Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
BeTaTesTeR - напреднал
Браво, не съм заварявал с него, но на хартия изглежда много добре. Малко са машините в тоя ценови клас, които да предлагат регулируеми такива функции, да не кажа, че не се сещам за друга такава.

Arc force e функция, която ти увеличава автоматично тока при падане на напрежението на дъгата и предотвратява залепване. Тоест при определена стойност на напрежението тя се активира и ти добавя например 30% или 40% над зададения ток, както си я настроил. Това ти помага да заваряваш по-лесно при ниски токове за съответния електрод и държи дъгата стабилна, като тръгне да залепва прибавя ток. Ако я усилиш повече ще видиш как дори и да вкараш електрода във ваната няма да залепне.

Hot start ти улеснява паленето и стабилизирането на дъгата в първия момент при докосването. Тя просто ти увеличава тока при първото докосване на електрода за някакво време от сорта на 0.3-0.5 секунди. Не знам конкретно на тая машина дали в проценти се настройва, но да кажем, че си настроил 100А, като пипнеш електрода тя ти пуска 40%(или на колкото я настроиш) повече и стартираш със 140А за половин секунда. Това помага на електрода да запали по-лесно и да загрее и след това тока си се намалява до зададения. Особено полезно е за базични електроди. Личи си как като пипнеш електрода тръгва силно горене и в следващия момент се намалява. Но трябва да се съобразяваш ако заваряваш нещо тънко да не го прогориш ако много е усилена тая функция.
EDI - майстор
вт май 31, 2022 10:07 amagj написа:
пон май 30, 2022 8:20 pmEDI написа:
Дедо без автомаска не пипаше елжена....ако, че беше паспортчик и заваряваше по газопровода и компресорната станция в Странджа през 80-те.... :lol:
Ти научили се като дедо ти?
С два паспорта съм, като идиотите едно време.. :-D
speka_rs - майстор
вт юни 07, 2022 2:11 pmBeTaTesTeR написа:
Arc force e функция, която ти увеличава автоматично тока при падане на напрежението на дъгата и предотвратява залепване. Тоест при определена стойност на напрежението тя се активира и ти добавя например 30% или 40% над зададения ток, както си я настроил. Това ти помага да заваряваш по-лесно при ниски токове за съответния електрод и държи дъгата стабилна, като тръгне да залепва прибавя ток. Ако я усилиш повече ще видиш как дори и да вкараш електрода във ваната няма да залепне.
Искам да попитам понеже инветорния ми електрожен има само функция Arc force.
Заварявах малко с базични електроди и обратна полярност (DCEP) след няколко секунди заваряване елетрода има склоност към залепване. Ако увелича стойността на тази функция ще продължи ли да залепва по същия начин или ще се държи по добре ?
BeTaTesTeR - напреднал
Aми увеличи я и пробвай, би трябвало да е по-добре. С какъв електрод и на какъв ток се опитваш да заваряваш?
Тея прави и криви полярности не мога да ги запомня, принципно за базични електроди се препоръчва електрода на +, щипката на минус. Може да се разменят ако заваряваш много дебели неща, тогава загряването на електрода е по-голямо и става по-дълбок провар, но пращи повече и дъгата е по-нестабилна.
speka_rs - майстор
ср юни 08, 2022 12:23 pmBeTaTesTeR написа:
Aми увеличи я и пробвай, би трябвало да е по-добре. С какъв електрод и на какъв ток се опитваш да заваряваш?
Тея прави и криви полярности не мога да ги запомня, принципно за базични електроди се препоръчва електрода на +, щипката на минус. Може да се разменят ако заваряваш много дебели неща, тогава загряването на електрода е по-голямо и става по-дълбок провар, но пращи повече и дъгата е по-нестабилна.
Ами с 2,5 мм базичен електрод на 95 А запалва започва да заварява добре в един момент решава да залепне и докато не откача електрода голямо дърпане.
BeTaTesTeR - напреднал
Е 95А са доста за 2.5 електрод и не би трябвало да има проблеми ако реално са толкова. Но дори и 80А да са реално пак не е малко. Да не пъхаш електрода много близко и да влиза във ваната? Държи се къса дъга ама не трябва да влиза във ваната. Другото е да не заваряваш нещо с неравности или стари шевове или някоя прихватка да има. В смисъл, че както си водиш електрода на едно и също разстояние и всичко е наред и ако достигнеш нещо изпъкнало (например голяма прихватка, неравност някаква от стар шев) и електрода допре до метал има шанс тъкмо там да залепне.
speka_rs - майстор
При разваряване с рутилови електроди пак 2.5м със същите 95 А (DCEN) , нямам такива проблеми.
gogo7777 - майстор
ср юни 08, 2022 1:30 pmspeka_rs написа:
Ами с 2,5 мм базичен електрод на 95 А запалва започва да заварява добре в един момент решава да залепне и докато не откача електрода голямо дърпане.
Провери за лоша маса, хлабава връзка по кабелите (байонетите) или ръкохвадката. Гледай докато заваряваш дали обмазката на електрода се разтапя равномерно. Отрежи 5 сантиметра от електрода или използвай някой, който е бил залепнал вече, но напълно изтинал.....
agj - майстор
ср юни 08, 2022 11:17 amspeka_rs написа:

Искам да попитам понеже инветорния ми електрожен има само функция Arc force.
А какъв е електрожена?
Ако е от хасковските е възможно Arc Force да не работи коректно.Колкото и да въртиш копчето ефекта е почти нулев.
speka_rs - майстор
Електрожена е DEL MMA 200. За първи път заварявам с базични електроди и не съм си играл със настройката. Просто питам по-знаещи от мен, дали би ми помогнало въртенето на потенциометъра за тази функция?

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: