Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Илиян Илиев™ - майстор
Знам че ставам нахален, но ще можеш ли да драснеш и една скица, като за градски?
emil_v r - майстор
Хайде утре , моля те , или евент по скайпа , че съм скапан и премръзнал ,
трябва да ям , , .. нямам време много , а е трудно така да се обясни.
Илиян Илиев™ - майстор
Когато имаш време. Нема ядове.
Стефан - майстор
Емо, аз временно те блокирах в Скайпа :? Много вируси ми прати, бе :lol: Още ги чистя гадовете. Не знам само как ти работи компютъра?
shotik - майстор
Върнах се в спомените ми отпреди поне 30 г,потърсих и намерих изрезка от сп."Млад конструктор" от което преснимах скица как се заплита ухо на сапан.Докато го търсех ,снимах и почвам да пиша ,видях че колегата ме е изпреварил с обяснението,само допълвам ,че е желателно да има хамут в ухото ,за да не се претрива въжето когато вдига тежести.И още нещо,за да е здраво и с достатъчна дължина заплитането ,правиш три еднакви части.Първата част разплиташ,втората е ухото,третата част е там където ще заплиташ.И както ти обясниха по-горе започваш да плетеш,като заплетеш 2-3 снопчета ,слагаш хамута ,издърпваш силно да стегне всяко снопче и така с всичките.После по-надолу пак заплиташ и така докато се заплетат целите снопчета.За да не те боде отгоре може с някакъв материал да покриеш краищата.
На тази схема е написано конци ,защото е за конопено въже за халки.

Изображение
sek.1 - специалист
Ако е за по малко натоварване защо не го направиш със скоби за стоманено въже има ги във всяка железария.
Илиян Илиев™ - майстор
Със скоби ми грознее.

Колега шотик, благодаря за скицата. Демек при конопените и при телените въжета е едно и също, така ли? От снимката на хидро изглежда по друг начин, но може и да ми създава грешно впечатление самата разлика между скица и снимка.

Все пак ще опитам по този начин и следващата седмица ще пиша за резултата.
shotik - майстор
Когато се заплете докрая всяко снопче става както на другите снимки,на тях няма хамут,не се притеснявай ако въжето което заплиташ е усукано на друга страна-има ляво и дясно усукани въжета.Едно и също е при двата вида въжета,за неотговорни дейности може и без хамут.
Takezo Sensey - модератор
Може да си поръчаш да ти направят , но с транспорта до Италия ше ти излезе ...
shotik - майстор
Мисля че ще се оправи със заплитането,като се почне отначало е малко трудно да се ориентиаш къде да вкараш първия сноп,после едно поедно си вървят и така до края.Такова заплитане съм правил на две въжета -едното с 8 мм другото с 18 мм през 1980 г ,тогава бях машинен монтьор.Тънкото беше за една колонна бормашина за противотежестта на пиньона/оста/.Другото беше за товарене-разтоварване на траверси за трамвайните линии ,които се складираха в база на Градски транспорт в Илиянци.

Тема "Стоманени въжета" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: