Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Заваряй спокойно, аз също си поръчах преди около година от Панайот, с по 6 метра кабели и исках да са по 25 квадрата, точно, за да ми е настрани, да не го пълня с прахоляци и стружки като режа с ъглошлайфа и да не го местя много. Моя е иза 190 - заваря без никакви проблеми с базични електроди. Нищо общо няма заварката между изата и трафовете.
съб юни 19, 2021 9:38 pmпишман_майстор написа:
Наскоро си взех един от колегата Пансим . Единият трансформаторен ( един по-малък)вече отлетя от къщи. Тоя инверторния лек, удобен , преносим. Поръчах го с 5м кабели. Принципно Панайот ме предупреди, че не е много добра идея ( за 5 метровите кабели ) . Получават се малко по-големи загуби. Съгласен съм , но предвид електродите с които масово цвъкам, няма проблем. Може би с по-дебели или базични да има лек проблем . Не съм пробвал, ще купя няколко и различни да видя. Ако има, ще поръчам една къса маса ( кабел) за такива случаи.
Удобството е, че електроженчето се намира далеч от шлайфа и си режа, заварявам . Скатавам го на една страна и съм спокоен, че няма го осера със стружки.
Теста му беше два у-айзена ( П-профил ) Широки и дебели, да ги събера в колона . Използвах около 20-25-ина електрода един след друг , времето беше топло, електроженчето на припек . Исках да видя дали ще изключи от зора, ма не, няма проблем . Останах доволен. Шевовете, като за първа проба станаха добри, шлаката се беше отделила сама .
Въпреки всичко не съм се отказал и напълно от трансформаторните електрожени. Запазих си големият ни с 320А Айнхел, стар , но истински от бакър и желязо. Правен когато Айнхел не беше китайска измислица. Принципно такива груби железа си ги заварям на него.
Здравейте! Искам да си закупя инверторен електрожен и се нуждая от помоща ви.Моделите са АИГ DEL MMA 160 / 160 A,Електрожен MINI 160 на Deltex,ИЗА 150 Хоби.Предполагам и трите електрожена са със сходни характеристики.Модела на Deltex е с ниско напрежение на празен ход около 10 волта,това добре ли е за заваряването,а другите два модела са със 60 волта.И още нещо,кой от тях може да заварява най тънък детайл.Имам и трансформаторен електрожен и си заварявам с него,например ауспуха на колата и др.Не е лесно но се получава.Не съм доволен от стария електрожен,когато заварявам продължително време заварките не са тези които са в началото,качеството им се влошава.Затова реших инверторен да взема.Ще ви бъда благодарен ако получа подкрепа от знаещите.
АБВ потребител - специалист
Меката дъга на т.н.кондербаласт , не може да се сравнява с работата на еднотактниците . Демек Изата ще е по-добрия избор, и после ще се убедиш в това ,което ти казвам сега. :)
koveslav - майстор
пет окт 15, 2021 5:20 pmbeard написа:
.....И още нещо,кой от тях може да заварява най тънък детайл.Имам и трансформаторен електрожен и си заварявам с него,например ауспуха на колата и др.Не е лесно но се получава....
Повече никога няма да препоръчам на никого нищо, за да има мир. Но от опит ще ти кажа, че нито това че е траф, нито че е инвертор, нито че е мосфет или игбт и т.н. не означава задължително че машината е лоша или хубава. Важното е,че имаш някакъв опит, отиваш и пробваш всичко, което те интересува и устройва. Търсиш твоята машинка по личните си критерии. Дори и при най-марковите и скъпи техники заварчиците обсъждат как еди кои си работели еди как си, а еди кои си били по- еди какво си. В характеристиките на идеалната машина има и процент субективност, на теб лично да ти пасне според твоите навици(правилни или непранилни навици), нужди и разбирания. Ако не ти осигуряват пълна проба на машината, подминавай.
Последна промяна от Virtex на нед окт 17, 2021 12:32 am, променено общо 1 път.
Индианец - специалист
И Хасковските електрожени не струват (тия жълтите).
Другите може да са по добре, ама тия евтините не.
Взех един на половин електрод 2,5мм се предаде, просто спря да пали.
Поне им го върнах без проблем.
Сега пък не смея да взема друг(вече знам какво да взема, за 30 лева по-малко замалко да си го вкарам), че покрай тия дъждове и влага може да го скапя на открито.
Взех да си мисля, че за трансформаторен е по-подходящ за мен, резнасянето ще му е от работилницата до двора...по дуракоустойчиви са доколкото знам.
dragozow - майстор
съб окт 16, 2021 9:28 pmИндианец написа:
И Хасковските електрожени не струват (тия жълтите).
Другите може да са по добре, ама тия евтините не.
Взех един на половин електрод 2,5мм се предаде, просто спря да пали.
Поне им го върнах без проблем.
Сега пък не смея да взема друг(вече знам какво да взема, за 30 лева по-малко замалко да си го вкарам), че покрай тия дъждове и влага може да го скапя на открито.
Взех да си мисля, че за трансформаторен е по-подходящ за мен, резнасянето ще му е от работилницата до двора...по дуракоустойчиви са доколкото знам.
Там винаги е на късмет, виждал съм и такива, които ги скъсват от работа и работят.
Привет! Изчетох почти цялата тема и си отговорих на много въпроси които ме вълнуваха. Взех си инверторен електрожен ИЗА 190. Предпочетох произведено в България. Разбрах от форума ,че Пансим е изключителен специалист,и произвеждащ електрожени на високо ниво. До сега съм заварявал с трансформаторен електрожен с електроди Вежен,много рядко с електроди Норд. Не професионално разбира се,за домашно ползване. Ако може малко помощ, какви електроди ще ми препоръчате,(рутилови и базични). Не ми остана време да пробвам достатъчно новата придобивка.Няколко електрода Вежен 2.5 ,и един електрод неизвестна марка,който запали сравнително лесно на драскане ,с трудно отделяща се шлака.Благодаря на АБВ потребител и на Koveslav за насоките които ми дадоха.Естествено благодарности и към останалите от форума за труда който сте положили.
gogo7777 - майстор
С базичните електроди се работи по-лесно. По-добре се водят, по-яка заварка, по-приложими са.
Преди време се наложи да да съборя асмалък конструкция,изградена от винкел и арматура фи 8.Не беше проблем,но ми направи впечатление,че без големи усилия местата на заварките се късаха лесно.Особено между арматурата.Разбира се някои от тях бяха добре заварени,но с чук се разпадаха лесно.Тогава разбрах че Вежен електродите не правят здрави заварки.Когато ми се наложеше заварките да са по отговорни :yawinkle: заварявах със Норд.
Ако е възможно да ми покажите какви марки базични електроди да ползвам за любителски цели.И рутилови евентуално.Или рутилово базични.
Случвало се е когато заварявам арматурно желязо от т.н.ръбесто,за свръзка заварката се е пукала.На какво ли се дължи не знам.
big_dragon - специалист
При заваряване на високовъглеродни стомани така се получава.
Пука се основния метал в зоната на термично влияние на заваръчния шев.
За такива стомани се изисква подгрев и други пинизи при заваряване...

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: