Ел. инструментите. Консумативи.
Chefo77 - майстор
Е ти не виждаш смисъл, ама производителите виждат - и това, че си си купил, е доказателство за смисъла :D
Иначе съм ааааабсолютно съгласен.
PIP - майстор
пет юни 03, 2022 12:44 amLutchezar написа:
Импактите са само за завиване и отиване. Това с пробиването не е за тях😂. Имам един малък с изключващ се удар, но като се замисля такъв тип свердла за дърво в импакт не ми е хрумвало да сложа. Виж с шестостенни видии го пробвах в бетон и след секунди го смених с перфоратор, не виждам въобще смисъл в съществуването на такива свердла.
Тия бургии не са хекс, а обикновен шестограм колкото да не превъртат. Аз пробивам постоянно и основно с бургии с хекс опашки с два импакта и най-ползвания ми винтоверт makita DDF083Z е само с такъв захват, няма патронник и досега не съм имал проблеми. Предимството е бързата смяна на бургии и минаването към винтоверт.
vencil - специалист
Често съм срещал мнения че с по-голям капацитет на батерията и силата ставала по-голяма. Това мит ли е или ако не каква е причината за това? Аз по скоро бих заложил че е мит но все пак да питам ако има специалисти да ни светнат по въпроса.
prascho - майстор
При останалите производители не знам как стоят нещата, но при Милуоки ще дам няколко примера:

М12 FID -147 Nm при батерия 4.0 Ah, т. е при 2.0 и 3.0 батерии то въртящият момент е по-малък. При батерия с по-голям капацитет повишаваш издръжливостта, но не и максималната производствена сила.

М12 FPD - 44 Nm при батерия 4.0 т.е. при батерия с по-нисък капацитет въртящият момент е по-нисък. Ако сложиш батерия 6.0, то въртящият момент не може да надскочи производствения параметър от 44 Nm, но ще увеличи времето на ползване преди следващо зареждане/ издръжливост.

М18 FPD2 - 135 Nm при срандартна батерия 5.0 т.е при батерия с по-малък капацитет въртящия момент е по-нисък. С по-голяма батерия както при М12.

Малкото сиво вещество ми подсказва, че и при останалите произвидители е така.

Същественото е максималният технически показател за сила, чрез който маркетингово се промотира даден продукт при каква батерия е постигнат. Ако ползваш батерия с по-малък капацитет няма да постигнеш заложеното от производителя. Ако ползваш батерия с по-голям капацитет не може да надхвърлиш посочения в брошурата/ на хартия максимум, но постигаш по-висока издръжливост т.е по-малък брой цикли на зареждане/зареждане за един и същ обем от работа.
ESPACE - майстор
пет ное 25, 2022 1:39 pmvencil написа:
Често съм срещал мнения че с по-голям капацитет на батерията и силата ставала по-голяма. Това мит ли е или ако не каква е причината за това? Аз по скоро бих заложил че е мит но все пак да питам ако има специалисти да ни светнат по въпроса.
При батерия с малък капацитет имаш по голям пад на напрежение при еднакъв товар спрямо батерия с по голям. Респективно напрежението върху мотора на машината е различно, съответно и оборотите и силата.
zz_stefanov - майстор
пет ное 25, 2022 1:39 pmvencil написа:
Често съм срещал мнения че с по-голям капацитет на батерията и силата ставала по-голяма. Това мит ли е или ако не каква е причината за това? Аз по скоро бих заложил че е мит но все пак да питам ако има специалисти да ни светнат по въпроса.
Имам личен GSR 10,8 V-2-Li, та в описанието производителя беше написал, че обявените nm се постигат с батериите с по големия капацитет от 2 Ач. Масово обаче се продаваха тогава с 1,5 Ач.
Батериите с по голям капацитет обикновено могат да дадат и по голям ток от събратята си с по малък капацитет. Естествено всичко си има граници и с 10 Ач батерия винтовертът няма да литне. :)
Най голямата батерия за модела е най добрия вариант за производителността и продължителността на работата, ако не те бърка цената и теглото.
kozl - майстор
пет ное 25, 2022 1:39 pmvencil написа:
Често съм срещал мнения че с по-голям капацитет на батерията и силата ставала по-голяма. Това мит ли е или ако не каква е причината за това? Аз по скоро бих заложил че е мит но все пак да питам ако има специалисти да ни светнат по въпроса.
Е то не е сила, а момент, но къде става по-голям момента :?
В регулируемите обхвати за момент на затягане какво значение има батерията, ако винтовръта превърта. Според мен момента на затягане е достигнат и щом превърта (прещраква) и няма значение каква е батерията. Момента не зависи от батерията а от настройката. В случай, че на към максималните моменти по настройка винтовръта не превърта, а спира, то вероятно причината е в батерията и тогава с по-мощната ще има подобрение.
Ако се оценява момента на затягане в режим бормашина може би с по-големия капацитет да се получи и по-голям момент, но не това е идеята за винтоверта.
zz_stefanov - майстор
КОЗЛ, въртящият момент се отчита при патрона без да се задейства тресчотката (в режим на пробиване естествено). Това е основен параметър на машинките.
Ако има превключване на скоростта се дава за всяка скорост по отделно. При механично превключване при по ниската скорост моментът е по висок.
пишман_майстор - майстор
Е не винаги е точно това правило, че с по-голям капацитет батерия , се вади по-добра мощност. Особено когато става въпрос за един и същи тип батерия . Примерно забелязано при мен на батерии Рьоби. 1.5Ач и 2.0Ач дават моментна по-висока мощност от 2.5Ач ( и трите са едноредови ) , както и 4.0Ач спрямо 5.0Ач ( тук двуредови ) . Докато първите се усещат при винтоверт при натоварване, вторите се усещат само с як консуматор ( шлайфче ) .
Има разбира се марки с качествени елементи, където не е пестено откъм клетки и се предлагат и по-големия капацитет с добро токоотдаване, това обаче за сметка на цена или с промяна на типа клетка ( и пак цена ) . Най-лесния начин за "вдигане" на капацитет е предлагането на батерии с дублирани пакети , така цена и краен резултат е приемлив ( капацитет и токоотдаване ) , минус -тегло и обем .
kozl - майстор
пет ное 25, 2022 9:09 pmzz_stefanov написа:
КОЗЛ, въртящият момент се отчита при патрона без да се задейства тресчотката (в режим на пробиване естествено). Това е основен параметър на машинките.
Ако има превключване на скоростта се дава за всяка скорост по отделно. При механично превключване при по ниската скорост моментът е по висок.
Е не знам как се отчита въртящия момент, също както не знам какво ще стане ако винтовръта е на позиция пробиване и бургията заклини. Може би ще се реализира макс.въртящ момент. А някакъв предпазител за ръцете дали е предвиден на някакъв момент :? Щото ако да = по-максимален от този предпазващ момент няма да се получи.
Но при всички други позиции има фиксиран въртящ момент и ако с 2 различни батерии се достига този момент, коя от тях прави по-голям момент :? :-D

Е аз питах за подмяна на батерия на един дребен винтоврът. Батерията взех от машинка за подстригване и тя нямаше индекс за отдаване на висок ток. Та винтоврътчето с тази батерия превърта само на степен 1. На другите сработва защитата на батерията и я изключва. Е не съм мерил, колко е момента на поз.1, ама с тази батерия толко е макс.момент на винтоврътчето.

В тази логика, ако неква батерия може да превърти тресчотката на всичките позиции на винтовръта според мен за какво ти е да търсиш батерия за по-голям въртящ момент :?

Тема "Винтоверти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: