Ел. инструментите. Консумативи.
valdim - специалист
Здравейте, прегледах всички теми относно избора на ел. ренде.
И тъй повечето теми по въпроса са стари (а с времето машинките се променят), бих се радвал опитните дърводелци да ме насочат какво да избера.
Ето конкретика при мен: оборудвал съм малка работилница и искам да мога да обработвам дървен материал (стари мебели от естествено дърво, палети и др. под.), който ми попадне за хоби проекти.
НЯМАМ намерение да се занимавам професионално, но искам инстументът да е удобен и безопасен.
Доколкото разбирам, ел. рендето е един от най-често използваните инструменти. Правилно ли съм разбрал?
Бюджетът ми е до 200 лв., като НЕ държа машинката да е нова, в гаранция.
По-скоро, може би е важно да има стойка.
И като казах стойка, за този модел https://www.onlinemashini.bg/elektriche ... echt/65995 ми направи впечатление, че стойката има механизъм, който държи спусъка натиснат, така че и двете ръце остават свободни...Струва ми се доста полезно допълнение...
Моля, препоръчайте ми кое е важно да го има в едно ренде за любител-дърводелец...Има ли недостатък посочения модел и марка? Да се насоча ли към друго? Какво да питам преди да купя този модел/марка?
Едит: Хареса ми и този модел: https://www.onlinemashini.bg/elektriche ... h110/59943 По-мощно, по-широка основа за рендосване, отново стойка...
Благодаря за коментарите.
Последна промяна от valdim на пон дек 20, 2021 9:11 am, променено общо 1 път.
Lutchezar - майстор
Повечето рендета са 82мм, има някои по 110. Във форума има няколко теми за рендета, по-специално за направи си сам стойка, а в YouTube е пълно с клипчета. Някой беше споменал за ренде Райдър с 3 ножа вместо с 2, но всичко писано в темите е старо, търси в мрежата, а данни само от сайта на производителя, продавача понякога не ги копира правилно.
mitko64 - майстор
С подобни клипчета два пъти прецаквах едно триножово Sparky P382, го правих на щрайхмус.Първия път изпуши ротор, а после разбих лагерно легло на корпуса, та сменях целия корпус. От тогава експерименти не си правя. Виж стойката за абрихтоване може и да е по безопасна. Иначе имам и лидълско от първия модел А1, много съм доволен, въпреки че е с два ножа. Много е важно да може да рендосва на фалц, а Спаркито 382 не може.
Chefo77 - майстор
Миналата седмица излезе един Festool EHL65 на 240 лева, буквално нов. Колега го отнесе. Преглеждай OLX и Базар, може да излезе нещо подобно.
Няма нищо общо в начина на работа между него и другите рендета, ножът е диагонален и отнема слоя плавно, без сътресения по материала.
valdim - специалист
Благодаря за мненията до тук.
valdim - специалист
Здравейте, в края на краищата взех едно старо ренде Bosch GHO 31-82.
Сега с удоволствие ще си го разглобя и почистя, ще прегледам ремъка и (вероярно) ще сменя ножовете.
Знам, че не е най-доброто и е стар модел, но за 120 лв (пълен комплект с куфар, торбичка, водачи) - толкова.
valdim - специалист
Здравейте,
Ползвам рендето, за което по-рано писах че съм купил.
Обмислям да му направя стойка и да го ползвам обърнато като абрихт.
Както знаете, в тубата има много клипчета с най-различни варианти за стойка.
Искам да попитам тези от вас които ползват ел ренде на подобна стойка, дали според вас е важно да направя така стойката че рендето лесно да се сваля от нея и да се ползва по обичайния начин. или с други думи за даден въпросът ми - ако един път сте сложили рендето на подобна стойка, би ли се налагало да се ползва без нея (за детайли с ширината на плота на рендето)?
Коментарите ви са важни за да преценя дали да си играя да търся и измислям по-сложна конструкция която позволява лесно поставяне и сваляне.
Мисля да ползвам фабричния страничен ограничител но монтиран от другата страна както е на снимката. при изработката на конструкцията ще удължа подвижния плот с жлеба, за да има стабилна опора когато поставям детайлите.
Благодаря за мненията и коментарите ви.

Прикачен файл

IMG_20230519_115130_copy_1217x547_1.jpg

Тема "И пак за избора на електрическо ренде" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: