Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
пишман_майстор - майстор
Наскоро си взех един от колегата Пансим . Единият трансформаторен ( един по-малък)вече отлетя от къщи. Тоя инверторния лек, удобен , преносим. Поръчах го с 5м кабели. Принципно Панайот ме предупреди, че не е много добра идея ( за 5 метровите кабели ) . Получават се малко по-големи загуби. Съгласен съм , но предвид електродите с които масово цвъкам, няма проблем. Може би с по-дебели или базични да има лек проблем . Не съм пробвал, ще купя няколко и различни да видя. Ако има, ще поръчам една къса маса ( кабел) за такива случаи.
Удобството е, че електроженчето се намира далеч от шлайфа и си режа, заварявам . Скатавам го на една страна и съм спокоен, че няма го осера със стружки.
Теста му беше два у-айзена ( П-профил ) Широки и дебели, да ги събера в колона . Използвах около 20-25-ина електрода един след друг , времето беше топло, електроженчето на припек . Исках да видя дали ще изключи от зора, ма не, няма проблем . Останах доволен. Шевовете, като за първа проба станаха добри, шлаката се беше отделила сама .
Въпреки всичко не съм се отказал и напълно от трансформаторните електрожени. Запазих си големият ни с 320А Айнхел, стар , но истински от бакър и желязо. Правен когато Айнхел не беше китайска измислица. Принципно такива груби железа си ги заварям на него.
koveslav - майстор
съб юни 19, 2021 9:38 pmпишман_майстор написа:
Правен когато Айнхел не беше китайска измислица.
Едно време всичко беше различно като качество.Като падна стария режим и започна търговията,още през 90-та година на Пловдивския панаир търговците започнаха да продават сравнително по-малки,що-годе мобилни (поне из работилниците) трансформаторни телоподаващи.Чухме,че нашия познат автотенекеджия си е купил,мисля бяха към 1000 долара цена.Преди 10-на години като реших да си купя и аз телоподаващо се сетих,че неговия апарат работи както трябва и отидох да видя подробности за модела,да пробвам кое и как и т.н.До тогава не бях обръщал внимание на марката,а съм му карал доста коли за ремонт и съм ходил често в работилницата му. Много се изненадах като разбрах,че е Айнхел.И апарата още си работи и до ден днешен,само с профилактики и периодични ремонти по телоподаващия механизъм.
cat - специалист
От дълги кабели има смисъл когато машината е стационарна тя си стои някъде а ти си обикаляш с ръкохватката , при тия малки електрожени спокойно може да си го закачиш някъде до теб .
agj - майстор
съб юни 19, 2021 9:38 pmпишман_майстор написа:

Удобството е, че електроженчето се намира далеч от шлайфа и си режа, заварявам . Скатавам го на една страна и съм спокоен, че няма го осера със стружки.
Това да си купиш 5 метра кабели само за да можеш да режеш далеч от електрожена е доста странна идея!
Не си ли се замислял че има случай в който, това и да искаш няма как да стане!
За работа в запрашена среда се слагат филтри преди вентилатора,пък и могат да се вземат доста други предпазни мерки... Но като и да е... Да ти е честит електрожена със здраве да си го ползваш.
cat - специалист
Когато режем с ъглошлайф изключваме заварячките , колкото и да пазиш винаги отиват стружки към тях .
kuger - майстор
нед юни 27, 2021 1:21 pmcat написа:
Когато режем с ъглошлайф изключваме заварячките , колкото и да пазиш винаги отиват стружки към тях .
Аз винаги изключвам неработеща машина. Стружки отиват там, къде ги пратиш. Имам ИЗА, искате ли да я видите, като нова е, а е на повече от пет :? години. С късите кабели е, но стружка към нея няма!
agj - майстор
Доста марки, дори и не толкова скъпи и реномирани, използват функция за изключване на вентилатора при неработеща и охладена машина.Това в известна степен ограничава попадането на стружки и метален прах в машината.
agj - майстор
нед юни 27, 2021 1:36 pmkuger написа:

Аз винаги изключвам неработеща машина. Стружки отиват там, къде ги пратиш.
А най добре е да ги пратиш точно срещуположно на намиращия се срещу теб електрожен.
пишман_майстор - майстор
agj написа:


За работа в запрашена среда се слагат филтри преди вентилатора,пък и могат да се вземат доста други предпазни мерки... Но като и да е... Да ти е честит електрожена със здраве да си го ползваш.
Благодаря за идеята. Това с филтър на вентилатора ми допада и ще го направя. Имам и нещо като екран, конструкция останала ми от един аспиратор.
Вече сме без малко на 6кг електроди ( кутията е почти празна) .
agj написа:
Не си ли се замислял че има случай в който, това и да искаш няма как да стане!
Ами не се замислям за такива случаи , защото няма да се случат. Аз съм любител, електроженът е за любителски цели, няма режа/заварявам в тръби/тесни пространства , т.е. не си изкарвам парите от заварки.
Обичам работата с метал. Но каквото направя , си е почти винаги нещо за вкъщи , за гаража .
agj - майстор
нед юни 27, 2021 5:28 pmпишман_майстор написа:
agj написа:


За работа в запрашена среда се слагат филтри преди вентилатора,пък и могат да се вземат доста други предпазни мерки... Но като и да е... Да ти е честит електрожена със здраве да си го ползваш.

Благодаря за идеята. Това с филтър на вентилатора ми допада и ще го направя. Имам и нещо като екран, конструкция останала ми от един аспиратор
Прикачен файл:
85999515e105da510c1d9b4ac0abbfe7.0.jpg
85999515e105da510c1d9b4ac0abbfe7.0.jpg (81.65 KиБ) Видяна 1594 пъти

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: