• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
ltg - напреднал
Здравейте!

Реших да направя една машинка, но за целта ми е необходимо да срежа много прецизно и гладко една алуминиева отливка на 2 части, от които ми е необходима едната. Дайте идеи как да го направя. Звъннах по разни фирми за лазерно рязане, но ми казаха, че алуминий трудно се реже, защото отразявал лъча, а и 3 мм било дебело. Срязването ще е по права линия с дължина около 12 см., успоредно на единия ръб. Отливката има релеф т.е. не е с еднаква дебелина навсякъде, но не е по-дебела от 3 мм.
Върти ми се идеята на дърводелска машинка за рязане да сложа диск за рязане на алуминий вместо циркуляр, но незнам дали няма много да бие и да съсипе детайла. :?
brum - майстор
Ако е на ръка правилния инструмент е бижутерско трионче.
Реже много леко алуминии и оставя чист срез. Лесно се контролира да не ти избяга наляво/надясно.

Има такива във Фоси 92. Намира се до УАСГ, на улица Добри Воиноков в отсечката между Христо Смирненски и Орлово Гнездо.
velsi - Почетен майстор
На герунг циркуляр за алуминий, на който се кроят профилите може да се среже, но трябва да намериш някой, който да се навие да го направи.
griffin - майстор
Зеге няма ли да свърши работа, слагаш водачи така че зегето да не бяга и вола. Предполагам че може да срежеш детайла и с циркуляр с видиеви зъби( за съжаление съм сдъвкал вече доста пирони в материал с който съм работил ) но честно казано аз не искам да си правя подобен експеримент не знам как би се държал циркуляра при подобно натоварване.
shotik - майстор
С ръчно трионче няма да стане - дори и да успееш да минеш по права линия начертана в/у горната повърхност, то няма да можеш да спазиш вертикалното спрямо нея и срезът няма да е перпендикулярен.
Идеята за зегето също е неприложима, защото са ниски оборотите, носача за ножа на зегето не е толкова прецизно направен и се върти леко около остта си, а и самия нож се криви т.е. пак няма да е равен среза.
И колкото повече го мисля стигам до извода, че ще трябва да търсиш някъде фреза. :?

М/у другото да знаете, че пластмаси, плаксиглас и други разни подобни могат да се режат с обикновен по-дебел конец, използван като струна :wink:
brum - майстор
shotik написа:
М/у другото да знаете, че пластмаси, плаксиглас и други разни подобни могат да се режат с обикновен по-дебел конец, използван като струна :wink:
Това трионче за което говоря е с листчета дебели колкото струна и широки между милиметър и два. Предназначено е точно за рязане на метал и няма да има проблеми да нацели правилна вертикала между горната и долната повърхност при 3мм. Рязал съм охладилтени радиатори с него, които са доста по дебели, и пак не съм имал проблеми с разминаване.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
1. Странно задание. 2. Трабва му само едната половинка. 3. В обясненията наблегнете на допълнителна обработка до достигане на размер.
...
detelin - специалист
с ерозйка ще стане най- добре гаранция .С лъкче ,така нареченото бижутерско трионче ако си владееш добре ръката пак става но среза ще личи , не знам с каква то4ност ти трябва
8180 - майстор
Пичове,
Това нещо не става ли елементарно на фреза - точност, повърхност.
Е, фира повечко.
За Сф мога да дам тел. на майстор.
Там има и механична ножовка - май също ще стане, а после да се доуточни на фреза.
ltg - напреднал
След като днес говорих с няколко човека стигнах до извода, че с фреза ще е най-добре. Тъй като вчера писах първия пост преди да отделя детайла от другите и незнаех със сигурност неговата дебелина се оказа, че в най-дебелата си част е 12 мм :(
Който знае координати на някой фрезист моля да сподели. Още по-хубаво ще е ако той може да свърши работата в почивните дни за да не се чудя как да бягам от бачкане :)
  • 1
  • 2

Тема "Рязане на алуминиев блок - как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: