Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
swissmad1 - специалист
чет сеп 27, 2018 8:34 pmgogo7777 написа:
Трябва някой заварчик да ти покаже
Човекът каза ,че електрожена може само хоризонтално да заварява.Та и да му покаже заварчик няма файда. :-D
Pansim1 - специалист
чет сеп 27, 2018 7:52 pmmaxuel82 написа:
Заварявам отдолу нагоре и ползвам рутилов електрод ама пак не става както трябва .
А сега този който ти е дал "добрия" съвет за рутилките, да дойде и да ти завари пантите :lol:
Шегата настрана - вземи базични електроди например ЕСАБ ОК48.00 и опитай с тях.
Примерно 2.5мм електрод на ток около 60-65А. За вертикал е чудесно.
EDI - майстор
Стига бре, едно време, преди 89-а, само с рутилови ВЕЖЕН и понякога с БЬОЛЕР, ако дадат, заварявахме и вертикали и хоризонтали и не мръкахме - бая паркове съм направил в казармата, сега много се изнежихте. :lol:
cat - специалист
чет сеп 27, 2018 11:52 pmswissmad1 написа:

Човекът каза ,че електрожена може само хоризонтално да заварява.Та и да му покаже заварчик няма файда. :-D
Колега електрожена само подава ток а ти заваряваш, няма такъв електрожен който заварява само хоризонтално или да заварява самичък .
maxuel82 - специалист
:lol: така съм се изразил и не съм се усетил пък и вие сте го приели буквално . Много добре знам и даже съм написал как по книга се определя тока за вертикални и таванни заварки . Проблемът е , че аз никога до сега не ми се е налагало да правя вертикален шев и ми се видя трудно . Не обвинявам електрожена ,че не може да заварява вертикално ,а човека дето движи електрода :lol: Както и да е - ще си купя базични електроди и ще правя проби докато схвана "чалъма" .
cat - специалист
За панти , огради, асмалъци и други такива рутиловите са перфектни може и рутилово базични примерно Емона а има и други .
gogo7777 - майстор
С рутилови се работи по-трудно.....особено за начинаещи. Вертикалните и таванни заварки са най-лесни. Както писах, трябва някой да покаже на момъка нагледно. Няма нищо сложно. Полярност, ток, ъгъл и движение на електрода.....
Pansim1 - специалист
Въпреки мнението на някои колеги по форум, продължавам да твърдя, че вертикал се кара много по лесно с базичен електрод, от колкото с рутилов. Просто ваната е по-малко течлива и застива бързо.
Пробвайте бре...не боли :lol:

И още...за определяне на тока. Иска ръка и практика. Тока за един и същи диаметър електрод в зависимост от типа му, позицията на заваряване и дебелината на материала, може да се различава много.
agj - майстор
пет сеп 28, 2018 8:53 amEDI написа:
Стига бре, едно време, преди 89-а, само с рутилови ВЕЖЕН и понякога с БЬОЛЕР, ако дадат, заварявахме и вертикали и хоризонтали и не мръкахме - бая паркове съм направил в казармата, сега много се изнежихте. :lol:
Едно време нямаше инвертори.Едно е да караш Вежен на прав ,съвсем друго на променлив ток!С Вежен и инвертор най зле става вътрешен ъглов шев,особено пък и ако е тънко към дебело мъката е голяма!
agj - майстор
нед сеп 30, 2018 1:56 pmPansim1 написа:
Въпреки мнението на някои колеги по форум, продължавам да твърдя, че вертикал се кара много по лесно с базичен електрод, от колкото с рутилов. Просто ваната е по-малко течлива и застива бързо.
+1 ..и не само вертикал ,както писах по горе и ъглов шев се кара по лесно!
нед сеп 30, 2018 1:56 pmPansim1 написа:
И още...за определяне на тока. Иска ръка и практика. Тока за един и същи диаметър електрод в зависимост от типа му, позицията на заваряване и дебелината на материала, може да се различава много.
Ами да може!Затова производителите си пишат по кутиите ,препоръчителни граници на ток за съответния вид и диаметър електрод.Пишат и полярност и други неща , които пък са полезни точно за начинаещи!Но пък тия неща много рядко ги поглежда някой ,и после се оплаква че все нещо не става!

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: