Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
gogo7777 - майстор
ср сеп 20, 2023 2:11 pmimegogo написа:
не бях заварялвал доста време последно мъчих с едни "Вежен" ами не знам в мен ли беше проблема много зле ставаха заварките пали трудно много шлака, реших да ги сменя с Askaynak не истина как заваряват направо перфектни
Ти ся за коя машина пишеш?
Рутиловите електроди са "трудни" и не са за всеки.
walko - специалист
Не намерих подобна тема, а защото не е и особено важно, реших да си задам въпроса тук, че темата като цяло е жива и четена.
Та питането е за:
Заваряване с генератор, а не от мрежата?
Имам DEL 145 и в неговата инструкция си пише, че работи с генератор, но трябва да е поне 6kW.
Но попаднах на тази обява от ОнлайнМашини.БГ:
където се предлага комплект Инверторен електрожен 140А и генератор към него с мощност само 3kW.
Цената е солена 4 бона и отгоре, предполагам защото и генератора е Хонда.

https://www.onlinemashini.bg/invertoren ... 6lem/83537

И защото бях решил догодина да се обзаведа с генератор около 2kW, сега като видях обявата се замислих, защо пък да не се напъна още малко и да взема 3kW или 3,5kW та да мога и телчарката да си ползвам.
Ако има шанс и е пробвано и работи. Иначе не бих си рискувал DEL-чето защото много си го харесвам, а и 7kW генератор няма да тръгна да си купувам, защото ми е за каравана, не индустриално. Иначе съм заварявал на 7kW генерaтор с електроди 3,25 (около 130А) инверторче Gysmi, и си вървеше екстра и бяха служебни.
Та дали някой е правил подобен експеримент и до колко той е бил успешен? И на какъв генератор (марка и мощност)?
вт ное 21, 2023 2:17 pmwalko написа:
Не намерих подобна тема,...
viewtopic.php?f=54&t=14779
Стара, но подобна- занимавка, преди да се включат експертите.
gogo7777 - майстор
вт ное 21, 2023 2:17 pmwalko написа:
Не намерих подобна тема, а защото не е и особено важно, реших да си задам въпроса тук, че темата като цяло е жива и четена.
Та питането е за:
Заваряване с генератор, а не от мрежата?
Имам DEL 145 и в неговата инструкция си пише, че работи с генератор, но трябва да е поне 6kW.
Но попаднах на тази обява от ОнлайнМашини.БГ:
където се предлага комплект Инверторен електрожен 140А и генератор към него с мощност само 3kW.
Цената е солена 4 бона и отгоре, предполагам защото и генератора е Хонда.

https://www.onlinemashini.bg/invertoren ... 6lem/83537

И защото бях решил догодина да се обзаведа с генератор около 2kW, сега като видях обявата се замислих, защо пък да не се напъна още малко и да взема 3kW или 3,5kW та да мога и телчарката да си ползвам.
Ако има шанс и е пробвано и работи. Иначе не бих си рискувал DEL-чето защото много си го харесвам, а и 7kW генератор няма да тръгна да си купувам, защото ми е за каравана, не индустриално. Иначе съм заварявал на 7kW генерaтор с електроди 3,25 (около 130А) инверторче Gysmi, и си вървеше екстра и бяха служебни.
Та дали някой е правил подобен експеримент и до колко той е бил успешен? И на какъв генератор (марка и мощност)?
За заваряване трябва генератор поне 9 kW, както и заваръчната машина да позволява работа с генератор. Каквото си чел в инструкций и превюта на търговци е пълен ташак. Рискуваш да изгориш генератора или по-рядко машината без значение колко е мощна
swissmad1 - специалист
вт ное 21, 2023 2:17 pmwalko написа:

Та питането е за:
Заваряване с генератор, а не от мрежата?
И на какъв генератор (марка и мощност)?
Ето една таблица качена от Калоян преди 14 г.

Та горе долу трябва да е това за което питаш - като условието е генератора да дава реални kW а не те да са само ,,на хартия"

Прикачен файл

generat0r2023-11-21_194246_picbg.net.png
generat0r2023-11-21_194246_picbg.net.png (81.58 KиБ) Видяна 1262 пъти
walko - специалист
Благодаря на swissmad1 за таблицата! Много е полезна! :supz:
И след като разпитах и познати железари, говорих и с хора разбиращи от заваръчна техника си отговорих.
Като цято таблицата е вярна и в нея има и едни 20% запас (както си е редно), като тя е смятана за заваряване при максимален ток.
Което пропорционално значи, че за работа при 120А (3,2 електрод) и 3,5kW- 4 kW ще стигнат.
Както и за 80А (2,5 електрод) 3kW ще е ОК, но с уговорката че няма да е 8 часа нонстоп, а примерно 50% ПВ.
Не е зле и номиналния ток да се гледа. Нещо около 20А защото DEL-чето е 21А на Imax.
Но за себе си реших, че няма да си взимам по голям генератор, защото е тежък и неудобен, а не бих го оставил в караваната когато не съм там, все пак тя е в България, за това нещо дребно 1kW-1,8kW до 15кг. като авариино за всеки случай или нещо очукано втора употреба.
Пък ако реша навеса над каравана все пак да е метален, а не дървен, ще наема голям генератор 5-6kW за 2-3 дни да си свърша работата по заварките, а останалите инструменти са акумулаторни и се зареждат и от фотоволтаика.
За дървен навес пък може и изобщо без ток, тя теслата е безжична. :-D
чет ное 23, 2023 10:51 amwalko написа:
... тя теслата е безжична. :-D
Откога ѝ търся вай-вая...
Дано си прочел старата тема, дето не намери подобна!
Табличката е в нея, но дори да не си я погледнал (темата), все пак си се ограмотил по питането си.
roshav ohluv - специалист
Здравейте,
Търся си инверторен оксижен за вилата, за дребни любителски поправки. Гоня достатъчно високи ампери за да мога да заваря да речем панта на метална порта, но не държа на висока производителност (работя супер бавно, пълен аматьор съм). Гледам нещо такова
https://bauhaus.bg/elektrozhen-weldstar ... 60/p/34000
Или такова
https://www.onlinemashini.bg/invertoren ... 1826/51866.
Имам дробилка на Хехт, общо взето прилична китайка техника, според мен доста над нивото на Райдър; Баухаус също поддържат прилично качество, не знам дали и тази машинка е такава. Общо взето разликата, която откривам, е работният цикъл: 40% срещу 15% в полза на Хехт. Това ми подсказва, че работните параметри на Хехта са по-оптимални и 160А биха я скапали по-бавно, отколкото Баухауса. Какво мислите?
Avas_co - майстор
Обади се на Пансим, Георги или на Калоян.
aig_welding - специалист
чет фев 08, 2024 7:02 pmAvas_co написа:
Обади се на Пансим, Георги или на Калоян.
Да не се чуди колегата кой Георги да търси. :-D

0889 202 949

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: