Ел. инструментите. Консумативи.
topsoft - помощник
Здравейте. Питането ми е по-скоро за базови/общи постановки относно винтоверта и битовете. Разполагам с подарък китайче в ценови диапазон 60-80лв.
Не помня марка и характеристики, а не ми е и пред очите в момента. Тази есен го ползвах да си спретна едно скромно навесче 4м2 и след завиване на 150+ винта успешно изяде няколко крастати бита от клас Lidl. Първата ми мисъл, вероятно грешна е, че проблемът е в качеството на битовете и си купих такива на Макита. Пробвах и с тях и тенденцията отново е към "изяждане. Предполагам се досещате, че като види зор със завиването и се получава едно излизане на бита от винта, което "изяжда" бита. Вероятно на опитните от вас описанието ми изглежда смешно, но моля да ми потвърдите опасенията, че проблемът е по-скоро в хилавият и некачествен винтоверт. И ако това е така, за какви характеристики да се оглеждам за непрофесионална употреба, която обаче на моменти преминава в желание да си измайсторя и някое "навесче" :)
sokolov.91 - майстор
По-скоро проблема е в неправилния избор на бит спрямо главата на винта... Ако е хилав винтоверта просто ще спре и бита няма да презкача. Виж ако е хилав човека дето държи винтоверта вече може да се получи описания ефект :lol:
topsoft - помощник
пет ное 19, 2021 11:00 pmsokolov.91 написа:
По-скоро проблема е в неправилния избор на бит спрямо главата на винта... Ако е хилав винтоверта просто ще спре и бита няма да презкача. Виж ако е хилав човека дето държи винтоверта вече може да се получи описания ефект :lol:
Бита е точният, това бързо го установих. Проблемът е, че дори и да легна дет се вика с 90кг отгоре пак няма шанс да продължи да пробива винта и в един момент просто прескача...от прочетоното до сега останах впечатления, че при по сериозно усилие "ударът" е този, който реално върши работата, та за това се насочих към винтоверта и по-скоро в това, че силата на ударът не е достатъчна..но може би греша, за това търся мнения...
radius - майстор
За дърво винтовете са pz2 или по-едрите от 5мм да са pz3. 150 винта са нищо. Аз имам едно Милуоки pz2 на над 2000 и не му личи да се е изхабило. Но и импакта по-трудно прескача. Ако си ползвал правилните битове, вероятна причина е да не натискаш достатъчно или пък да държиш леко под ъгъл бита спрямо винта. Винтоверта за мен е най-малко виновен.
П.с.
Писали сме заедно, импакт ли е машината и кой е точния бит?
Ти да не ползваш ударен винтоверт ( с нарисуван чук) за тези винтове :lol:
topsoft - помощник
пет ное 19, 2021 11:16 pmradius написа:
За дърво винтовете са pz2 или по-едрите от 5мм да са pz3. 150 винта са нищо. Аз имам едно Милуоки pz2 на над 2000 и не му личи да се е изхабило. Но и импакта по-трудно прескача. Ако си ползвал правилните битове, вероятна причина е да не натискаш достатъчно или пък да държиш леко под ъгъл бита спрямо винта. Винтоверта за мен е най-малко виновен.
П.с.
Писали сме заедно, импакт ли е машината и кой е точния бит?
Ти да не ползваш ударен винтоверт ( с нарисуван чук) за тези винтове :lol:
Съвсем се обърках....ами под "точни" разбирам, тези битове, които влизат до край в главата на винта, лягат точно на кръстовидният разрез и при проба не превърта. Точно както си го написал тия 120+мм 5ци бяха pz3. Ама да, тия големите ги завивах на ударът баш, чука. Дали това ми е грешката, защото там въртящият момент явно е по-малък, но имах усещането, че прескача по-малко...вероятно не е импакт, защото не съм го срещал в описанието. Това с натискът и правият ъгъл също го истанових бързо :) Ами добре, ще му дам явно още шансове и ще последвам съветите Ви и да видим....
MamaMy - майстор
Като новобранец на времето и аз съм бъркал битовете. Не правех много разлика между ph и pz. За мен все бяха кръстата отвертка. След подобни неуспехи един колега ме видя, че съм будала и ми обясни какво и как. Сега още с поставянето винта върху отвертката и знам, че е другия стандарт. Когато завива винт за пореден път в същата дупка пак не сменям битовете. Няма смисъл. В моята работа не се изисква особено затягане.
Christo - майстор
Интернет е пълен с описания на разликите между двата стандарта. Трябва да се напише "Ph vs Pz" и излизат хиляди резултати. Например: https://shop4fasteners.co.uk/blog/pozidriv-vs-phillips/

И е за предпочитане винт с глава PZ и съответния бит, разбира се. Както и да са от стомана, а не от кашкавалиум.
dragozow - майстор
Най-вероятно неподходящи битове и машинката е оставена на макс Nm, така като го завие има още сила, повече от оператора и излиза от винта, съсипва и консуматива.
miliad - майстор
Хич не четете май. Пича има ударен винтоверт. И се опитва да завие винт5, 6/120 баш на позиция "удар". Ми много ясно, че ще размаже бита.
Грешна употреба на машинката.
Lutchezar - майстор
Автора, кажи си модела на винтоверта или поне му снимай лепенките или патронника и ключетата!
Така ще се доближим до истината.

Тема "Винтоверт и "изядени" битове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: