Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
agj - майстор
Заварката е възможно да се пука само ако ламарината е по тънка от 2 мм и шева е изпълнен без добавъчен материал,ако шева се направи качествено няма никакви проблеми.Моя водосъдържател е заваряван само от външна страна и вече 20-стина години нямам никакви проблеми!
joro39 - специалист
Да отговоря на въпросите:
Работя с „Кади“ 150 A с аргон.
Уча се в движение да заварявам нераждавейка. Дъната ми ги направиха в един цех в Хасково. Те са от три мм ламарина, а цилиндарът ми го направиха по дъната в града. Реотана е сух, купих го готов. Не съм почнал да заварявам останалото, защото нямам все още серпентина или може би две, все още не съм решил. Изчислиха ми, че трябва 8 м тръба да се навие.
Това е за сега.
Прикачен файл:
26032011303.jpg
agj - майстор
joro39 написа:
Да отговоря на въпросите:
Работя с „Кади“ 150 A с аргон.
Уча се в движение да заварявам нераждавейка. Дъната ми ги направиха в един цех в Хасково. Те са от три мм ламарина, а цилиндарът ми го направиха по дъната в града. Реотана е сух, купих го готов. Не съм почнал да заварявам останалото, защото нямам все още серпентина или може би две, все още не съм решил. Изчислиха ми, че трябва 8 м тръба да се навие.
Това е за сега.
Прикачен файл:
26032011303.jpg
Моделите Caddy на Esab са доста .Ако модела е TIG, апарата има доста добри възможности които могат да се използват.
Обучението по ВИГ на неръждавейка едва ли е най удачно точно върху бойлер !?
Ако серпентината е неръждаема добре но ако е медна има малко особености при заваряването и към нерждавейката!
joro39 - специалист
Моделите Caddy на Esab са доста .Ако модела е TIG, апарата има доста добри възмо жности които могат да се използват.
Обучението по ВИГ на неръждавейка едва ли е най удачно точно върху бойлер !?
Ако серпентината е неръждаема добре но ако е медна има малко особености при заваряването и към нерждавейката![/quote]
Само нераждавейка ще е серпентината ,доколкото заварките твърдо съм решен да ги правя сам а кадито е обикновено .Досега съм заварявал с ацителен,електрожен,цео а сега е ред на аргона а доколкото виждам е почти същото като с ацетеленова горелка;
agj - майстор
joro39 написа:
... .Досега съм заварявал с ацителен,електрожен,цео а сега е ред на аргона а доколкото виждам е почти същото като с ацетеленова горелка;
Ами да принципно е същото но .... има доста други особености ...!
joro39 - специалист
agj написа:
joro39 написа:
... .Досега съм заварявал с ацителен,електрожен,цео а сега е ред на аргона а доколкото виждам е почти същото като с ацетеленова горелка;
Ами да принципно е същото но .... има доста други особености ...!
а знаеш ле защо почернява след заваряване и има ли начин да се избегне?
agj - майстор
joro39 написа:
agj написа:
joro39 написа:
... .Досега съм заварявал с ацителен,електрожен,цео а сега е ред на аргона а доколкото виждам е почти същото като с ацетеленова горелка;
Ами да принципно е същото но .... има доста други особености ...!
а знаеш ле защо почернява след заваряване и има ли начин да се избегне?
Може да почернява от опушване ,не знам дали точно това имаш в предвид.
Ако заварката т.е. шева е сиво-черен -това е силен ампераж,добрата заварка изпълнена с оптимален ампераж е леко златиста !
Почистването на заварките става или механично или със специален гел ,но за бойлера това не е необходимо понеже заварката ще е скрита под кожуха !!
sek.1 - специалист
В магазините за заваръчна техника продават специален реактив за почистване на заварки на неръждаеми стомани . Предполагам че е някъкъв вид киселина но след третиране заварката става чиста като самия метал. То това е необходимо само ако заварките ще са видими и гониме някъкви естетически качества след като ще са под изолация и кожух няма смисъл. Колега не знам къкъв опит имаш със съдове и тръбопроводи под налягане но казаните на бойлерите се тестват на стенд за циклично-ударно натоварване под налягане където за няколко часа се имитират хиляди рязки пускания и спирания на водата и дори в заводски условия доста голям процент протичат на тоя тест.
STO-YAN - специалист
Здравейте.
Каква е методиката за проба на бойлер и до колко атмосфери?
agj - майстор
STO-YAN написа:
Здравейте.
Каква е методиката за проба на бойлер и до колко атмосфери?
Методиката в домашни условия е проста :
Необходим е компресор ,кран 1/2 цол, тапа 1/2 цол към която се заварява вентил от гума на камион или кола .Бойлера се напълва с вода .Крана се навива на едната тръба ,тапата с кранчето на другата ,с компресора се надува през вентила ,аз надувам до около 8-10 Ат
Другия вариант е ако няма тапа с вентил от гума да се надува директно с компресора само с въздух но това не го препоръчвам - ОПАСНО Е !
И компромисния вариант е ако няма в наличност компресор да се напълни и надуе само с вода от водопроводната мрежа но само ако налягането е високо -обикновено е около 4 Ат-но това не дава 100% сигурност

Тема "направи си сам бойлер нераждавейка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: