Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
emil_v r - майстор
Виж сега Ил Ил. :wink: , важното е да черпиш според реда на отговорите.
Първо мен :evil: , после Шотик .

Скица "б" на Шотик е най -близо до истината , не мога да го нарисувам по- добре .
За всяко въже е различно , и плетката е различна , правеха го само специалисти по това .
Значи заделяш не едно снопче както е на снимката , а две или три, в зависимост от броят на всички снопове .
След половин оборот на нишките , цепиш още две нишки и мушкаш сноп -2 , след пол. об. -
цепиш(отделяш) още две , и мушкаш
сноп -3
ит.н. достатъчно е 4 преминавания на нишка и край .

Въжето се къса винаги далеч от снадката , щото в обл. на клупа усилието се дели на 2
Областта на снаждане усилието линейно намалЕва от У/2... до У .

Докато ти обЕсних ... да съм го изплел за съжал. чао , само Врацааа :roll:
Илиян Илиев™ - майстор
Аз по принцип съм чувал, че ако е изработена оплетката от добър майстор е по-издръжлива от капсуловането. Това ми го е казвал преди повече от 10 години човек който работеше в СТАЛ 20. Малко преди това май бяха докарани първите машини за капсуловане в тази фирма.

Предпочитанието към капсуловането идва от там, че става по-бързо благодарение на машините, а пък всъщото време и то е достатъчно надеждно и отговаря на нормите.
hygro - майстор
Илиян Илиев написа:
Аз по принцип съм чувал, че ако е изработена оплетката от добър майстор е по-издръжлива от капсуловането.
"Добър майстор" трябва да бъде трикратно подчертано. В нормалния случай заплетеното въже има по-малка здравина, заради невъзможността на отделните нишки да се осигури еднакво натягане. Най-натегнатата нишка се къса първа и т.н. При запресоването усилието се разпределя значително по-равномерно.
mirk - майстор
Гледах веднъж един кранист как плете въжета. Използваше само стара отверка, чук и тел. Общо взето по метода на emil_v r. Пъво пробвай с конопено въже за отрениране на метода.

Ето и как става с конопено http://www.animatedknots.com/splice/ind ... dknots.com

Със стоманено ще е същото но по трудно.
shotik - майстор
Материала на mirk е най-доброто от всичко написано досега,аз му благодаря!
Илиян Илиев™ - майстор
Този сайт го разглеждах целия още когато евдоки беше дал линка, но явно съм пропуснал точно това оплитане. Благодаря и на двама ви. Всъщност и на всички опитали се да помогнат.

Преди малко опитах с един пластмасов строителен конец. Резултата беше задоволителен. Даже мислех да направя и снимка, но го повредих при свалянето на тиксото.

Тези дни ще си взема няколко метра въже и ще снимам. Като се усъвършенствам ще заплета и стоманеното.
Илиян Илиев™ - майстор
А какво правим с нишките в средата около които е оплетено въжето. Мисля че ще ги различите на снимката. Телефона толкова си може.

На стоманеното въже май има само една, ако искате и него ще снимам.

Прикачен файл

90QH0063.jpg
90QH0063.jpg (77.77 KиБ) Видяна 8434 пъти
Илиян Илиев™ - майстор
На стоманеното въже са 5, но са усукани в една. Всъщност и тези двете от конопеното са ускани в една.

Прикачен файл

90QH0065.jpg
90QH0065.jpg (78.52 KиБ) Видяна 8431 пъти
mirk - майстор
Работиш само със стоманените. Конопените по средата товар не носят, те са напоени с масло за смазване на въжето.
Илиян Илиев™ - майстор
Ето и първото. Мисля, че допуснах грешка при започването, но в края си излезнаха еднакво. Краищата ги мазнах с малко каноколит за да е по-лесно вплитането. Стоманеното още не съм измислил с какво да придържам снопчетата.

Със скоч би трябвало да стане, но си мислех и за разтопено олово дали няма да стане.

Прикачен файл

90R90066.jpg
90R90066.jpg (59.24 KиБ) Видяна 8399 пъти

Тема "Стоманени въжета" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: