• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
Lisko - майстор
Едно малко лагерче трябва да смажа (около 3см диаметър) от шлайф машинката че се беше напълно спекло. Засега го мих с бензин и се пораздвижи.
Имам следните масла в наличност:
- масло за машинка за подстригване
- масло за вериги на велосипеди, мотоциклети и верижни триони.
- може би имам и няколко капки SАЕ-30 за двг.
- имам и една гъста грес на която пише че е литиева ама надали ще е тя.

Кое от тия е най-подходящо?
Благодаря!
Christo - майстор
Някои съображения......
Един лагер не се спича току така. Сачмите са повърхностно обработени(циментирани). Ако се е въртял дълго време без смазка, циментацията е паднала и лагерът е негоден. Ако до него достига прах от шлайфането, трябва да се предвиди някакво уплътнение, шайба, кече, или нещо подобно. Иначе, ефектът от смазването ще е временен. Лагерчето е добре да се накисне в нафта за една нощ и да се почисти идеално. Греста е правилната смазка, както са писали и колегите. Като се премерят вътрешен, външен диаметър и широчината, ще стане ясен номерът на лагера. Един такъв лагер, сачмен, двойно капсулован, от серия 6000, дори и марков(SKF, FAG) струва десетина лева, или нещо такова. Смазан е фабрично с колкото трябва грес и трябва само да се монтира. Дори лагерът да е нещо специално, пак не би струвал кой знае какви пари. Не купувайте лагери "куча марка" Има много специализирани магазини за лагери, например този: https://www.lagerite.com
kr1100 - майстор
вт сеп 14, 2021 8:01 amChristo написа:
... Не купувайте лагери "куча марка" Има много специализирани магазини за лагери, например този: https://www.lagerite.com
Christo Лиско е в Канада. Може да е далече от град и магазин за лагери.
Christo - майстор
Не знаех, че става въпрос за Канада.... Адресът, който дадох става безполезен.... Не вярвам в Канада да има дефицит за каквото и да било...
Поздрави и успех за всички съфорумци!
torbalan - Дървен философ
По-добре нов лагер. С такъв диаметър няма да е скъп.
jekasus - майстор
В Канада дали има такива магазини за лагери? Просто интересно...
За нов съм - капсулован и измит със бензин, колкото и да го мажеш със грес отгоре. живота му е кратък...
Lisko - майстор
Мерси на всички. Аз го отворих по-скоро от инат че да не се хвърля цялата машина за един лагер. Но машината има и друг проблем (протри се гумата дето е под шкурката). Мислех да я сменям със стара подложка от мишка, но да не вземе да стане прекалено много работа. Даже нов лагер не ми се търси. Ще сложа този с греста и ако пак се спече (а първия път изкара едно 10 години) току виж съм изхвърлил цялата машинка. Нали трябва и да подкрепяме икономиката.
:-)
chapara - майстор
Аз се замислих кога ще ги стигнем Американците, в т.ч. Канадците, ама докато имаме агенти да ги дърпат към дъното, все пак имаме шанс да не си заврем чистачките👍😁😁😁
  • 1
  • 2

Тема "смазване на лагер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: