• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
kozl - майстор
Явно китайците правят нестандартни работи.
И все пак за форум направи сам, е нещо напълно постижимо да се изработи такъв захранваш кабел.
Примерно от Бриколаж си купих плосък щепсел и такъв накрайник "тройка" и разполагайки с разни парчета двужилни кабели си сглобих таков захранващ кабел. Не че не става с връзка м-у два срязани захранващи кабела от такъв за касетофон и такъв за комп, но ще ме дразни снадката.
По важното е как се ползва такъв нестандартен, захранващ кабел и при кои уреди е задължително зануляване или заземяване.
iliya_i - майстор
пон фев 14, 2022 11:30 pmchudenka написа:
пон фев 14, 2022 10:25 pmiliya_i написа:
пон фев 14, 2022 7:58 pmMamaMy написа:
Хидра, не си разбрал. Човекот търси кабел с плосък щепсел, без зануляването.
Човека търси някакво недоразумение. Кабел с щепсел двойка от едната страна и букса тройка от другата.
И всичко това поради недоразумението да си купи някакъв разклонител - недоразумение, дето не е за там, където го ползва.
Явно няма разумни хора, дето да пуснат такъв кабел тук на пазара, че ще ги гази мечка.
В ЕС сме все пак и действат някакви норми.
Не мисля, че е проблем, ако имам стандартния кабел с шуко накрая но го ръгна в стената докато съм в Германия (без земя, както писа и човекът над мен), не се взривявам. Вече си поръчах от алиекспрес това като на втората снимка (преходника) и без това е тъпо да мъкна с мен кабел удължител без да ми трябва - този от другата страна на захранването си е достатъчен като дължина.
Проблема е, че не се знае Ганьо в кой уред ще ръгне такъв кабел. Освен за лаптоп се ползва и при други. А точно пък в Германия да не намериш шуко контакт?
Май си избрал най-подходящия пример! По-добре да беше писал Русия или Китай.
Lutchezar - майстор
Случвало ми се е да сложа касетофонен кабел в лаптопско зарядно, изобщо не е нужно да се реже. Леко се разпъва като влезе, но стои здраво. Беше експеримент когато имаше "боцкане" от металния корпус на лаптоп. Ако не трябваше заземяване нямаше да е проектирано така, оскъпява се захранването иначе.
kozl - майстор
CD-то, DVD-то, TV LCD, ресивъра и лаптопа са ми с плосък щепсел.
Стария лаптоп беше с тройка и шуко към кутията на захранването му. Обаче не съм се сетил да проверя има ли галванична връзка към буксата за лаптопа.
Изобщо каква е необходимостта от заземяване, зануляване на слаботоковите уреди :?
Или нова се прави по стандарт :?
iliya_i - майстор
ср фев 16, 2022 7:17 amkozl написа:
CD-то, DVD-то, TV LCD, ресивъра и лаптопа са ми с плосък щепсел.
Стария лаптоп беше с тройка и шуко към кутията на захранването му. Обаче не съм се сетил да проверя има ли галванична връзка към буксата за лаптопа.
Изобщо каква е необходимостта от заземяване, зануляване на слаботоковите уреди :?
Или нова се прави по стандарт :?
Плоските се използват само при уреди с двойна изолация (клас II). След като е предвидено заземаване, уреда е от клас I.
Това са изисквания на IEC (Международна електротехническа комисия).

Съществува и клас 0, но той е забранен в белите страни.

https://bg.zhonyingli.com/schutzklassen ... kl-rt-inkl
kozl - майстор
TV-то, лаптопа от кои уреди са :?
Щото некога се занимавах с подобна техника.
Примерно телевизора В.Търново имаше галванично разделен изход НЧ през трансформатор. Обаче антената не беше, освен ако кондензатор за 2kV не се счита за галванично разделяне.
brick - специалист
По темата... Понеже шуко щепсела е бая топуз като го мъкнеш насам-натам с багажа, а моите лаптопи винаги са били с трижилен кабел и мики-маус, ползвам един трик за олекотяване. Слагам мики-маус кабел с швейцарски троен плосък щепсел, на който съм махнал средния заземяващ щифт (отчупва се лесно вътре в пластмасата), за да влиза в шуко контакти. Така хем ползвам фабричен кабел с изляти неразглобяеми накрайници, хем е доста по-компактен и лек. Но все пак швейцарския щепсел е малко по-дебел от Europlug и не в влиза в гнезда за плосък щепсел, каквито имат някои разклонители (а на топикстартъра ситуацията май е такава). В тази обява има подобен: https://www.olx.bg/d/ad/zahranvasch-kab ... 88rlF.html
chudenka - напреднал
вт фев 15, 2022 8:33 amiliya_i написа:
пон фев 14, 2022 11:30 pmchudenka написа:
пон фев 14, 2022 10:25 pmiliya_i написа:

Човека търси някакво недоразумение. Кабел с щепсел двойка от едната страна и букса тройка от другата.
И всичко това поради недоразумението да си купи някакъв разклонител - недоразумение, дето не е за там, където го ползва.
Явно няма разумни хора, дето да пуснат такъв кабел тук на пазара, че ще ги гази мечка.
В ЕС сме все пак и действат някакви норми.
Не мисля, че е проблем, ако имам стандартния кабел с шуко накрая но го ръгна в стената докато съм в Германия (без земя, както писа и човекът над мен), не се взривявам. Вече си поръчах от алиекспрес това като на втората снимка (преходника) и без това е тъпо да мъкна с мен кабел удължител без да ми трябва - този от другата страна на захранването си е достатъчен като дължина.
Проблема е, че не се знае Ганьо в кой уред ще ръгне такъв кабел. Освен за лаптоп се ползва и при други. А точно пък в Германия да не намериш шуко контакт?
Май си избрал най-подходящия пример! По-добре да беше писал Русия или Китай.
Пътувам много и са ми попадали всякакви варианти, но на повечето места в стената са две дупки в плосък панел (т.е. достъпно и за шуко). Можех освен Германия да кажа и Италия и Дания примерно. Във всичките може да се пъха шуко без проблем и очевидно за трансофрматор за лаптоп заземяване не е необходимо. Отделно, че силовият кабел, излизащ от зарядното е напълно излишен, така че тази джаджа от aliexpress ми е точно нужното нещо.
  • 1
  • 2

Тема "Кабел 5C към europlug ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: