• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
pansim - майстор
ESPACE написа:
Ясно, стана ми интересно, защото от години работим с генератор Хонда 6kW и едно Кемпи.
С Хонда генератор /истински/ няма проблем да си работите още толкова години =D> :supz:
Проблема идва от генератори с лепенки 5kW, и неизвестен призход, реално даващи не повече от 2кW. Тогава започва едно подаване на газ , суетене около уж мощния генератор и накрая БУМ. Няма да казвам от къде са купили генератора...ще се сетите... :lol: :lol: :lol:
ESPACE - майстор
Истински си е и не знам дали въобще може да му се "подава газ". Мислех че всички работят с фиксирани обороти, дори и ментетата. :)
dragozow - майстор
ESPACE написа:
Какво имаш предвид под "неправилна употреба на инвертор + бензинов генератор"?
Повечето хора искат да пуснат 160А заваръчен апарат на 3 kW генератор. Генератора подскача, заваръчната машина не заварява докато едно от двете пукне. Другия вариант е менте генератор на който пише че е 6 киловата, но е с двигател 6,5HP, който на генератор не може да извади повече от 3 kW. Хубаво е да се презапасите с генератор и да се консултирате с продавача какво може и какво не. Много хора викат "Ти не ми обяснявай, аз съм инженер".
torbalan - Дървен философ
Ако не бъркам - в упътването пише нещо от рода на "Възможност за работа с генератор с минимална мощност ХХ киловата."

И на сайта го пишело...
pansim - майстор
Желателно е мощноста на генератора да превишава очакваната консумация с поне 30% а по добре с 50%.
Говоря за работа със заваръчен инвертор. Тогава са по-малки отклоненията на напрежението подавано от генератора, защото той не работи в гранични режими.
Ако пък заваръчния инвертор има вграден коректор на фактора на мощноста, е още по-добре. Тогава имаме по-равномерно натоварване във времето на генератора /говорим за време от един период на синусоидата/ и по-добра устойчивост на пикове от страна на инвертора.
Разбира се тези инвертори са с доста различна цена.
filmatoplo - майстор
Здравейте , налага ми се спешно да ремонтирам инверторен електрожен Фрониус от най малките , повреда -дава искра за 1 секунда и изключва :?
fanti - помощник
Привет пичове .Несъм се покрил а бачках яко и просто нямах достъп до ком. Интересното е че работих до спукване с машинката на Драгозов която си бях закупил скоро.ТИГ - 200 . Смятяйте че и скъсах задника от работа.Наложи се да помагам в направата на оранджериите на моя баджанак \сещате се че всички заварчици минаха през мен и синятя мяшинка \Оранджерйката не беше много голяма само някякви си 200 метра :-D :roll: и за всичкото това удоволствие на моя баджанак изгорих 7 пакета по 5 кила - общо 35 кг.обмазани електроди 2.5 мм. вежен. Машинката работи перфектно.Бълдъзата и тя си я бива :weedman: :weedman: :-D :-D :lol: :lol: \в кръга на шегата разбирасе \ Нито веднъж при тази огромна експлоатация от сутрин до късният слетобят не изключи -\ в смисъл датчика за температура и да светне индикатора на лицевия панел \а исках да видя дали ще сработи.Вчера се наложи да заваря няколко мотики за вилата на баща ми и тогава за прав път тази защита сработи . Да верно че оранджериите се правеха вън и т-та беше много по ниска а мотиките ги заварявах в гаража а баща ми беше запалил печката и си беше доста топло . Предполагам и затова и сработи защитата .Но друго ме озадачи а именно че след като защитата изключи инвертора чаках повече от 15 мин. да се изключи за да заработи отново и да си довърша работата но уви така и не се изключи и след 15-те минути а преди това бях направил само няколко заварки и нямя логика да е заграла чак толкова много.След като не се изключи защитата и неизгасна светодиода на лицевия панел аз иключих машинката от основния прекъсвач които се намира на задния панел без да изключвам от щтепсела.След като изключих от основния прекъсвач захранването дисплея на лицевия панел заедно с светодиода продължиха да работят още около 10 сек. и чак тогава загаснаха. Изчаках още 15 мин. и включих наново машинката . Работише си перфектно както преди .ВЪПРОСА МИ Е колеги дали това е нормално което е станало така както го описах стъпка по стъпка простовато или нещо трябва да ме притеснявя . Въпроса се отнася най- вече към pansim и Драгозов . Чакам отговор.Относно Тигчето все още несъм го пробвал и нищо не мога да ви информирам за неговата работа . Зная че ви вълнува как работи и затова обещавам в най скоро време да го тествам и да напиша за теста .
gogo7777 - майстор
Радвам се, че си доволен. Един съвет от мене......Никога не изключвай апарата от мрежата когато е сработила защитата, за да може вентилатора да продължи да върти и охлажда. Всъщност и след приключване на работа (дори да си работил на студено) винаги изчаквай 2-3 минути преди да изключиш.
Пробвай и с базичните електроди, става по-здрава заварката.
pansim - майстор
Не е нормално. Тичай при Драгозов, за проверка. Имаш проблем.
Не може от две мотики, най-вероятно заварявани с 2мм електрод на 50-70А да изключи
15 мин даже лятото няма да работи без да се въстанови нормалната работа.

Към колегата с Фрониуса - мога да го погледна. Не давам гаранция че ще го поправя, но няма и да го повредя повече. Имат специфики тези машинки, с характер са :) Пиши на ЛС.
agj - майстор
В крайна сметка използването на инвертор с генератор е твърде рисковано ,и както разбирам от дискусията основана роля за причината за дефекти е в генератора а не толкова до инвертора –повечето от инверторите по принцип са предназначени за работа с генератор но ако това не изрично упоменато в характеристиката на инвертора то той НЕ трябва изобщо да се включва към генератор!
А понеже стана въпрос за напрежения аз има един въпрос и може би pansim е човека който ще отговори …..!? Наскоро се случи на един обект на който напрежението явно беше слабо (по малко то 220V) -работихме с един марков инвертор т.е.моя е един „хасковски китаец” на колегата ,получи се доста интересна ситуация китаеца работеше без да изпитва проблеми от липсата на напрежение докато мараковата машина за момент спира а след това отново заработва –китаеца буквално „дърпаше тока „ на марковия !Та въпроса ми е защо марковата машина е толкова чувствителна.. а китаеца не !?Работил съм и с други маркови машини и всички имат същия проблем с ниско напрежение ?И по важния въпрос е: може ли това ниско напрежение да нанесе щети на инвертора?
П.П.Забравих да кажа че инверторите работиха на ВИГ !Може изобщо това няма значение ,но все пак съм длъжен да уточня ситуацията !
  • 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59

Тема "Инверторни електрожени" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: