Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
MamaMy - майстор
Не съм се засегнал, а споделям наблюденията си. И аз в началото се бях замислил за правоъгълен профил. Ако видиш такова нещо отгоре, на живо и по време на натоварване, ще разбереш защо държа на тръба. По голяма е силата на усукване.
Тези магарета със стойка за резачка ги гледах и аз. Не ми допадна идеята, че само окастрени метровки трябва да режа. Предимство е, че не държиш резачката. Аз за това си взех лека кастрачка. До тук от скромният ми опит съм рязал 20 пъти клонаци и цели дървета и само един път метровки. Все пак живея на село и огрева ми расте сам в двора.

Днес направих реални проби на холдера. Рязах метровки в един съсед. Дървата бяха две годишни, порядъчно пресъхнали основно габър. Видях голям зор. Веригата посиня и почна да тегли на една страна. За 10 пъна се мъчих 1 час. Холдера обаче се представи на ниво. Никакви проблеми. Няма огъване или люлеене. Нямаше нужда и от стълбата. Всичко написано като забележки по-горе си важи с пълна сила. Единственото което мога да добавя е дреболия, но се оказа важна за бързата и удобна работа. Когато се реже и се застане срещу холдера, дървото се защипва от дясната ви страна. Вратичката има две оси и се налага доста често да се сменя височината. Много важно е по-отдалечената от вас ос да е по-дълга и да се нанизва първо тя и чак след това по-близката ос. Аз съм ги разменил поради незнание (вижте снимката). Имам снимано клипче, но не е много за пускане.

Прикачен файл

img_0017_194.jpg
img_0017_194.jpg (107.83 KиБ) Видяна 11443 пъти
batkotony - специалист
Браво ,колега!Направил си много полезен уред!И за да не те хваля само,да те попитам-защо не си го направил сгъваем като на повечето клипчета.Въпреки,че сигурно отговора ти е,че не ти се налага да го сгъваш и пренасяш на разстояния,щом огрева ти расте в двора.Аз също ще правя нещо подобно,но ще го ползвам за следващия отоплителен сезон.По всяка вероятност и моя няма да е сгъваем... :-D
MamaMy - майстор
Ако кажа, че не съм искал да е сгъваем, ще излъжа. Когато тръгнах да го правя видях многото подводни камъни, а и цялата идея стартира само като експеримент. Тогава реших да опростя конструкцията и като свърша с тестовете да я нарежа с ракетата и да направя всичко както трябва като избегна всички грешки и пропуски в тази. Да, ама не. В процеса на работа тази конструкция започна все повече да ми харесва такава каквато е. Още повече, че моя Холдер е почти два пъти по висок от тези по клиповете. Правих го с идеята да не стоя пригърбен докато режа, а да ми е на нивото на машината. Аз съм висок 190 см и от там конструкцията стана много висока. За да стане по-стабилна, а и за да хваща по-дебели дървета я разширих на страни и тук дойде идеята за подвижна допълнителна основа. Може би на фона на това уголемяване винкелите изглеждат тесни и целия държач изглежда паянтов. Лятото ще има по-сериозни тестове. Практиката ще покаже къде е истината. :)
l_bonev - специалист
Всико е чудесно ,но кой ще дига трупите.Аз лично си ги режа направо на купчината.
batkotony - специалист
А как защитаваш веригата от настилката?
MamaMy - майстор
Като гъташ дърво и кастриш клони и ги режеш и тях, тогава оценяваш този държач. Тежките дънери ги дигаш само в единия край. Ако е обикновено магаре е доста по-трудно. За сега имам съвсем малко проби, но останах много доволен. В сравнение с досегашните ми начини на рязане, удобството е в пъти. Ще има още доработки и от сега знам какво ще преправя, но искам да го напъна на повече работа. Пак ми се очертават едни сухи клонаци и греди, но те не са основното натоварване и не ги смятам. Все пак всеки си преценява дали ще му е удобно според вида и начина на работата. Пуснах темата защото много хора изявиха желание да правят този тип холдер. Искам да ги предупредя за слабостите и да им икономисам проби и рязане.
професионал - специалист
Аз също режа направо на камарата-отдолу слагам предварително палета-но най-долните за всеки случай ги прехвърлям върху другите и така до края(последните 2-3 ги премествам върху вече нарязаните и готово).Но ти щом си направил уреда,значи си имал нужда от него,и най важното е,че ти върши работа. =D> :partyman:
MamaMy - майстор
За съжаление трябва да споделя, че открих две много големи слабости в моята конструкция. Не е в това в което всички се съмняваха - здравината, а са съществени недоглеждания които изцяло компрометират холдера ми.
1. При закрепване на тънък клон в холдера, той се закрепва само между 2 зъба и има склонност да се мести напред назад. Ако вратичката стигаше до ръба на стойката може би нямаше да е голям проблем. Тя машината така или иначе си придърпва клона докато опре в зъбите на корпуса, но ...

Прикачен файл

Изображение0652.jpg
Изображение0652.jpg (51.95 KиБ) Видяна 10050 пъти

Прикачен файл

Изображение0651.jpg
Изображение0651.jpg (48.21 KиБ) Видяна 10050 пъти

Прикачен файл

Изображение0654.jpg
Изображение0654.jpg (72.3 KиБ) Видяна 10050 пъти
MamaMy - майстор
2. На резачката веригата е от дясно. При тази конструкция на холдера ширината на машината определя минималното отстояние на което може да се отреже. Ако холдера стоеше в дясно ефекта щеше да е много по-добър. Пробвах от другата страна, но и там вратичката и зъбите не стигат до края, Другия проблем е, че става много неудобно поставянето на самото дърво.

Прикачен файл

Изображение0653.jpg
Изображение0653.jpg (79.7 KиБ) Видяна 10050 пъти

Прикачен файл

Изображение0655.jpg
Изображение0655.jpg (44.57 KиБ) Видяна 10050 пъти

Прикачен файл

Изображение0656.jpg
Изображение0656.jpg (42.55 KиБ) Видяна 10050 пъти
batkotony - специалист
Според мен излишно драматизираш ситуацията,холдерчето ти си е екстра.Просто при такива клони ще режеш отдолу и по този начин ще компенсираш този лек недостатък...
Другия вариант е да си поиграеш с флекса и да направиш някакво що-годе универсално гнездо за по-малките клони така,че да лягат отдолу в нещо като полукръг,а отгоре пак да си ги натискат зъбците... :wink:
Пък ако комбинираш и двата варианта-направо няма да имаш ядове според мен...

Тема "Моята версия на Холдер за рязане на дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: