Ел. инструментите. Консумативи.
naster - майстор
И аз отчитам, че за малки монтажи слабият, но високочестотен удар върши задоволителна работа.
kozl - майстор
Не проумявам какъв удар коментирате.
Преди доста години баща ми довлече от нейде комплект на Блек енд Декер. Бормашината все още я имам и се води и ударна. И понеже съм я разглобявал, то оказва се няма удар, който очаквах. При въртенето две релефни гривни осъществяват колебателно движение по оста и то при условие, че има натиск в-у бургията. Та значи част от въртящия момент се пренасочва като вибрираща натискова сила. По-точно не удар, а вибрации по осова посока.

Това ли определяте като удар или има вече някакви ударни бормашини на друг принцип :?

То даже имаше приставки с патронник за бормашина без удар да придобива удар.

И в годините коги немах перфоратор с тва съм чоплил в бетона. Даже ми се е запечатал спомен, че бях дал на друг да пробива с B&D и тоя иде пъшкайки в псувни, целия облян в пот, носи бормашината и вика с тва нищо не стаа. На мен вниманието ми привлече неква червена бургия с която е пробивал. Приближих се да я разгледам, оти такваз не бех виждал. А оно кво, тоя стегнал бургия за метал, вместо за бетон и въртел, въртел като аборитен клечка за огин, дорде изчервил бургията в бетоня #-o . Та то не ставало само с удар, требвало и бургията да е за бетон :wink:
От как придобих перфоратор, чудя се как съм пробивал бетон с бормашината. Фащат ме нерви още в първите минути и бегам за перфоратора. В трошливите тухли концепцията е друга. Там изключвам удара и включвам успокоителни :-D

И да питам още нещо за бургии за тухла? Монтажник на климатици ме заинтригова с некви бургии, с които пробива в тухла изобщо без удар. Бяха боядисани в червено, но заточването на твърдосплавния връх е различно от това на бургиите за бетон и е с доста по остър ъгъл. Търсих в няколко големи магазина, както и в специализирани за инструменти и не открих такива. Но пък не помня от къде купих бургии, които приличат досущ на тези за бетон, но на опаковката удара е зачеркнат. Та с такива пробивах първата стена на тухлата в баните, при положение, че дюбела лови основно в нея. Плочките с корона. То и тухлите може с корона, ма установих, че после трудно се чисти короната, че я топя във вода да не прегрява.
LazarGanev - "Велик майстор"
Предполагам иде реч за тангенциален удар, а не аксиален
zz_stefanov - майстор
И аз през 90те съм се гърчил с дрелка в бетон. Няма такава мъка. Точно заради тези релефни гривни удара е слаб,даже не го споменават в джаули.
С перфоратора и тухлите нямах проблем докато не се появиха новите с тънките стени, та за това ми е завръщането към инструмент със слаб 'аксиален' удар. Пак мога да направя чист отвор и с перфоратора, но стават изненади. :)
kozl - майстор
чет яну 14, 2021 7:52 amLazarGanev написа:
Предполагам иде реч за тангенциален удар, а не аксиален
Предполагам уредите гайковерти са базирани на тангенциален удар.
Бормашина с такъв удар най-вероятно ще кърти бургии :-D
Ба не съм се сетил да пробвам бургия с импакта :roll:
Аз все още пазя ударна отвертка, която съм ползвал за развиване на клеясали винтове. По отвертката се удря с чук, па в нея механизъм от аксиалната сила създава и въртящ момент. Така се постигат едновременно сила на притискане на отвертката към винта и въртящ момент. С нормална отвертка обичайно се получава размазване на шлиците.
naster - майстор
чет яну 14, 2021 7:43 amkozl написа:
Не проумявам какъв удар коментирате.
Наричам го удар, защото има нарисуван чук. Слабичко е, но с голяма честота и за мен има, макар и ограничено приложение. Говорим за десетина дупки за шест месеца, 4-8 бургии за бетон/тухла най-обикновени. Не помня дали не пробих и една/две в бетоновата настилка, когато правих скарата за дюшемето...
kozl - майстор
чет яну 14, 2021 8:52 amzz_stefanov написа:
https://www.onlinemashini.bg/otvertka-u ... utiq/28927
Ударна е. Бой с чука. :)
9
И аз има такава, но друга марка.
Обаче не знам за ел.инструмент, който да съчетава тангенциален и аксиален удар в едновременно действие.
Това требе да е перфораторен импакт :?
zz_stefanov - майстор
Тая отверка е началото. Тя превръща аксиалния удар в тангенциален.
:)
ky-kyy - майстор
Едно време, дупчехме със замба :lol: Биеш с чука, завърташ, пак биеш, пак завърташ....

Тема "Винтоверти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: