• 1
  • 2
Ел. инструментите. Консумативи.
zz_stefanov - майстор
съб май 21, 2022 12:56 amkoveslav написа:
чет май 19, 2022 9:24 pmoberst написа:
То лесна работа да го запоя, обаче това ще се слага на техника, която ще се мие с водоструя, а не ми е ясно как мога да защитя Т-образна спойка. Според мен, пък, с тази механична връзка, с едножилен кабел даже ще е по-удачно, защото ще се вклинява в него още по-стабилно...
Ами не, на многожилен не е по-як контакта. В този тип връзка има метален детайл приличащ на "вилка" която всъщност прави контакта и идеята е като я нанижеш върху проводника тя да среже двустранно изолацията на проводника и да премачка снопа влакна в нейния процеп за добър контакт на по-голяма площ. Ако проводника е едножилени и твърд, контакта ще е само в две точки върху кръглото сечение на проводника и няма той да се премачка, а по-скоро "вилката" ще се разчекне върху проводника. За вземане на сигнали става и в двата варианта, но с по-високи токове не е ок върху едножилни. Такива бързи връзки пренасят дълготрайно и без проблем до 10-на ампера(не им се доверявам за повече, дори и да обявавят друго) при 12 и 24V напрежение и правилно прилагане върху многожилни проводници.
Колкото до влагата - тези връзки изобщо не са водозащитени, дори напротив - след като се наводнят задържат влага в себе си. Влакна на кабел изложени на влага не изкарват дълго, а влагата пробива далеч навътре под изолацията и окислява проводника дори и на десетки сантиметри в двете посоки от точката на проникване на влагата.. Нямам идея какъв дизайн трябва да се гони и дали се виждат тези връзки, но усукване със запояване и правилно подреден фин бандаж с тясна ивица бишоп отгоре, ще бъде по-надеждно защитена от влагата връзка.
+1
Даже очаквам при едножичен проводник вилката да пререже част от проводника и да му ограничи сечението. Та тези връзки по далеко от големите тоци.
oberst - специалист
С други думи, многожилният кабел се държи много "по-пластично" и уплътнява по-добре клина. Дотук - добре, а този часовник е на 12V и дърпа под 18 mA, така че с това няма страшно. Обаче това за влагата не ми харесва и ще трябва да мисля някаква защита.
Christo - майстор
Идва ми на ум сега, що не пробваш след спойката да изолираш мястото с пистолет с гореща пластмаса....
oberst - специалист
съб май 21, 2022 5:14 pmChristo написа:
Идва ми на ум сега, що не пробваш след спойката да изолираш мястото с пистолет с гореща пластмаса....
Едва ли е достатъчно гъвкаво и ще стои като кора, под която може да прониква влага. Реално, май единственият начин е с кутия с поне IP45-55. Явно ще правя връзката на по-закътано място и няма да я мокря директно.
  • 1
  • 2

Тема "Конектор за Т-образно свързване на кабели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: