Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
koveslav - майстор
Последното някакъв опит за майтап ли е?
agj - майстор
пет май 15, 2020 9:39 amPassa написа:
пет май 15, 2020 8:42 amkoveslav написа:
чет май 14, 2020 7:14 pmPassa написа:


А защо без АС режим може да се заварява в МИГ режима ? Какво е обяснението и какво е качеството на този шев ?
Обяснено по лаишки,по принцип МИГ режима е поредица от къси съединения,което води до определени колебания в тока и напрежението,"почти" като променливия ток.Това парви възможен процеса с МИГ и макар и да не е идеалния вариант се постигат резултати.
А алуминия "изисква" тези специфики,заради склонноста му бързо да образува окиси,които са с висока точка на топене и т.н. Физико-химичните процеси да ги обясняват спецовете,важното е да се знае принципа и начина на заваряване на различните метали,за да не се търси напразно и отново топлата вода....
От това обяснение стигам до извода че трябва постоянно да заварявам с поредица от накъсани (включване/изключване) натискания на бутона на пистолета.
А защо не?! Това си го има като техника не само при МИГ-МАГ. Даже в някой машини има настройки с подобен режим на заваряване.
По въпроса за АС режима - променлив ток в МИГ - МАГмашините не се използва поради нестабилното горене на дъгата Използва се постоянен ток с обратна полярност за всички метали. Полярността се сменя само при използване на тръбнофлюсов тел. За заваряване на алуминий е най добре да има пулсов(импулсен) режим. А именно този режим някой го бъркат с променлив ток.....
wscientist - специалист
Днес и аз се сдобих с Argo Mini 160I и съм много доволен! Заслужава си повечкото пари спрямо болшинството инверторни апарати от този тип и клас на пазара. Особено ми допада, че в комплекта са включени кабели по 5m и то с добро качество. Ръкохватката за електрода и щипката за масата също са добре направени. Куфарът пък е страхотно удобство при съхранение. За начинаещ като мен и предимно хоби употребата на инверторчето просто няма повече какво да се иска.
Сега следва да се сдобия с автоматична маска. В магазина наличните не ми харесаха и може би ще изчакам новия модел на Арго. Предпочитам маска с голям визьор.
enigma79 - напреднал
пет май 15, 2020 3:29 pmagj написа:
пет май 15, 2020 9:39 amPassa написа:
пет май 15, 2020 8:42 amkoveslav написа:

Обяснено по лаишки,по принцип МИГ режима е поредица от къси съединения,което води до определени колебания в тока и напрежението,"почти" като променливия ток.Това парви възможен процеса с МИГ и макар и да не е идеалния вариант се постигат резултати.
А алуминия "изисква" тези специфики,заради склонноста му бързо да образува окиси,които са с висока точка на топене и т.н. Физико-химичните процеси да ги обясняват спецовете,важното е да се знае принципа и начина на заваряване на различните метали,за да не се търси напразно и отново топлата вода....
От това обяснение стигам до извода че трябва постоянно да заварявам с поредица от накъсани (включване/изключване) натискания на бутона на пистолета.
А защо не?! Това си го има като техника не само при МИГ-МАГ. Даже в някой машини има настройки с подобен режим на заваряване.
По въпроса за АС режима - променлив ток в МИГ - МАГмашините не се използва поради нестабилното горене на дъгата Използва се постоянен ток с обратна полярност за всички метали. Полярността се сменя само при използване на тръбнофлюсов тел. За заваряване на алуминий е най добре да има пулсов(импулсен) режим. А именно този режим някой го бъркат с променлив ток.....
Както е казал мечо пух:
Колкото повече толкова повече.
Така и с опциите и амперите,от повече глава не боли
:lol: :rolleyes:
agj - майстор
Както каза колегата koveslav. :Последното някакъв опит за майтап ли е? :cry:
АБВ потребител - специалист
С постоянен ток може,но по този начин :)
agj - майстор
съб май 16, 2020 7:15 amАБВ потребител написа:
С постоянен ток може......
:shock: Ти четеш ли какво съм написал?

Има различни варианти на функции и настройки в машините за да се облекчи работата и повиши качеството на заваряване.......
АБВ потребител - специалист
Да извинявай, написал си го по нагоре. :)
Passa - специалист
съб май 16, 2020 7:15 amАБВ потребител написа:
С постоянен ток може,но по този начин :)

С тази Струна -Хобит 180 съм заварявал при тъста ми. Беше чисто нова и я оборудвахме, но за работа с желязо. Работи добре и няма много настройки. Честотата и е 27kHz.
Тя е Конверторен Чопър - демек съчетава двете технологии- има променливотоков мощен траф на входа и инверторен изправител на изхода. По този начин Струната съчетава предимствата и недостатъците на двете технологии. При нея така е изработена честотата на изходният импулсен ток, че да може да заварява и алумин.
Очевидно правотоковите импулси формиращи изходната правотокова дъга са подбрани така, че да са най близки до АС импулсният режим на ТИГ машините.
Тоест тази Струна е хибрид и с 27kHz правоъгълни импулси съчетава и АС и DC режима на работа едновременно така да се каже.

От тук мога да си извадя извода че ако моята телчарка работи с изходен ток с подобна честота на изхода от инвертора, би следвало и тя да може да заварява с алуминиева тел. Въпроса е дали честотата на импулсите е подобна или същата.

И действително при работа в ММА режим като обикновен електрожен моята телчарка пали много лесно дъгата дори през боята и ръждата на детайла както се споменава че Струната пали по лесно дъгата благодарение на тези правоъгълни импулси при подобни условия при желязо.
АБВ потребител - специалист
съб май 16, 2020 1:25 pmPassa написа:
съб май 16, 2020 7:15 amАБВ потребител написа:
С постоянен ток може,но по този начин :)

С тази Струна -Хобит 180 съм заварявал при тъста ми. Беше чисто нова и я оборудвахме, но за работа с желязо. Работи добре и няма много настройки. Честотата и е 27kHz.
Тя е Конверторен Чопър - демек съчетава двете технологии- има променливотоков мощен траф на входа и инверторен изправител на изхода. По този начин Струната съчетава предимствата и недостатъците на двете технологии. При нея така е изработена честотата на изходният импулсен ток, че да може да заварява и алумин.
Очевидно правотоковите импулси формиращи изходната правотокова дъга са подбрани така, че да са най близки до АС импулсният режим на ТИГ машините.
Тоест тази Струна е хибрид и с 27kHz правоъгълни импулси съчетава и АС и DC режима на работа едновременно така да се каже.

От тук мога да си извадя извода че ако моята телчарка работи с изходен ток с подобна честота на изхода от инвертора, би следвало и тя да може да заварява с алуминиева тел. Въпроса е дали честотата на импулсите е подобна или същата.

И действително при работа в ММА режим като обикновен електрожен моята телчарка пали много лесно дъгата дори през боята и ръждата на детайла както се споменава че Струната пали по лесно дъгата благодарение на тези правоъгълни импулси при подобни условия при желязо.
АС и DС са съвсем различни неща и немогат да се съчетават. Или е едното или другото. При Струната ключа е по-високата амплитуда на импулса на изхода. Честотата няма значение,защото се управлява със запълване. По тази логика трябва да стане,но иска да се пробва. :) Силнотоковите импулси идват от филтровите кондензатори ,които тук са от вторичната страна. А транзисторния блок работи също във вторичната страна на големия ток, и познай как ще грее :) . И като сложиш тежкия траф ,какво му е по специално на този конвертор незнам. И чопъра и инвертора са две различни неща, и няма как да се съчетаят. Тука бъркаш :)

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: