Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
aig_welding - специалист
съб апр 02, 2022 10:10 pmDjack написа:
съб апр 02, 2022 10:00 pmdido uzunov написа:
Корекция на проблема чрез индукцията няма да свърши много работа, както и разбираме от по-горе.



Каква е ролята на потенциометъра за индукцията (защо малко машини го имат)? Как да се процедира(настройка) с него и как това се отразява на шева? Никъде не намирам информация за това.
До колкото аз разбрах, при по-тънък материал даваш в минус, а при по-дебел в плюс, отразява се на провара.
... отражението на провара и заваръчния шев е "трупане" в едната крайност на настройката за индуктивност и "разливане / пропадане" в другата крайност.
aig_welding - специалист
съб апр 02, 2022 8:58 pmDjack написа:

Ето панела! Май проблема ще се окаже в силния вятър и малкото количество СО2, което съм подавал на ръкохватката! Ама съм отворен за идеи и предложения.
Май я има тази опция за корекция на волтажа.
Някой знае ли, приблизително, какво налягане към ръкохватката нс какъв разход на газ отговаря?
Аз като гледам не виждам от този лицев панел как се влиза в настройката за корекция на волтажа. Не виждам и къде (как) се задават вида на използвания газ, диаметъра на тела и т.н. Нещо ми се губи тук.

Не виждам и как ще настроиш правилно подаването на защитен газ от редуцир-вентил който дава на изхода си налягане, а не литри в минута.
АБВ потребител - специалист
Може да се регулира само по ток, ако на входа няма повишаващ преобразувател от първичната страна. Само дросел на изхода, и с това дясното копче мени честотата. Според мен, ако се регулира напрежението ще работи по добре. Пращенето на дъгата може да е от няколко неща. :) Може даже схемата да е съвсем проста, дори дросел да няма,и с въпросното копче само да се мени работната честота на трафа. А с лявото широчината и съответно тока.Със сигурност тогава това не е пълноценен апарат за качествена работа.
АБВ потребител - специалист
Има определен път,който човек трябва да извърви, в такива занаяти като заваряването. Изкарване на курс, за да се научат основите, и после купуване на що годе хубав апарат и след това практика.Вижте когато човек се опитва да заобиколи тези три фактора какво става. :-D

Здравейте ,нов съм във форума ,ако нещо не пиша правилно в раздела по правилата -прощавайте .
Та значи ,купих си миналата седмица инверторен електрожен от хасковски търговец-219 лв електрожена и 30 и няколко лева автоматична соларна маска ,и двете уж на промо цена .Модела е KraftRoyal 300 2019 ,маската също е KraftRoyal .Регулира се според дисплея от 20 до 300 ампера ,но след първите опитни заварки -за пръв път заварям ,забелязах ,че така или иначе тока явно не отговаря на показанието ,купих 2 ,2.5 и 3.25 електроди вежен за да се уча като начало .Имате ли наблюдения за този модел -не намерих из форума -на колко да се наглася и да отговаря тока за такива електроди ?Взех го изцяло за любителски цели на село за къщата -откачила се асмата тук таме ,оградата и тя зяпнала някъде ,ей такива работи ,пък ми се иска да му хвана чалъма -дойде ми тръпка като почнах да експериментирам със заварките .Дават го в сайта до 5 мм електроди ,амааа после забелязах без да искам ,че на всички модели сякаш е копирано това и може би е кьорфишек описанието .Намерих няколко железа из двора и няколко дена пробвах да се уча да ги заварям едно с друго -соларната маска явно е добра -нищо ми нямаше вечер на очите поне .Слагах го на 150 за 2.5 електроди -заваря ама примерно като заваря две арматури ,като ги гледаш уж бетон ,пък като огъна и се чупят заварките като халва ,на винкелите по-хваща ама или не нагласям тока добре или има още нещо .....Прегледах из форума да се заваря под ъгъл и други неща които съветвате ,как да се науча да заварявам с това нещо ,че с всяка несполучлива заварка ,повече ми идва мерака ?
Поздрави !
cat - специалист
Ами като за начало някой трябва да му обясни и най вече да му покаже нагледно как се заварява никой не се е родил научен, мен са ме учили аз учих и така. На едно скеле 12 м над земята Христо Героя ме учеше как се прави вертикален шев.
k0st4din - специалист
Здравейте на всички, казано честно 400 страници си е трудна работа да се изчете всичко. Има много мнения за различни фирми, производители, отстъпки ако се спомене, че си член на сайта и т.н
Ще се опитам да бъда максимално кратък и изчерпателен.
По няколко препоръки от сайта и ликове към даден продавач на инверторни електрожени се спрях на следният:
https://www.vitolux.com/details.php?prodID=21304
Ще ви бъда благодарен за вашето мнение. Знам, че почти всичко е и се внася от Китай, но има доста описани възможности и най-вече гарантирането на амперите, а и малко електрожени съм попадал, да поддържат 6 мм електрод.
Благодаря предварително на всеки споделил своето мнение!
Бъдете живи и здрави!
speka_rs - майстор
Здрасти колега,

не съм работил с такава машина, но скромните ми знания за заваряването показват, че малко се изхвърлят хората писали тези неща.
До колкото съм чел и гледал (има доста видеа в мрежата), дават по 40 А на всеки мм. Най-важното, което не виждам да са публикували е времето на работа и почивка (ПВ).
Ако имаш някой приятел заварчик, разбери се с търговеца да го тествате и ако не ви хареса да имаш възможност да го върнеш.
k0st4din - специалист
вт апр 26, 2022 9:25 amspeka_rs написа:
Здрасти колега,

не съм работил с такава машина, но скромните ми знания за заваряването показват, че малко се изхвърлят хората писали тези неща.
До колкото съм чел и гледал (има доста видеа в мрежата), дават по 40 А на всеки мм. Най-важното, което не виждам да са публикували е времето на работа и почивка (ПВ).
Ако имаш някой приятел заварчик, разбери се с търговеца да го тествате и ако не ви хареса да имаш възможност да го върнеш.
Здравей, днес разговарях с продавача и след като му разказах, че не се "мятам в тъмното", стигнахме до там, че няма да може да захрани така написаните 6 мм.
Да, и този човек ми обясняваше за някакви 60% от капацитета, но дали говорим за едно и също нещо, си нямам на идея.
В моят случай не разбрах тези 200А (ако са толкова), кое на кое да деля или умножа.?
Поне около мен, аз нямам толкова добър заварчик, който да може да ми съдейства и не знам как да продължа напред.
Едно е сигурно в моето търсене: да мога да имам резерв, който ако ми потрябва, да знам, че го имам и да може да заварява вкл. 5 мм електрод и останалите глезотийки:
HOT START - за облекчено запалване на заваръчната дъга.
ANTISTICK - против залепване на електрода.
ARC FORCE, регулируем - за стабилизиране на дъгата по време на заваряването.
Гарантирано заваряване с всички видове електроди с дебелина до 5 мм. включително.
Благодаря ти за включването и бъди жив и здрав! :)
P.S - само да вмъкна, като допълнение, че дядото има такъв (също китайски, до 4 мм електрод. Не е работил с повече от 2.5 мм и работата е както казваме - Чат-Пат :) ) https://elektrojeni.bg/%D0%B8%D0%BD%D0% ... ma-200-blu
Та ми се иска, нещо по-добро от неговото! :)
Krass - майстор
За 5мм. трябва да е трифазен инвертор.
speka_rs - майстор
вт апр 26, 2022 5:58 pmk0st4din написа:
Та ми се иска, нещо по-добро от неговото! :)
Ако искаш нещо с гарантирано качество и да си сигурен че пали 5 мм отиваш вече в друг ценови клас. Имам в къщи АИГ DEL MMA 200, много добра машина с много възможности за до надграждане.
Ако това ти е бюджета и нямаш повече примири се с 4мм елетроди и тогава АИГ DEL MMA 160. Парички се дават веднъж за такава машина стисни зъби и си вземи нещо по-качествено. Няма да съжеляваш.

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: