Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
MamaMy - майстор
Здравейте колеги. След няколко теми във форума и изгледани всички клипчета в YouTube отговарящи на търсене с думата холдер, се хванах на работа и изработих груб пробен вариант на подобно устройство, което е съобразено с моята височина и условия. Забележете на клипа как резача все пак работи леко приведен. Вярно, че като са по-къси железата, стойката е по-стабилна, но... Поради липса на точни размери се ориентирах грубо за пропорциите. Влияние върху конструкцията оказа наличния (неналичен е по-точно) материал и финансовите възможности в момента.
Всичко започна със закупуването на едно старо остъкление от тераса с идеята да ползвам евтин винкел за направата на стойка за градински чадър. Ето за това говоря:

Прикачен файл

IMG_0001.JPG
IMG_0001.JPG (112.49 KиБ) Видяна 13000 пъти

Прикачен файл

IMG_0005.jpg
IMG_0005.jpg (72.6 KиБ) Видяна 13000 пъти

Прикачен файл

IMG_0009.jpg
IMG_0009.jpg (66.22 KиБ) Видяна 13000 пъти

Прикачен файл

IMG_0008.JPG
IMG_0008.JPG (77.05 KиБ) Видяна 13000 пъти
Последна промяна от MamaMy на ср сеп 29, 2010 12:34 am, променено общо 2 пъти.
Илиян Илиев™ - майстор
Какво означава холдер, че нещо не схванах?
MamaMy - майстор
Това с остъклението беше първата ми и най-голяма грешка. Наистина икономисах пари за сметка на едноседмично стъргане на маджун, счупени стъкла и безброй белези по ръцете ми. Оказа се, че и майсторите навремето са правили икономии. Т профила е съставен от две шини, а винкелите са поне три вида и то не много близки размери. Били са различни по дължина парчета и са снаждани на много места. Наложи се аз да правя същите свинщини. Тогава реших, че поне основната стойка трябва да я ползвам на готово. И така нямаше да ми стигне материала. Имах купени и нови винкели, но предпочетох да ги запазя за нещо наистина отговорно и с добра визия. След дълго умуване се роди идеята да използвам стара дървена стълба. И така не я употребявах много, плюс това не и променях предназначението невъзвратимо. Така се роди Франкенщайн:

Прикачен файл

IMG_0024.JPG
IMG_0024.JPG (90.09 KиБ) Видяна 12974 пъти

Прикачен файл

IMG_0023.JPG
IMG_0023.JPG (64.62 KиБ) Видяна 12974 пъти

Прикачен файл

IMG_0022.JPG
IMG_0022.JPG (86.02 KиБ) Видяна 12974 пъти

Прикачен файл

IMG_0017.JPG
IMG_0017.JPG (70.8 KиБ) Видяна 12974 пъти

Прикачен файл

IMG_0015.JPG
IMG_0015.JPG (84.64 KиБ) Видяна 12974 пъти
MamaMy - майстор
Моля да не се заглеждате в гадните и не изпилени заварки. Не съм гонил визия и красота, а е повече експериментална сглобка. Имах и останали гадни електроди Емона и ги употребих до дупка. Наложи се и на няколко пъти да променям вече готови неща, а накрая и да укрепвам допълнително с нови винкели конструкцията. Полученото чудовище мина успешно теста за издръжливост. На заключена летва се увесих с цялото си тегло. Скромни 120 кг и то ме издържа учудващо стабилно. Естествено като експериментална установка следват още много тестове, но някой основни изводи вече си направих и мога да предупредя нетърпеливите колеги да не бързат да го почват. След доста опити за натоварване и следене местата на които поддават профилите, стигнах до извода, че поне носещите страници трябва да са от тръби. Може би такива от строително скеле са перфектни за целта. Силите са на огъване и на посукване едновременно. Подвижната "вратичка" трябва да се затвори с плътна ламарина. Така при побутване с по-тънко дърво, няма да се случи дървото да мине през рамката и да се правят няколко опита. Аз пробвах да заваря няколко шини, но не прецених втората и вече няма как да се ползва последната дупка на "вратичка". Следват експерименти в работен режим, но не мога да кажа кога точно ще се случат те. Като науча нещо повече, ще дописвам. Още малко снимки показват как за къси неща може да се ползва само холдера без стълбата:

Прикачен файл

IMG_0011.JPG
IMG_0011.JPG (62.56 KиБ) Видяна 12956 пъти

Прикачен файл

IMG_0013.JPG
IMG_0013.JPG (78 KиБ) Видяна 12956 пъти

Прикачен файл

IMG_0012.jpg
IMG_0012.jpg (43.81 KиБ) Видяна 12956 пъти
ArturDent - Почти Безобиден
Илиян Илиев™ написа:
Какво означава холдер, че нещо не схванах?
В най-свободен превод и съобразен със случая означава държач за дърва.
mladkal - майстор
Галине, не зная защо, ала си мисля, че по вертикалата могат да се пуснат два основни профила, които ще направят конструкцията още по-стабилна. Тук е с само един.Тогава самото поставяне на метрвката ще е мъничко по-неудобно, но пък по-стабилно.

И второ: колега, как можа да ни пуснеш снимки с такива нешлайфани заварки?!... Голямо неуважение :lachtot:
MamaMy - майстор
То това с единия профил е основната идея. Тук в случая беше първоначално триъгълен (винкел + шина), но се установи при пробите, че има големи деформации и добавих втори винкел. Сега е стабилно, но точно там има нужда да е тръба самия профил. :roll:

Специално за теб Младене, като изработя парадния вариант на холдера, ще го снимам със неизшлайфани и след това ще ги шлайфам. Той така или иначе ще бъде само за манифистацията. За работа ще се ползва този :-D

Имам клипче от тестовете за натоварване, ама ме е срам да го пусна тук. Все пак е държач за дърва, а не слонодържач :roll:
agj - майстор
Ето още клипове от които също може да се види доста подробно конструкцията на холдера. http://www.youtube.com/watch?v=wDVIypKy ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=lRFd7yBT ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=kJSEpm0V ... re=related
Мисля че на твоя му е доста от слаба конструкция от тия винкели.... или трябва да го укрепиш още или да го изработиш от затворен правоъгълен профил ще стане доста по стабилен ,може да пробиеш на подвижната част още няколко отвора за да може да се регулира височината за поставяне на различни дебелини трупи!

Има и други варианти но холдери но този който си избрал мисля че е най практичния за домашни нужди .
http://www.youtube.com/watch?v=4fIG83He ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=XeQXU9HQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=U7Kewf2n ... re=related
MamaMy - майстор
Първо имам 6 дупки за височина. Второ профила ми се получи по-здрав от затворен правоъгълен профил по простата причина, че е спънат по диагонал и със шина. Плюс това виждаш вече укрепения вариант на холдера който издържа доста по-добре тестовете от тези на клипчетата. Сигурен съм, че ако ги тествам по същия начин ще се счупят поне на две места :-D . Аз вече казах къде са слабостите. Като си направите и вие и си ги тествате, ще се уверите в правотата ми. А относно клипчетата, аз съм пуснал едно само за идеята. Иначе съм изгледал всички налични в нета. Поне 100бр.
На тези клипчета, доста неща са режисирани. Загледайте се и в типа на дървесината. Все леки видове. Че то бреза сигурно мога да закача цялото дърво. Далеч съм от мисълта, че Франкенщайн е здрав като Титаник. Идеята е ако някой прави същия вид да има идея къде са слабостите и да го направи хем по-здрав, хем по изпипан и красив. Може дори да му зачисти заварките :-D
agj - майстор
MamaMy написа:
Първо имам 6 дупки за височина. Второ профила ми се получи по-здрав от затворен правоъгълен профил по простата причина, че е спънат по диагонал и със шина. Плюс това виждаш вече укрепения вариант на холдера който издържа доста по-добре тестовете от тези на клипчетата. Сигурен съм, че ако ги тествам по същия начин ще се счупят поне на две места :-D . Аз вече казах къде са слабостите. Като си направите и вие и си ги тествате, ще се уверите в правотата ми. А относно клипчетата, аз съм пуснал едно само за идеята. Иначе съм изгледал всички налични в нета. Поне 100бр.
На тези клипчета, доста неща са режисирани. Загледайте се и в типа на дървесината. Все леки видове. Че то бреза сигурно мога да закача цялото дърво. Далеч съм от мисълта, че Франкенщайн е здрав като Титаник. Идеята е ако някой прави същия вид да има идея къде са слабостите и да го направи хем по-здрав, хем по изпипан и красив. Може дори да му зачисти заварките :-D
Е ти май се засегна !Не съм искал да кажа че не ти е хубав и здрав холтера но на снимките не се вижда с подробности цялата конструкция !
И аз като обикалях из Нета да разглеждам се натъкнах на това „магаре” http://cgi.ebay.at/Saegebock-Motorsaege ... 0869wt_930 доста ми хареса пък и имам нещо подобно което с много малко усилия може да се преустрои и да влезе в действия вместо да ръждясва на дъжда ...

Тема "Моята версия на Холдер за рязане на дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: