• 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 39
Ел. инструментите. Консумативи.
jorkata.petkov - помощник
Пичове и аз имах премеждия с такъв тип рязане скоро, за щастие не по тялото. Рязахме един перваз на врата с шлайф. Използвахме диск подходящ за теракота, този който е нарязан и стана голям резил. Прецакахме покритието на перваза, който беше пък и от китайска врата и стана супер грозно. Това се случи понеже диска при въртене нагрява много здраво и дървото се скапва направо, а да не говорим, че има риск от запалване... Сложихме перваза на една от вратите дето не се гледа много, пък за другите поръчах един прободен трион (или както е известно това чудо - ЗЕГЕ) за 33лв на промоция от тук и с него рязахме. Малко ги наръфа, обаче е далеч по добре. Именно някъде тук някой беше споменал, че със зеге става работата най-добре. Даже не е нужно да се инвестират много пари. Купува се евтино зеге, но задължително се слага скъп нож, щото евтините се огъват яко!
dobi4eto - помощник
съб сеп 12, 2020 10:41 amjorkata.petkov написа:
Даже не е нужно да се инвестират много пари. Купува се евтино зеге, но задължително се слага скъп нож, щото евтините се огъват яко!
Евтионото почти винаги излиза скъпо.
Аз не съм "майстор",даже съм малко с две леви ръце, не си изкарвам с това парите, но всичките ми уреди са от една от тези марки:
Makita, Bosch, DeWalt или Milwaukee (донесен от САЩ).
Идеята ми е, че дори да ми трябва ВЕДНЪЖ да си направя нещо, купувайки хубав уред, практически той ми остава вечен и занапред мога да разчитам на него, че даже и чат пат помагам на приятели в нужда, като им заемам уреди.

Като си купиш боклук - свършва ти работа за конкретния обект и после хвърляш, т.е. в дългосрочен аспект смятам че не е по-рентабилно да се
купи каквато и да е машина за "38 лева" (колкото един обяд в кварталното кръчме)
(редакция - чак сега видх че уредът реално струва повече и е бил на промоция - аз също обичам промоциите!)
Да си "цинцарлия" винаги е по-скъпо.
Soviet_Soldier - специалист
Като се зачетох в тази тема направо се убедих, че да се ползва циркулярен диск с ъглошлайф е глупава и опасна постъпка. Преди години мой приятел точно по този начин си сряза половината ходило и го оперираха да възстановяват сухожилията. Беше тръгнал да реже старите греди останали след ремонт на покрив, удряйки в пирон ъглошлайфът силно отскача право в ходилото. И тази глупост я е сторил от незнание, а не от липса на техника. Има 2 верижни триона, бензинов и електрически.

Ако трябва да режете летвички си има зегета и други подобни инструменти предназначени за такива цели, а за по-крупните верижни триони, които са далеч по-безопасни и само веригата се тъпи попадайки на пирон.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср сеп 16, 2020 12:01 pmSoviet_Soldier написа:
Като се зачетох в тази тема направо се убедих, че да се ползва циркулярен диск с ъглошлайф е глупава и опасна постъпка.
:supz:
Svetoslavoff1 - майстор
Е да де, но не става дума за циркулярен диск, а за трисекционния на Крафт. Пак питам, за него ако някой може да сподели лични впечатления.
Soviet_Soldier - специалист
ср сеп 16, 2020 12:26 pmSvetoslavoff1 написа:
Е да де, но не става дума за циркулярен диск, а за трисекционния на Крафт. Пак питам, за него ако някой може да сподели лични впечатления.
Ако е това за което си мисля, според мен не си заслужава, защото опре ли в пирон напойките или се къртят или им се затъпяват, а са твърдосплавни и точенето е сложно. Най-добре диск с верига по него, от една страна не отплесва (съдейки от опита ми с верижен трион), от друга опре ли в пирон може лесно да се заточи с пила.

Изображение
пишман_майстор - майстор
Soviet_Soldier написа:
Най-добре диск с верига по него, от една страна не отплесва (съдейки от опита ми с верижен трион)
Не са ли опасни и те? Как е захваната тая верига? Не съм запознат, но... моят скромен съвет е да се избягва тотално и този вариант. Не искам да си помисля, че съществува вариант , нещо да се разхвърчоса ...
Единствено донякъде бих ползвал диска, който посочих преди две-три страници, с трита зъба . И то само ако няма друго приемливо и подходящо решение в него момент за рязане. .
Soviet_Soldier - специалист
ср сеп 16, 2020 4:26 pmпишман_майстор написа:

Не са ли опасни и те? Как е захваната тая верига? Не съм запознат, но... моят скромен съвет е да се избягва тотално и този вариант. Не искам да си помисля, че съществува вариант , нещо да се разхвърчоса ...
Единствено донякъде бих ползвал диска, който посочих преди две-три страници, с трита зъба . И то само ако няма друго приемливо и подходящо решение в него момент за рязане. .
Държи се на принципът, по който се държи и към резачката, долната част на зъбите са в дълбок канал. Като ресурс и възможности е най-изгодна според мен. А иначе, дори обикновените дискове за метал се пръсват. Знам не един или 2 случая на обезобразени от обикновен диск за метал, но това предполагам е, защото често ползват ъглошлайф без предпазител. Когато предпазителят си е на място и да се разхвърчи някой диск то няма да е към лицето.
Този тип вериги понеже имат малък ограничителен зъб не отскачат от пирони и подобни, поне като се закачи с верижен трион, просто спира да реже и прехвърчат искри, но някакъв силен удар отсъства. С такъв диск не съм работил, но едва ли е нещо по-различно, все пак веригата е същата. Опасно е, ако захапе дървото на ниски обороти, тогава може да се получи тласък.

От към ресурс веригата може да се заточи и да стане, като нова поне 5 пъти, а като звената се проточат съвсем може да се смени на принципа, по който продават от големите макари, съединителния нит го правят на място професионалисти в специализираните търговски обекти.
Изображение
Svetoslavoff1 - майстор
Понеже стана дума и за безопасност, поглеждате ли срока на годност на абразивните дискове?
Индианец - специалист
ср сеп 16, 2020 7:13 pmSvetoslavoff1 написа:
Понеже стана дума и за безопасност, поглеждате ли срока на годност на абразивните дискове?
По принцип ако се сетя.
Иначе май като им изтече срока стават чупливи.
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 39

Тема "Диск за рязане на дърво за ъглошлайф?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: