• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Ел. инструментите. Консумативи.
GPGP - напреднал
Здравейте! За вилата искам да си взема електрически верижен трион.Налага ми се да "оправя" 10-ина кубика дърва за огрев. Извън това, триона ще е за кастрене, да отрежа някое и друго малко дърво - такива неща. С две думи - няма да го ползвам активно. Та, трябва ми нещо, което няма да изисква поддръжка, лесно за употреба и надеждно. Отхвърлих най-евтините варианти, защото не ми се занимава с гаранции и да карам напред-назад по 100км., понеже съм взел боклук.Четох доста из форума, за сега това, което мисля, че съм разбрал, че е важно, е маслената помпа да е с регулиране, нещо на веригата да е метално(но не знам какво точно😂), да има бърз стоп, да е лека... От опит знам, че за да са изпълнени всички изисквания, цената няма да си заслужава целта, така че, съм подготвен за компромиси. Въпроса е къде е тази златна среда?
ky-kyy - майстор
Евтините ел триони, нямат маслена помпа. Който и да вземеш, все тая...на късмет. Гледах скоро в хоуммакс някакви намалени Райдъри. Скачай смело на твоя отговорност :lol:
kartechar - специалист
Ползвам го за това, което е посочил колегата и по моите разбирания е перфектен и с 3 г. гаранция:
https://www.profiplus.bg/625-elektriche ... ta-uc3541a
GPGP - напреднал
пон дек 21, 2020 4:07 pmkartechar написа:
Ползвам го за това, което е посочил колегата и по моите разбирания е перфектен и с 3 г. гаранция:
https://www.profiplus.bg/625-elektriche ... ta-uc3541a
Много благодаря, колега! Чудех се дали 2-ра верига е нужна. Например, ако трябва да нарежа 10-ина м3 пресен бук ще трябва ли да заточвам веригата и колко пъти? Разбира се, приемаме, че ще режа правилно и няма да мъча машината
burkov - специалист
Аз ползвам този: https://www.emag.bg/el-verizhen-trion-s ... ction=view

Има го редовно с отстъпка, аз го взех за около 120-130 лева лятото.
Нарязах около 3-4 кубика до сега греди, плюс още около кубик стари дъски.
kartechar - специалист
пон дек 21, 2020 6:45 pmGPGP написа:
Много благодаря, колега! Чудех се дали 2-ра верига е нужна. Например, ако трябва да нарежа 10-ина м3 пресен бук ще трябва ли да заточвам веригата и колко пъти? Разбира се, приемаме, че ще режа правилно и няма да мъча машината
Основно бук режа и аз. При нормално рязане няма да ти се наложи заточване за 10 кубика. Втора верига си вземи /аз си я поръчах с машината/, защото може неволно да удариш монтираната или по дървата за има полепнали песъчинки. Резервната ще ти гарантира, че няма да се мотаеш със заточване. Ако пък всичко мине нормално, втората верига ще си бъде винаги в готовност :) !
Sandman - специалист
пон дек 21, 2020 6:50 pmburkov написа:
Аз ползвам този: https://www.emag.bg/el-verizhen-trion-s ... ction=view
+1

Аз имам същия, нарязах един покрив дървения, куп джанки и други саморасялци с различни дебелини по двора, никви грижи. Удобен е, разглабя се за чистене лесно, веригата се натяга с една врътка, не ми е тежък (за теглото нямам база за сравнение де :-D ).
Soviet_Soldier - специалист
пон дек 21, 2020 6:45 pmGPGP написа:

Много благодаря, колега! Чудех се дали 2-ра верига е нужна. Например, ако трябва да нарежа 10-ина м3 пресен бук ще трябва ли да заточвам веригата и колко пъти? Разбира се, приемаме, че ще режа правилно и няма да мъча машината
Втора верига не е нужна, но пили си вземете обезателно. Един път е достатъчен да попаднете върху нещо твърдо и веригата се изтъпява мигновено. Избягвайте да мъчите резачката с тъпа верига, ако искате резачката да оцелее дълго.
Относно изборът на самата резачка, Райдер не са лоши, имат много сервизни бази и части се намират лесно за тях. Желателно е да изберете модел с верига и шина Орегон, защото китайските вериги са меки и се затъпяват по-бързо.
Отделно, освен 2 пили (кръгла и плоска) ще Ви трябва масло за вериги (Може и някакво евтино автомобилно, само НЕ наливайте отработено масло) и такаламит за гресиране на звездичката на шината. Не е скъп такаламитът, около 5лв и ще Ви стигне в домашни условия за много години. По веднъж в двата отвора на шината набивайте смазка с него, при всяка пауза за зареждане на резервоара с масло.

Изображение
dragozow - майстор
Втора верига никога не е ненужна и струва 20-ина лева. Пили, масло трябва да имаш под ръка. Някои шини нямат отвор за гресиране. След всяка работа машината се почиства и се прибира.
Soviet_Soldier - специалист
Вярно е, че има и шини без отвор за гресиране, но при електрическите битови модели те са много рядко срещани. Примерно Щил са без подобен отвор, но те са много скъпи, читавите модели са им над 400лв, а човекът търси нещо средно, като чета, какво е написал по-горе. Една Макита за 200-250лв е отличен продукт в съотношение цена-качество, възможности. За под 200лв може да си намери McCulloch примерно. И тук говоря за модели 1800+W и около 15-ка шина. Все пак ще се режат и метровки, по тази причина е хубаво да е сравнително мощна.

Втора верига, ако машината си идва с читава, примерно Орегон за 10 кубика дърва веднъж в годината, плюс кастрене на някое клонче, има да си работи с една сигурно 5+ години . . .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Електрически верижен трион" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: