Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
batkotony - специалист
Принципно е възможно заваряването на алуминий на лист с добро телоподаващо,като се замести телта с алуминиева и вместо CO2 се използва аргон.Въпросът ми е дали ще се получи сносна заварка ,ако се заваряват два медни листа и вместо тел се ползва меден проводник с нужната дебелина? :?
torbalan - Дървен философ
по-скоро опитай с оксижен и твърд припой...
batkotony - специалист
Това с оксижена е ясно,въпроса ми е дали някой е пробвал точно този вариант...
Не че би имал кой-знае какво практическо приложение,но все пак звучи интересно. :-D
Няма да стане друже - козата си сака пръч. Взимай твърд ил мек припои и няма грижа
roum - помощник
batkotony написа:
Принципно е възможно заваряването на алуминий на лист с добро телоподаващо,като се замести телта с алуминиева и вместо CO2 се използва аргон.Въпросът ми е дали ще се получи сносна заварка ,ако се заваряват два медни листа и вместо тел се ползва меден проводник с нужната дебелина? :?
[-X Няма да стане, медта при металургични операции образува шупли (заваряването е металургична операция), Пробвай с припоите.
zimel - специалист
Ако ламарината е дебела (3-4мм.), става с медни електроди на правотоков електрожен.
Ако ламарината е по-тънка (1-2мм.), става с оксижен, като пак се ползват медните електроди за добавъчен материал .
Газът за оксижена трябва да е ацетилен, а не пропан-бутан.
да става но телта трябва за не е лакирана а и шланга за телоподаващото да е със силиконова сърцевина за да не задира телта и задължително с аргон
agj - майстор
batkotony написа:
Принципно е възможно заваряването на алуминий на лист с добро телоподаващо,като се замести телта с алуминиева и вместо CO2 се използва аргон.Въпросът ми е дали ще се получи сносна заварка ,ако се заваряват два медни листа и вместо тел се ползва меден проводник с нужната дебелина? :?
За да заваряваш с телоподаващо не ти е нужен просто проводник а тел на макара а такава медна за телоподаващо няма ... съответно не е възможно заваряване на мед с телопадаващо .
При заваряване на мед и сплавите му трябва да се има предвид че поради високата топлопроводимост на медта за заваряването и се изисква по-силен пламък , отколкото при заваряване на стомана затова е необходимо използуването на заваръчни източници с повишена линейна енергия, а също и прилагането на предварително и съпътстващо подгряване.
batkotony - специалист
roum написа:
[-X Няма да стане, медта при металургични операции образува шупли (заваряването е металургична операция), Пробвай с припоите.
Въпросът ми беше принципен,не ми се налага да заварявам... :)
zimel написа:
Ако ламарината е дебела (3-4мм.), става с медни електроди на правотоков електрожен.
Ако ламарината е по-тънка (1-2мм.), става с оксижен, като пак се ползват медните електроди за добавъчен материал .
Газът за оксижена трябва да е ацетилен, а не пропан-бутан.
Това е ясно,друго питах... :idea:
sek.1 написа:
Става и с ВИГ .
Принципно съм съгласен. :-D

bogisan написа:
да става но телта трябва за не е лакирана а и шланга за телоподаващото да е със силиконова сърцевина за да не задира телта и задължително с аргон
Разбира се,че телта няма да е лакирана и ще е с аргон,но май никой не е пробвал...
agj написа:
За да заваряваш с телоподаващо не ти е нужен просто проводник а тел на макара а такава медна за телоподаващо няма ... съответно не е възможно заваряване на мед с телопадаващо .
Ако допуснем,че се намери такава медна тел на макара-тогава ще стане ли възможно заваряването? :mrgreen:
agj написа:
...При заваряване на мед и сплавите му трябва да се има предвид че поради високата топлопроводимост на медта за заваряването и се изисква по-силен пламък , отколкото при заваряване на стомана затова е необходимо използуването на заваръчни източници с повишена линейна енергия, а също и прилагането на предварително и съпътстващо подгряване.
А при алуминия не стоят ли нещата по подобен начин? :yawinkle:

Тема "Заваряване на медна ламарина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: