• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 59
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
drill-bg - помощник
Предлагам на разискване два модела инверторни електрожени:
1) Чешки ( http://www.omicron.com.pl ) - Omicron Gama 1950 (5,9 kg) - 1199.00 лева и Omicron Gama 1950D (5,9 kg) – 1499 лева.
2) Италиански ( http://www.telwin.com ) - Telvin technology 220/S (9,8 kg) – около и над 1500 лева. (Серията Technology се води професионална, докато Tecnica са любителски около 600 - 700 лева).

Електрожените са с близки характеристики, но и с известни разлики:
* ЦЕНА И МАСА. Чешкият Omicron е по-евтин и по-лек от Telwin.
* ДЪЛЖИНА НА КАБЕЛИТЕ. Чешкия е с по-дълги кабели, може с 3 m и 5 m да работи (без промяна в ампеража), докато италианският е с кабели за масата - 2 m а за електродния държач - 3 m. Според производителя Telwin всяка промяна в дължината на кабелите над допустимото изисква по-дебели кабели и ще доведе до прегряване и чувствителна загуба на производителност!
* НАЛИЧИЕ НА ДИСПЛЕЙ. Чехите предлагат инвертори с дисплей, от серия D – например Gama 1900D, Telwin обаче не предлагат нищо!
* РАБОТЕН ЦИКЪЛ (d.c. % или ПВ % при 40 градуса по Целзий).
- TELWIN. При max 200 А е 35 %, при 150 А е 60 %.
- OMICRON GAMA 1900. П.В. е 60 % при 150 А (като при Telwin), но при 190 А, П.В. е едва 25 % (по-малко е от Telwin).
* ПРАКТИЧЕСКИ ИЗЯВИ (над 6 месеца работа). Как работят на практика тези два модела?
* АНТИПРАХОВ ФИЛТЪР. И двата електрожена нямат antidust filter (много зле)!
* МЯСТО НА ПРОИЗВОДСТВО. Италианския може и да е китайски, но чешкия модел по-чешки няма как да стане.
* ДЕБЕЛИНА НА ЕЛЕКТРОДИТЕ. Чешкия Gama 1900 работи с електроди до 5 mm, при Imax под 200 А, докато Telwin работи с електроди до 4 mm. (Теоретично големината на заваръчния ток за 5 mm електрод трябва да е 230 А);
* ВИДОВЕ ЕЛЕКТРОДИ.
- TELWIN. От фирмата пишат - rutile, basic, stainless steel, aluminium.
- OMICRON GAMA 1900. Българските ПРОДАВАЧИ пишат - “Гарантирано заварява с всички видове електроди с дебелина до 5mm, включително и с волфрамов нетопяем електрод в защитена среда (TIG) с контактен старт”. Изключително високо качество на заварката както при черни, така и цветни метали. Обаче в официалния сайт на фирма Omicron не се казва нищо за заваряване цветни метали (Al, Cu и пр.)
* ОХЛАЖДАНЕ – чрез вентилатор за TELWIN, за OMICRON – не пише (може и да е водно - хихихих).
* ГАРАНЦИЯ. За Telwin – 1 година, за Omicron Gama – 2 години.
* ТЪРГОВСКА МРЕЖА. Не се срещат в магазините за професионални инструменти (Баумакс, Мистър Бриколаж, Практикер, Практис и пр.). Частни и неизвестни фирми предлагат такива продукти.

Ако имате странични или преки наблюдения – моля споделете вашите впечатления за тези 2 инверторни електрожена.
Без коментар оставям позитивните впечатления и суперлативи за необосновано скъпите (за домашно приложение) MMA на Fronius (http://www.fronius.com/cps/rde/xchg/), Kempi ( http://www.kemppi.com/ ) и пр.
Крайно съмнителните (ТОТО-джокерски) китайски и турски самоделки също не са база за сравнение. Няма да споря, че на 1000 броя 10-20 ще работят добре.
tonkata - специалист
Така както си мисля, ти си сравнявал двете марки поне една седмица. :)
Моите наблюдения са:
С чешките не съм работил( следователно нямам )
Имам телвин от по малките. Проблеми съм нямал никакви. С рутилови електроди работи перфектно, с базични работи по добре примерно от сините които продават Редко ( забравих им марката - уж били френски), варженже (или нещо подобно беше) с неръждавейка не съм го пробвал. Обаче доста време съм работил с една Струна която беше по добра, въпреки че след всеки от трите и ремонта си променяше работата пак беше по добра( но беше и по висок клас). Кабелите оригиналните бяха около 2м. , аз сложих около 5- няма проблеми но теоретично има загуби. Не познавам никой който да работи с електроди над 3.25 с изключение на корабостроене и машиностроене. Иначе високия ампераж си трябва като решиш да режеш нещо набързо.
Цитат ( Обаче в официалния сайт на фирма Omicron не се казва нищо за заваряване цветни метали (Al, Cu и пр.) )
Мед едва ли ще завариш с електрожен , но щом си пише за вофрамов електрод и аргон значи заваря ал.
Иначе 2 години гаранция звучи добре за чешките
dragozow - майстор
Като човек който продава такива машини ще ти кажа че и алуминий едва ли ще заваряваш с някоя от тези. Остави теорията.
* ТЪРГОВСКА МРЕЖА. Не се срещат в магазините за професионални инструменти (Баумакс, Мистър Бриколаж, Практикер, Практис и пр.). Частни и неизвестни фирми предлагат такива продукти.
Това не са магазини за професионални инструменти, а такива които искат да ти продадат нещо на всяка цена без да ги интересува особено дали ще ти върши работа. Техния ангажимент се изчерпва с продажбата, сервизите са на други места. Неизвестните за теб магазини предлагат доста повече. При мен има поне 20 вида само инвертори и още толкова които се правят само с поръчка за специфични нужди.
При max 200 А е 35 %, при 150 А е 60 %.
Съществуват варианти при които ПВ-то е доста по-голямо, говоря за същия ценови диапазон.

Може и 5 години гаранция да ти дадат и да не ти я признаят по ред причини. Някои производители позволяват машината да се отваря и продухва. Като гледам за какви модели си се хванал вероятно мога да ти предложа поне два варианта. Става въпрос за 200 амперова машина която е с три отделни трафа и много добро охлаждане чрез три вентилатора. Вътре в машината няма какво да изгори за повече от 150 лв. Днес продадох нещо подобно само че 400А на фирма която прави мостове. На външен вид са грубовати защото са български, отвътре нямат нищо общо с другите. Ще ми се да знам обаче какво ще правиш с машината. Другия вариант е да искаш да пробваш преди да купиш.
tonkata - специалист
dragozow написа:
Става въпрос за 200 амперова машина която е с три отделни трафа и много добро охлаждане чрез три вентилатора. .
Ти за инвертор ли говориш или за токоизправител ?
Иначе и аз съм съгласен, че трябва да имаш идея за какво ти е инструмента преди да го купиш. Ако е за хоби домашен майстор - нещо от ниския клас е добре(очаква се, че ако изгориш 5 електрода един след друг после половин час ще пиеш бира :prost: или поне ще си гасиш крачола който се е запалил без да усетиш. Ако правиш метални мостове по-добре сериозна машина държелива на много работа. И не разбрах дали искаш да си купуваш или само ги сравняваме моделите. То май едното не изключва другото. То май трябва да си лягам че много глупости почнах да пиша
drill-bg - помощник
За домашни цели е инвертора. Показателя качество/цена и гаранция са от значение. Мненията не следва да са ангажиращи. Тук не търся спорове, а оптимален избор и решение. Мерси за споделените мнения.
dragozow - майстор
Ти за инвертор ли говориш или за токоизправител ?
Не си представяй огромен траф навит с мед, там няма мед. Самия траф е доста по-малък. Цялата платка се казва блок и се сменява като нещо изгори. Много малко майстори могат да ги поправят и много малко машини са направени така че да не гори първо най-скъпото.
За домашни цели е инвертора. Показателя качество/цена и гаранция са от значение.
По принцип 200 амперова подобна машина се купува да работи натоварено и да изкарва пари. Например имам продадени подобни на фирма която по цял ден прави метални врати. Не ми казвай че искаш да си правиш остъкление на балкона с нея. Какво възнамеряваш да правиш в домашни условия? Щото може да се окаже че не ти е нужно такова нещо.
drill-bg - помощник
Машината ще се доказва 2-3 пъти седмично до 3-4 часа. Значи явно 200 А си е много добре за не толкоз интензивна работа (основно винкел и араматура). Очевидно Omicrona за разлика от Telwin е по-лек, с по-длъжки кабели и по-евтин, така че ще има сили в аванс да се справя с неголеми натоварвания 2-3 пъти седмично.
Все пак за мен инверторите са си полупроводници - някаква електроника дето сега навлиза и им нямам голямо доверие (в дългосрочен план), въпреки че гледах впечатляваща демонстрация на инвертор от човек с 40 години стаж като заварчик!
Предпочитам дори и за по-малки неща инвертора да е с по-голям ресурс. Практиката при мен е показала че е по-добре една машина да може повече, а не по-малко. При стандартните електрожени имаме до 150 A, но d.c. обикновено е много малко към 20-25 %. Ми що да се зори машината??? Вземаш едно на 200 А пък си ползваш до 150 А и нямаш главоболия с дългосрочната и безпроблемна работа.
Засега имам електрожен със силициев магнитопровод и медни намотки, който няма грешка, но е много тежък 52 kg и трудно се пренася. Няма начин ще си взема и един инвертор - ша намери начин да се изплати.
Това е от мен още веднъж благодаря на всички за съветите и преценките.
Който желае може и за други инвертори да пише понеже не са много отзивите за тези уреди.
dragozow - майстор
Аз мога да ти напиша доста по въпроса. Питам какъв електрод ще гориш защото ако няма да ползваш 5мм може да купиш машина 160 или 180 ампера с ПВ 60-70% която също ще ти върши работа. Разбрах че задължително трябва да има опция за аргон, нали? Извинявай че те разпитвам подробно ама ако съм прав може да платиш и по-малко. Говоря за нещо такова само че монофазно(нямам картинка под ръка):

ИзображениеИзображение

Машината не е с най-добрия дизайн, но ПВ-то е различно. Вероятно ще се намери нещо подходящо и на Gys. Трифазен ток имаш ли?
tonkata - специалист
dragozow този електрожен е невероятно грозен, но за мен лично това е последното което има значение. Монофазните колко тежат и като габарити как са.
dragozow - майстор
За грозен е грозен, за работа работи безотказно. Конкретно днес ми се обадиха за 400 амперовия който продадох да потвърдят че гарантирано работи с електрод 8мм(правят мостове). Трябва да погледна монофазните колко тежат. Утре ще гледам да ти сканирам страничката. Според мен е към 12-13 кг, аналогичния френски е 11.5 кг само че няма такъв ампераж монофазен. Да ти кажа не е много за домашно ползване ама ти си знаеш. Има вариант да го напънем двамата с 5мм електроди да се увериш че няма да изключи. Имам и електроди и соларна маска. Единствения недостатък на българските е че нямат опция за аргон, сега си правят производството за това. Правен е в Казанлък, хората разбират доста и дават много добри гаранционни условия. Произвеждат трансформатори, дросели и др. Много са светнати ама за съжаление не могат да залеят българския пазар с евтина стока. Освен 24 месеца гаранция обещават ремонт до 3 работни дни. Ако все пак мислиш че няма да работиш с повече от 4 мм електрод и искаш опция аргон може да минеш с половината пари. Просто с повече работят само професионалисти и производителите го знаят.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 59

Тема "Инверторни електрожени" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: