Ел. инструментите. Консумативи.
pif4o - специалист
Колеги имам едно неприятно като бръждете, вибрация, резонанс или не знам как да го нарека при стартиране на машината, понеже и сложих плавен старт и сега развъртането на диска е по бавно съответно тва бръждене продължава повече време. Появява с емалко като се развърти диска и вземе да набира скорост и го има чак до като се развърти хубаво и велзе в обороти. Пускам един клип, на него се чува по скоро като бучене на як трансформатор, почва от 1 та секунда и изчезва на третата, казвам ви го за да може да определите точно за кой шум става дума. И сега най интересната част, колко силно ще е това бръмчене или въобще няма да го има зависи от това колко съм стегнал диска, ако го стегна малко, машината работи прекрасно, колкото повече стягам диска това става по силно и продължава по дълго, видимо докато това нещо се случва се усещат и вибрации в нея. Това нещо го има и с оригиналния метабо диск и с един парксаид които имам под ръка. Да кажа машината е чисто нова няма луфтове няма дявол. Та
по какъв начин стягането може да влияе като всичката сила от стягането е само и единствено към върха на оста на редуктора.
PIP - майстор
Звука е нормален за подобен старт, но ми се вижда биене в оста при стартиране. Сигурен ли си, че диска е добре сложен и гайката/болта който го държи е завъртян както трябва? Така ли беше първоначлно след покупката? И сигурен ли си, че отвора на диск не е по-голям?

Дразнещия звук е нормален, но ако не стегнеш диска той играе и се разбалансира и затова са вибрациите според мен.
floydogi - специалист
И аз виждам биене на винта и шайбата - нещо не е наред.
pif4o - специалист
Всичко със стягането е на ред колеги, и отвора на диска, всичко съм проверил, даже съм мерил с микрометри. Болта наистина се вижда че бие, но това предполагам е от самата му глава. Понеже е с обратна резба няма как да пробвам с друг.
Lutchezar - майстор
Имаш ли клипче от преди да сложиш плавния старт?
pif4o - специалист
Мисля че не, но не е проблем да направя, тогава също го имаше, но понеже адски бързо развърта се чуваше само като кратко пребръмчаване, де се вика за стотни от секундата. Да кажем че от 0 до максимални 4500об по спомен, това нещо се чува от към 800 до към 3000об, когато е с плавен старт времето за тези обороти е по дълго и се чува съответно повече време, когато е без него времето е кратко и тоя брум съответно е кратък не прави толкова впечатление. Същото това нещо го чувах и когато режа някоя греда и понапъна машината- натисна повече, и тогава се чуваше тва бучене. Най странното ми е какво общо има с стягането на самия диск. След малко ще направя видео със стегнат и с по хлабав да видите :) Слизам да ви поснимам малко :)
pif4o - специалист
Така, направих още два видео клипа с подробно обяснение, качвам в този пост първия, в следващ пост ще е втория. Шума в клиповете се долавя по трудно от на живо, така че ако си мислите че е някъква прищявка и много се вманиачавам не е така :) На живо е адски дразнещо, и така няма да я ползвам :)
Единственото нещо което си мисля че се случва но някакси не мога да го повярвам че е възможно е че, от самото стягане между двете шайби диска получава някво минимално при тях изкривяване което в горния му край се отразява повече и при развъртане влиза в някво биене и резонанс, друго обяснение нямам, няква несъостност между двете шайби и не го притискат равномерно или знам ли, ама няма някои от Пловдив с такава машина да пробема с неговите шайби :)
Последна промяна от pif4o на ср мар 16, 2022 12:17 pm, променено общо 1 път.
pif4o - специалист
Ео тука пробвах с една гумена шайба, но без никва полза, когато стегна хубаво диска проблема пак се появява :)
пишман_майстор - майстор
Понякога в такива машини има следната ситуация: спирачната намотка остава за момент все още включена заедно със стартовата при стартиране. Причината е недобре синхронизиран пускателен ключ. Поне при мен на една пендула преди време това беше проблема. Моето решение беше да "откача" спирачната намотка от ключа и да карам без нея. Е да, малко повече време ѝ трябваше до спиране на диска. Поне спря това тогава това бръмчене при стартиране.
При теб може да е друга причината, не знам, просто споделям при мен каква беше.
П.п. не виждам нито едно видео . Пише, че видеото е частно.
pif4o - специалист
Ще оправя видата, но тази машина няма спирачка ;) да не би пък да го стягам много, макар че претендирам че отлично мога да контролилам силата си на стягане и това кое колко се стяга щото работя и по коли, и реално за тоя винт положението при което не бръмчи ми се вижда че не е достатъчно стегнато. Оригинално като доиде беше бая стегнат.
Последна промяна от pif4o на ср мар 16, 2022 1:28 pm, променено общо 1 път.

Тема "Странен проблем с пендула Metabo kgs 216m" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: