• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
zimel - специалист
Колега SIAN:

При трифазните телоподаващи не е нужно поставянето на електролитни кондензатори , защото след изправителя ,отрязаните синусоиди и вече "качени" отгоре се наслагват много близко една до друга и така по "естествен" начин се получават малки пулсации на изправения ток и напрежение.

При монофазните телоподаващи е задължително монтирането на електролитни кондензатори.

Ако имаш някои съмнения относно това , което пиша, намери диаграма в гуглето на изправно монофазно и, на изправено трифазно напрежение...

След, като ги сравниш ще откриеш, че :

Свързвайки върха (пика) на първата "гърбица" с мястото , където започва втората "гърбица" ,при монофазното изправяне (графиката) е доста по-зъбата от тази при трифазното изправяне ... т.е. има по-големи пулсации...

Съжалявам, немога да чертая...иначе щеше да е много просто за обяснение.
dimitrov8505 - напреднал
velsi много ми хареса телоподаващото което си направил и доста се запалих дали да не пробвам и ас да си спретна нещо подобно ако може малко повечко инфо например схема елементи диоди имам а и колко ампера излезе
velsi - Почетен майстор
Ампери не съм мерил, защото нямам с какво да премеря, но предполагам са някъде към 150. Повече не са ми нужни, за много дебели неща имам добър електрожен, естествено също правен. Схема има на предишната страница, не я ли видя?
iliev555 - помощник
В момента от вторичната на един електрожен съм направил извод някаде около 14-15V, минава през диодите за изправяне и го ползвам за пусково при палене на един трактор. Като се въртина на ключа на електрожена напрежението се променя от 12 до 18 V. В това положение е ниско за телоподаващо, но мисля да напрая още един извод от вторичната на по-високо напрежение и с ключа да променям ампераж и напрежение.
dimitrov8505 - напреднал
velsi можеш ли да кажеш какво е напрежението на силовия траф към диодите и това към мотора за телта , също така и на оперативния траф напрежението и ползва ли се то за платката а ако можеш да намериш ампер клещи и да замериш ампеража на силовия траф по време на заваряне мерси предварително.
velsi - Почетен майстор
Оперативния трансформатор е на 24В и той се ползва само за управление на контактора, който пуска и спира силовия трансформатор. За платката за движение на телта се ползва специален извод от вторичната намотка на силовия трансформатор. Останалите напрежения е по-добре да ги измеря, за да ти ги кажа точно.
dimitrov8505 - напреднал
velsi а имали степени за промяна амперите и ако има от каде се променят .А ролките които бутат телта имат ли значение какъв размер са .
velsi - Почетен майстор
Абе ти не гледа ли схемата, която съм дал на предната страница на тази тема? Степени има и те са на първичната намотка на силовия трансформатор. Не знам колко големи трябва да са ролките, сигурно има значение, моите са някъде към ф40-50 мм, за да ти кажа точно трябва да ги измеря.
mitaka_25 - напреднал
velsi,може ли да те помоля за снимка на дросела,понеже не се вижда, а един приятел ми прави в момента и се чуди как да направи магнитопровода дали да е затворен и само да е пресечен или само сърцевина и около нея намотките
velsi - Почетен майстор
Мога да го снимам утре. Иначе магнитопровода изглежда така. Хлабината не е голяма, 2-3 мм някъде е.

Прикачен файл

drosel.jpg
drosel.jpg (95.79 KиБ) Видяна 5060 пъти
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Ползвали ли сте това телоподаващо?!?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: