Ел. инструментите. Консумативи.
prascho - майстор
Като цяло тестовете, които се правят с цел гледаемост са субективни (от техническо изпълнение, но може да има и финансова мотивация). От друга страна, човек може горе долу да се ориентира за възможности на машина и нейното поведение при батерии с различен капацитет. Декември миналата година изгледах различни тестове и в крайна сметка установих, че пълно частие няма. Хората са различни, имат определени приоритети и вкусове, но е важна изходната точка и с какво текущо се разполага. При мен спаркито се спомина (не намерих резерва част) и след известно време се ориентирах в някаква посока.

Моите приоритети са - мощ за сметка на ергономичност (машините ми трябват за вкъщи, а не за работа т.е не спя с тях), една батерия на машина за домашно ползване е напълно достатъчна (комплектите с по две батерии ги изключих), комбинирано захранване (възможност за ползване на машина на 12 и 18V). Ползвам и двата типа захват на две различни машини и не ми прави впечатление, че ръкохватката на едната е по-тумбеста. Навик е - 30 минути (дори по-малко са напълно достатъчни ръката да привикне). Толкова по въпроса с ергономичността....

М12FPD ми се видя слабо (особено за навиване), гледам сега в новата (четвърта генерация) има подобрения. Ако избирах сега не мога да кажа дали пък не бих избрал M12FPD2.. :)

Принципно, може да попиташ Николай дали ще изкочи скоро 4Аh батерия и едно зарядно на цена с отстъпка... (4Аh отговаря на 45 Nm)
Например: тяло M12FPD2 - 249лв, батерия 4Ah - 115-120лв, C2C зарядно - 50-60лв и до 400-420лв да направиш един комплект. Ако нямаш куфар, все някоя стара раница ще се намери..

Аз ползвам М12B3 и е напълно достатъчна за домашни нужди на моята машина :) .

!Важно - 2х2Аh не е равно на 1х4Аh. В първия случай ще получиш по продължителна работа, но с по-малка мощ, докато при втория машината ще работи в пълния си капацитет. (това важи за всички производител....)

Но и да избереш нещо друго....всичко е въпрос на предпочитания.





Lutchezar - майстор
Домашен инструмент, който може един-два месеца да не го пипнеш дори, понякога и повече, според мен не трябва да струва повече от 10-15 процента от заплатата. Т.е. 70-100 на 700 лева, 200-300 на 2000. Да дадеш 1000 лева за нещо което основно ще стои в работилницата или в шкафа не ми се струва разумно. Ако работи, спестява пари и време е хубаво, но да изкарва пари е друго, там вече инвестицията се избива по някакъв начин.
zz_stefanov - майстор
ср дек 21, 2022 1:25 amLutchezar написа:
Домашен инструмент, който може един-два месеца да не го пипнеш дори, понякога и повече, според мен не трябва да струва повече от 10-15 процента от заплатата. Т.е. 70-100 на 700 лева, 200-300 на 2000. Да дадеш 1000 лева за нещо което основно ще стои в работилницата или в шкафа не ми се струва разумно. Ако работи, спестява пари и време е хубаво, но да изкарва пари е друго, там вече инвестицията се избива по някакъв начин.
Така е, но пък домашен инструмент, който стои без да се ползва и когато посегнеш към него се оказва, че не работи. Всеки сам си определя границата.
Те за това ги има услугите. Хоби ли е все е на загуба с каквито и инструменти да го правиш.
Lutchezar - майстор
Айде сега пък да не работи. Ако е акумулаторен се държи акумулаторът зареден, през няколко месеца се зарежда, при купуването на всяко нещо правиш проба дали и как работи, ако не работи - връщаш.
Инструментите вече почти 20 години с малки изключения са еднодневки на фона на предишното качество. Същото е с автомобилите, които стават като компютрите и като телефоните - правят се само колкото да си изкарат гаранцията без да създават особени проблеми, всичко е сметнато за употреба няколко години, някога е било 50 години, сега е 2-3..
Сервизирането е нерентабилно вече.
brum - майстор
Съгласен съм, че за хоби цели не ти трябва най-доброто което можеш да вземеш за професионални цели. Затова и бюджета ми е 250 и прекосили до 300-350лв.

Бош GSB 120-30 може и да се впише в него. Ако ли не - Worx-а от Китай и приключвам. Имам един акумулаторен перфоратор на Worx и машината за хоби целите ми върши чудесна работа.
prascho - майстор
„Разни хора, разни идеали”. Като цяло подходът дадена машина да ти свърши работа е удачен. В този ред на мисли и един винтоверт за 100-120лв от Ли..л, Кауф..ан и други вериги ще върши работа за 3г. А с остатъка вземи бельо на жената/ приятелката....Поглези жената, семейството ще е доволно... :-D .
Тани,прекалено много четете,а никой не мисли...за кво ти е този толкоз голям въртящ момент-за ГК е ненужен,ако си дърводелец-разбирам...електрическите винтоверти за ГК за това са 7-13 Nm-предостатъчно е за каквото са предназначени..и друго-акумулаторните се използват в по-редки случаи-с тях не можеш да отхвърлящ квадрати...
gruio - специалист
ср дек 21, 2022 8:50 ambrum написа:
Съгласен съм, че за хоби цели не ти трябва най-доброто което можеш да вземеш за професионални цели. Затова и бюджета ми е 250 и прекосили до 300-350лв.

Бош GSB 120-30 може и да се впише в него. Ако ли не - Worx-а от Китай и приключвам. Имам един акумулаторен перфоратор на Worx и машината за хоби целите ми върши чудесна работа.
Аз преди 1-2 години си купих комплект gsr120-li и импакт gdr120-li с две батерии по 2ач за под 300, сега сигурно са повече. Имах един евтин винтоверт с кабел, но не става за неща като гипсокартон понеже не спира веднага, пренавива и къса картона(там съeдинителя хич не е чувствителен). Покриват ми всички нужди за винтоверт които бих имал, като импакта съм го ползвал само 2-3 пъти.
gsr-а идва малко слабичък да съм честен и даже не съм го пробвал да пробивам по-солидни неща с него, но аз си имам перфоратор за целта. За гипсокартон и мебели е идеален, освен ако не са ти малки ръцете - тогава сигурно ще е неудобен заради дебелата дръжка. На мен ми харесва понеже не търся удар във винтоверт а по-скоро лекота и удобство, ако ми трябва удар вадя перфоратора.
А двете батерии за мен са задължителни, като е за хоби никога не знаеш какво си правил предния път и колко заряд е останала в батерията и ако правиш нещо по-продължително може да се окажеш без батерия. Така само вадиш втората и продължаваш, пък и тези на бош мисля са доста евтини/лесни за рецикиране понеже са 3 стандартни клетки вътре.

За професионални цели си трябва много и различен инструмент, но за 2-3 пъти ползване в годината смятам че винтоверт, импакт и перфоратор покриват всички нужди са пробиване които може да имаш, че даже и повече.
brum - майстор
Заръчах GSR 12V-30. Нормално цената му върви 350-380 лева, но до края на годината са го пуснали на 257лв. С две батерии и със зарядно.

Ще споделя като го ползвам какви са отзивите.
vencil - специалист
пет дек 23, 2022 12:11 ambrum написа:
Заръчах GSR 12V-30. Нормално цената му върви 350-380 лева, но до края на годината са го пуснали на 257лв. С две батерии и със зарядно.

Ще споделя като го ползвам какви са отзивите.
Айде чиститУ и със здраве..., изобщо ама изобщо няма да съжаляваш. Да не забравиш да го регистрираш даже и на батериите получаваш 3 години гаранция :wink: .

Понеже зарядното е доста мощно и бързо (30-35 мин.) а не знам това до колко е добро за батериите имаш възможност да му намалиш амперите с които зарежда от 4 на 3, 2 или 1. Аз моето го бях направил на два ама пак ми се видя много и сега вече е на един :-D . Имам усещането че по този начин капацитетът им се вдигна (но може и да си внушавам де), вярно губиш гаранцията на зарядното ама кво ти пука едва ли ще ти потрябва. Ето как става http://www.78294.ru/forum/10-299-1

В момента има добра промоция на 3,0 Ah батерия (аз си взех), не че ще ти трябва де каквото и да правиш за един ден не можеш да изхабиш твоите. Аз си взех и гайковерт та за това (въпреки че и с двете си вършех работата спокойно), ама се усеща разликата от 2 и 3,0 Ah . https://voinishki.com/%D0%90%D0%9A%D0%A ... =GBA%2012V

Ако останеш доволен от винтоверта в което не се съмнявам ти препоръчвам в последствие да си вземеш и гайковерт GDR 12V-110 Solo или GDR 12V-105 solo, вярно че доста по-рядко от винтоверта ми се налага до го използвам но ми е изключително полезен и удобен.

Тема "Винтоверти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: