Ел. инструментите. Консумативи.
radius - майстор
Абе ползвах го където се налагаше да срежа желязо с флекса, ама искам къртач :wink:
Имам Макита 2430 и след като правих преди години 2 дупки в плочите за канализацията, вече не е същата.
Има резон в това с дупченето със свредло нагъсто, но като го отрежа един парлак 300 кила, какво ще го правя? Освен това, съединителя ми е бая омекнал, а с тия дупки около супер гъстите железа, не го очаква нищо добро. Все пак това е вариант като за мен, хубавото е че в момента е разделен на 2 части по височина и няма да е толкова тежък.
muhala - майстор
Аз къртих една бетонена мивка с къртач и видях много зор. Представям си какво е само с чук и флекс. Купи си или вземи под наедм един къртач и го почвай. Ако можеш дупни няколко дупки. Бетона се кърти лесно, когато няма упора.
Индианец - специалист
Досега май само ти сам си даде най- правилният съвет според мен.
Оголваш и с електрожен или флекс режеш арматурата и филма приключва.
kozl - майстор
вт окт 26, 2021 5:21 pmradius написа:
По мое желание, енергото ми оставиха 2м стар стълб в двора и сега ще го махам. Както се вижда, мястото е много ограничено и тясно и предпочетох аз да си го махна, отколкото да съборят оградата с крана.
Оня ден се борих 3 часа (още не мога да се оправя) и резулата е на снимката:

viber_image_2021-10-26_16-43-55-945.jpg



Първо с диамантения диск направих 2 срещуположни среза от горе до долу и с клинове го разцепих на 2, не че много поддаде, но срезовете се досцепиха до долу ( диска влиза около 6см, а стълба е поне 8 дебел от тая страна). После с кирката напъвах железата и 1/4 ги извадих. Но нямам сили за повече борба. Няма и много място да замахнеш с голям чук, а останалата половина откъм оградата е, както писах, доста по-масивна.

Ще си купя един къртач-мъртвец, хем и по-двора като копая тук-там се налага да дялна някой голям варовиков камък (че и плочи има). Да поясня, че варовика може да е мек камък,но е гаден за къртене, защото шилото се забива в мекото и по-трудно го цепи. И сега започва чуденето - дали да е по-лек (ще е по-удобен за стълба) 15-18J или някой малко по-масивен за камъните (45-50J). Да поясня, че говоря за силно бюджетни машини.
Примерно, ако е лек един Райдър https://www.onlinemashini.bg/kartach-ra ... smax/60750 , който на данни бие лидълския аналог. Къртил съм с BOSCH GSH 11 E във варовик и съм доволен, но подозирам че 16те джаула на Боша бият по-силно от 18-те на Райдъра :wink: .
Ако е по-тежък, може да е от продавалника някой parkside pah1700b2 - 50 J, но е около 80-100лв отгоре и е доста масивен за хоризонтална работа.
Понеже е по-универсален Райдъра, гравитирам към по-малката машина. Очаквам мнения, може и нещо друго около тия пари.
Още в този пост си взел и решение. Купувай си къртач и като Уди кълвач кацай на стълба. Аз за подобни цели си купих Лидълския по-мощен перфоратор и тук там го ползвам за некоя по-голема буца бетон. Рядко ми се налага. По-често си кълва с по-малкия перфоратор, ем значително по-лек.
schuldiner - майстор
Лист ламарина около стълба като кюмбе. Газова горелка, ама полека да не опърли гюрлюка и оградата. Като се нагорещи бетонът - кофа вода и е готов за къртене с перфоратор.
radius - майстор
Хубава идея, но не виждам как ще стане без да поругая или зеленяша, или оградата. Гаранция нещо ще замине. Има ли забележим ефект това върху бетона?
Днес поръчах Райдърчето и ще видим (ама другата седмица).
schuldiner - майстор
Ми тогаз пробий дупка ниско долу да взима въздух и ползвай стълба като кюнец - парцал с нафта и газ!
За варовика из мястото това май е единственият ефективен ръчен метод. Палиш клечераци, заливаш, къртиш люспа 1-2 см и пак... Пробвал съм с 11 кг бош преди двайсетина години да правя яма в камънак, ама да е жив и здрав Иван Къртика - професионален копач на дупки, щото сам нямаше да се сетя за огъня.

И си боядисай бетона, че загрозява оградата. Нали знаеш как - бял цимент на каша, но не с вода, а с бетонконтакт. За още по-здраво може да добавиш акрилен лак за дърво.
radius - майстор
Като трябваше да сляза с 10см надолу заради пречиствателната, къртих със споменатия Бош 11кг. Май към 6ч ми отне за 2х2м плътен варовик. Т.е. става, макар и бавно.
Темата неслучайно е в ел.инструменти, въртим сучем, накрая се купува инструмент :razz:
Ще трябва да продължа с оф-а, че зачекна интересен момент. Оградата мислех с фасаген да и мина бетона, но все още и така си ми харесва.
С бетонконтакта за разредител няма ли да стане розовичко? То каква е идеята на цимента- да позапълни шуплите ли, но то пък не е шпакловка...
LazarGanev - "Велик майстор"
Райдъра ще свърши работата, не си сбъркал
radius - майстор
:supz: а така, ей сега ще пийна една ракийка за твое здраве :wink:

Тема "Машина за къртене на ЖБ стълб" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: