• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Lans Link - специалист
Здравейте,
Въпросът ми е знае ли някой от каква стомана са направени тия болтове - които държат релсата към траверсата при влаковете.Интересува ме,понеже мисля да ги преработя в инструменти.В смисъл - дали е крехка,става ли за закаляване или сама се закалява.....Прилагам снимки с обозначение въху тях,но ще го напиша и тук.От едната страна 3 СМ , от другата 22 ,от другата 77 или L L.Благодаря предварително.

Прикачен файл

bolt 1.jpg
bolt 1.jpg (141.8 KиБ) Видяна 5228 пъти

Прикачен файл

bolt 2.jpg
bolt 2.jpg (141.26 KиБ) Видяна 5228 пъти

Прикачен файл

bolt 3.jpg
bolt 3.jpg (136.77 KиБ) Видяна 5228 пъти

Прикачен файл

bolt 4.jpg
bolt 4.jpg (41.39 KиБ) Видяна 5228 пъти
Lans Link - специалист
Какво става ве пипъл?До сега седемдесет специалиста са видели темата а нито един отговор?Няма ли поне един компетентен по въпроса?
housedoktor - майстор
Мисля ,че shotik би ти дал насока- железничар е,ако не греша
tonkata - специалист
Не знам за тия болтове от каква стомана са, но ако кажеш какви инструменти ще правиш може да получиш някой надежден съвет. Ако е за секачи, центри, пробои идр. има лесно решение.
sek.1 - специалист
Днес питах наще леяри за въпросните болтове понеже топят стари жп релси и са пращали за анализ такива болтове матеряла от който са направени е Ст 15 или казано по просто сравнително мека и незакалима стомана. Определено не става за секачи и други подобни инструменти. Това е най достъпното обяснение на процесите на термообработка на което съм попадал ако те интересува . http://knivesbg.com/index.php?option=co ... &Itemid=29
inkovsv - специалист
Не съм чувал за Ст15,на ако е така,то колкото е по-висок номера на стоманата,толкова е по-високо въглеродното съдържание ,т.е стоманата е по-крехка ,но с по-голяма якост.
sek.1 - специалист
http://knivesbg.com/index.php?option=co ... &Itemid=29 Тука има опростена класификация и общо обяснение на предназначението и качествата на стоманите по БДС.
shotik - майстор
housedoktor написа:
Мисля ,че shotik би ти дал насока- железничар е,ако не греша
Бях железничар,от 5 г. пенсионер,но за болтовете само името знам че е тирфони.Като материал незнам от каква стомана са,но съм виждал при изпадане на ос на вагон или локомотив и е минала по тях,че някои са били с откъснати глави като както се чупи стомана ,някои са били като завлечени,вероятно по-мека стомана.
Съжалявам ,не мога да дам съвет.
sek.1 - специалист
Стомани 10 и 15 имат добра заваряемост, висока пластичност и се използват за изработване на малконатоварени части. Освен това се използват за цимантационни стомани за изработване на направляващи втулки, винтове, зъбни колела, шлицови валове, палци и др. От тези марки се изготвят листа и тръби за заваръчни конструкции.
Lans Link - специалист
Благодаря на всички за отговорите.Консултирах се и с един колега.Болтовете отпадат и везните клонят към ресор от камион или кола.Благодаря отново и весело изкарване на празника 3-ти март.
  • 1
  • 2

Тема "Въпросче за тия болтове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: