е мощна е мощна, но е друг въпрос, че на ниски обороти няма въртящ момент.
Иначе за винтове до 4*60/70 няма проблем според мен.
Аз поработих в събота, но с много дълги винтове и българска дрелка, като ремонтирахме навеса.
Но тя има редуктор и голям въртящ момент, но пак се озори.
Ако ти е удобна за завиване пробвай и от време на време и давай "газ" на празен ход за да се охлади.
Ааа да, и гледай да не пренавиеш винта!
Трябва да потренираш преди това.
Ако някъде греша, моля някой да ме поправи.
Успех!
radius - майстор
Поправям те, не става за мебели ;) .
Ако ще е компромис, по-добре винтоверт с високи обороти.
Благодаря за отговорите. В такъв случай да се насоча към машина тип ударен пробивен винтоверт, може би?
Предпочитам да се с кабел, че се опасявам от скапване на батерията от рядката употреба.
Индианец - специалист
пет сеп 11, 2020 4:31 pmradius написа:
Поправям те, не става за мебели ;) .
Ако ще е компромис, по-добре винтоверт с високи обороти.
Мерси.
Ако е ПДЧ вярно може да изрони плоскостта.
koveslav - майстор
Като нямаше друга техника,с бормашини с регулируеми обороти правехме всичко.На старите български машини се сваляха и патронниците,за да олекне машината,а вътре в осите имаха шестограмни отвори със задържащи пръстени за битове.Що нещо съм правил с такава машина не е истина.От пробиване в какви ли не метали,в тухла,в по-леки бетони,до правене на гипскартон и работа със самонарезки и всякакви видии в какви ли не материали.И машината все още е жива и здрава,от 97-ма та до сега.Едни четки и два лагера е всичко,което износи за толкова години.
Сега има далеч по-удобна техника за всяка задача,но ако трябва да имам само една машина за всичко вкъщи,бормашината е най-универсалния инструмент. Обаче за прецизна работа в плоскости си трябва винтоверт...
jorkata.petkov - помощник
Аз не съм специалист по машините, но мисля, че с ударен инструмент ако се сглобяват съвременни мебели от нисък клас има много голям риск от прецакване на дървото (талашита). Това ми се случи няколко пъти с винтоверт, който е по-мощен. Мебелите бяха от най-ниския клас разбира се.
koveslav - майстор
Оставам с впечатлението,че понятието ударен нещо май взе да се размива.
Ударния винтоверт е този,който завива с удар по посока на въртене и предимството му е,че чрез удара развива по-голямо усилие на завиване и развиване,като този голям въртящ момент е на импулси и почти не се пренася в ръката на оператора.Ударното действие не може да се изключва и контрола на завиване при него е наистина по-труден за финна работа.
Ударните бормашини(и ел. и акумулаторни) могат да пробиват,като заедно с въртеливото движение правят и удар по остта на инструмента(подобно на перфоратор),с цел пробиване на в тухла,бетон и т.н. със съответните свредла.При тях този удар се включва и изключва и без него те работят като нормални бормашини и винтоверти.
miliad - майстор
Нормално е да се размива понятието след като вече има винтоверти и с двата принципа на действие. И докато не се изчисти терминологията, така ще е.
За мен лично едното го водя импакт, другото е винтоверт с удар/ударен винтоверт/.
А проблема на бормашината е разпределението на центъра на тежеста. С 1.8кг тежащи пред китката да работиш дълго-забрави. Със другото може и да свикнеш, но теглото.....

Тема "Ударна бормашина и употреба като винтоверт?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: