Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
koveslav - майстор
shtaiga написа:
Стига сте залитали по това ПВ.Не съществува нормален електрожен 140-160 А ,който да го изключиш по температура при работа с 3.25(освен ако това не е целта, но това не е заваряване ,а безцелно горене на електроди).За ПВ се мисли при телоподавка ,където имаш 2.5км тел което ти осигурява практически безкраен заваръчен шев.И пак обикновенно първо се предава ръкохватката.
Не визирам електрожените които са ви се паднали от зрънчо..
ПП рязането на винкели на 200А направо ме замисли-напоследък нещо не съм виждал да се жъне жито с ...подводница.....
От практиката си съдя,че телоподаващо и с по-малко ПВ върши работа.Просто скоростта на заваряване е много по-висока за единица време,а и успеваемостта на шевавете е почти 100% дори и за неопитен заварчик.Не се налагат повтаряния и поправки и т.н. Марково 150А телаподаващо със 7% ПВ на макс,вероятно дадени при 40градуса не ми е изключвало никога.Ако на електрожена пв-то е такова мисля че ще има случаи на изчакване в големите жеги.
ПП Може би имаш впредвид,че горенето на цял електрод без прекъсване е инцидент в битовото заваряване?!
shtaiga - напреднал
Нещо практиките ни се разминават.При РЕДЗ имаш 300,350,при 4-рка 400мм електрод и спираш ,имаш шлака за чукане с телената четка да минеш шева и тн.С МИГ най вече с МАГ имаш при 1.0мм тел на 15кг ролка около 2.5км тел.При всяко спиране се местиш за 2-3сек и продължаваш.При 200А телоподавка с правилно сметнато охлаждане 240А шланг го прегрявам до степен разтичане на пластмасите.Твоето щом е 150А ти гарантирам че ще изключи за по-малко от 2м шев.
cat - специалист
Ей от толкоз хвалби на тия инвертори ще ме накарате да си взема едно мини от Драгозов ,ама като го сложа в гаража дали ще оцелее незнам . Това мъниче може ли да изгори 4 базични електрода 3,25 един след друг .
koveslav - майстор
shtaiga написа:
Нещо практиките ни се разминават.При РЕДЗ имаш 300,350,при 4-рка 400мм електрод и спираш ,имаш шлака за чукане с телената четка да минеш шева и тн.С МИГ най вече с МАГ имаш при 1.0мм тел на 15кг ролка около 2.5км тел.При всяко спиране се местиш за 2-3сек и продължаваш.При 200А телоподавка с правилно сметнато охлаждане 240А шланг го прегрявам до степен разтичане на пластмасите.Твоето щом е 150А ти гарантирам че ще изключи за по-малко от 2м шев.
Абсолютно си прав,сериозно го казвам.Максимума на който съм го товарил са няколко шева по 60см през няколко минути.Но и по-дълги шевове никога и никъде не са ми се налагали.Другите са по 2-3,нека да са по 5см....Докато се нивелира или подготви следващия детайл пак минават по минута две.Не говоря за професионално заваряване,а за ремонтни дейности и битови конструкции и дограми.Каквито неща всъщност правят всички тук.И говоря за трансформаторна машина която има своята инертност в охлаждането,но въпреки това се справя перфектно и не е изключвала.Ако наистина инверторите за които говорим тук са с 40-60% ПВ и покрият показателите си,това означава че са си направо професионални машини.Защо не ги продават направо за производство?
Освен това един електрод 3.25 независимо от това на колко висок ток,гори над минута,при по-слаб ток може би до минута и половина.За същото време с телоподаващото ще направя два пъти по-дълъг шев.Т.е.-ето ти икономия на време,което всъщност е ПВ-то.За една и съща задача телоподаващото работи много по-кратко време и съответно се нуждае от доста по-малко ПВ за да свърши същата задача.
shtaiga - напреднал
Има една тема в която уелдъера много ясно е описал основните методи за заваряване (РЕДЗ,МИГ/МАГ и ВИГ) с техните предимства и недостатъци.Който не ми вярва да прочете и разбере,че РЕДЗ няма никава работа при каквато и да е форма на производство.Светкането по асми и огради НЕ Е производство.Силата на метода е за :
-Монтажи-заради малките габарити и простите консумативи за заваряване.
-За ремонти-заради високата си толерантност към мърсотия(боя ,ръжда,смазки и др.),която доволно често е недостъпна за почистване.
-За вкъщи-заради ниската цена на апарата и факта че в пъти по лесно да складираш кутия електроди от колкото ролка тел,бутилка с газ и тн.
Да не се подценява и лесната настройка на апарата-има значение дали въртиш една врътка или 20 ,особено като не си изкараваш прехраната с това.
Въобще да сравняваме електожен с телоподаващо е като да сравняваме вилица и лъжица.Да и с двете се яде ама...
shtaiga - напреднал
Има една тема в която уелдъера много ясно е описал основните методи за заваряване (РЕДЗ,МИГ/МАГ и ВИГ) с техните предимства и недостатъци.Който не ми вярва да прочете и разбере,че РЕДЗ няма никава работа при каквато и да е форма на производство.Светкането по асми и огради НЕ Е производство.Силата на метода е за :
-Монтажи-заради малките габарити и простите консумативи за заваряване.
-За ремонти-заради високата си толерантност към мърсотия(боя ,ръжда,смазки и др.),която доволно често е недостъпна за почистване.
-За вкъщи-заради ниската цена на апарата и факта че в пъти по лесно да складираш кутия електроди от колкото ролка тел,бутилка с газ и тн.
Да не се подценява и лесната настройка на апарата-има значение дали въртиш една врътка или 20 ,особено като не си изкараваш прехраната с това.
Въобще да сравняваме електожен с телоподаващо е като да сравняваме вилица и лъжица.Да и с двете се яде ама...
koveslav - майстор
shtaiga написа:
Който не ми вярва да прочете и разбере,че РЕДЗ няма никава работа при каквато и да е форма на производство.
Под "обсъжданите инвертори" в поста си имах впредвид инверторните телоподаващи и комби машини които започнахме да обсъждаме.За тяхното ПВ ставаше дума,а не за електрожените...
shtaiga написа:
Въобще да сравняваме електожен с телоподаващо е като да сравняваме вилица и лъжица.Да и с двете се яде ама...
:partyman: :partyman: :partyman:
vlassev - специалист
Здравейте, решил съм да си взема един инверторен електрожен за любителски цели до към 200А.
Спрял съм се на някои от китайчетата на VIKI и АРГО маркет.
На пръв поглед са с идентични параметри, но разликата в цените е видима.
Понеже не разбирам много от тоя тип електроника, ще може ли някой да ми обясни дали пропускам нещо, или в случая си е просто пазарна политика?
gogo7777 - майстор
vlassev написа:
.....
На пръв поглед са с идентични параметри, но разликата в цените е видима.
Според мен има защо. :wink:
agj - майстор
vlassev написа:
Здравейте, решил съм да си взема един инверторен електрожен за любителски цели до към 200А.
Спрял съм се на някои от китайчетата на VIKI и АРГО маркет.
На пръв поглед са с идентични параметри, но разликата в цените е видима.
Понеже не разбирам много от тоя тип електроника, ще може ли някой да ми обясни дали пропускам нещо, или в случая си е просто пазарна политика?
Много зависи на кои от китайчетата на VIKI си се спрял!Разлика в цените не е видима особено пък спрямо последните модели на АРГО маркет.Видима е разликата в гаранционния срок ,което пък хич не за пренебрегване.

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: