Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Това лято си направих плъзгаща дворна врата ,но не успях да завърша оградата,и затова не съм монтирал автоматиката още. Направих я от профили ( основа 50/60/1.5 рамка 50/30/1.5 и три вертикални прегради 30/30/1.5 ) А за пълнеж ползвах чамова ламперия. Релсата е от Т профил и Ф10 плътен прът. Ролките ги вградих в основата за да не остава голям отвор под вратата. Мотора е български четков 500 W. с фабричен редуктор 1:60 (доколкото разбрах ползват такива ползват пчеларите за центрофугите за мед) Платката си я начертах и я поръчах в една пловдивска фирма, използвах трансформатор за 12 V ,изправител и 5 релета. Оборотите регулирам с регулатор от зеги. Ето и малко снимки. (Извинявам се за качеството но са правени с телефон...)

Прикачен файл

IMG0205A.jpg

Прикачен файл

IMG0204A.jpg

Прикачен файл

IMG0203A.jpg

Прикачен файл

IMG0202A.jpg

Прикачен файл

IMG0201A.jpg
batkotony - специалист
По време на обилния снеговалеж и последващото го замръзване в главата ми се зародиха едни допълнителни екстри,които мисля да ги направя на моята плъзгаща врата на двора,а и може на някой друг да му свършат работа.Първата доработка,която със сигурност ще направя е един профил със сечението на релсата,но обърнат така към нея,че да я обхваща и заварен за вратата.Идеята е като се отваря вратата да чисти релсата от натрупалия сняг и по този начин да не се заледява върху релсата,което води до затруднено функциониране на вратата.С други думи нещо като плуга на по-старите локомотиви,ако ме разбирате.Другата опция е някакъв лек покрив,който е хванат конзолно на самата врата така,че да не пречи на ролките в горната страна.Ще пази допълнително от валежи и натрупвания,а същевременно като се отвори вратата няма да остава отгоре върху отвора и да лимитира височината ако искаме да вкараме вътре някой бус или камиона с въглищата например... :)
Genesis - специалист
Определено под 40x40 освен, че е под въпрос здравината би изглеждало хилаво. Но, каквито и профили да ползваш така или иначе достатъчно добре ще си я оребриш. Това на рисунката ми прилича на решетка за затвор. Помисли по въпроса вертикалните пръчки да се хвашат двустранно с шини (тук може да се направт красоти, зависи само от парите). Доста по красиво е и може да правиш центрирани фигури с добавяне на орнаменти в средите им или някаква друга симетрия.
Бих ти обърнал внимание на всичките движещи колела и ролки. От тях зависи колко ще псуваш докато я движиш или ще и се кефиш как леко върви. Колелата колкото и да е дълга вратата задължително две, в кутий, по възможеност с вдоини лагери. Водещите ролки регилируеми ( зимно време ноже да ти бяга конзолата), най-добре и те да с лагери. Специалните брави за тези врати са проблем. Слаби, скъпи, лесно се повреждат, няма избор. За това може да помислиш за друг вид заключване. Колкото по-високо ходят колелата от земята толкова по-малко ще чистиш боклуци и зимно време ще къртиш лед. Рано или късно (зависи колко си инат) ще ти писне да слизаш всеки път - отвори, затвори. Прокарай си инсталация за мотор. Не е евтино, но е много полезна екстра. И един послед съвет, не гони голяма точност при затварянето. Отпускай си толеранс, че в зимнно време леда бута здраво и ще почне да ти опира тук там :)
Andri01 - майстор
"... Колелата колкото и да е дълга вратата задължително две, в кутий, по възможеност с вдоини лагери. " Продават специални колелета за плъзгащи врати-с двойни,капсуловани лагери,затворени.Има ги м 4 размера-в зависимост от теглото на вратата. също така и водещи ролки има готови.
complast - специалист
Andri01 написа:
"... Колелата колкото и да е дълга вратата задължително две, в кутий, по възможеност с вдоини лагери. " Продават специални колелета за плъзгащи врати-с двойни,капсуловани лагери,затворени.Има ги м 4 размера-в зависимост от теглото на вратата. също така и водещи ролки има готови.
Къде ги има тези колела?
Andri01 - майстор
Къде ги има тези колела?[/quote]
Зависи от кой край на Татковината питаш :). Във Варна има магазин на ул "Г.Бенковски" - под пазара. В интерес на истината ,не съм минавал скоро от там,но до преди 2 месеца си беше на мястото. Мисля ,че съм виждал такива и в "Бриколаж" или "Практикер". Метални,с двойни лагери,с канал под 110 гр,различни диаметри: 3-4 вида .
complast - специалист
Andri01 написа:
Къде ги има тези колела?
Зависи от кой край на Татковината питаш :). Във Варна има магазин на ул "Г.Бенковски" - под пазара. В интерес на истината ,не съм минавал скоро от там,но до преди 2 месеца си беше на мястото. Мисля ,че съм виждал такива и в "Бриколаж" или "Практикер". Метални,с двойни лагери,с канал под 110 гр,различни диаметри: 3-4 вида .[/quote]
=D> =D> :supz:
Andri01 - майстор
Извинявай! Сега видях - Берковица,нали? :)
djendov - специалист
Ще задам въпроса си и в тази тема, че другата се оказа в някаква "статии" и май не ми се получи...
Мога ли да направя 5 метра плъзгаща портална врата на този принцип? Долна страна се плъзгат ролерите по винкел или тръба, а от горна страна само един водач на колоната? В крайно затворено положение, другата колона ще има накрайник да държи, но при крайно отворено нямам къде да сложа горен водач....
Височината искам да е поне 1,80. Искам да е от лека рамка, облечена с нещо плътно. Примерно пвц ламели,панели,ламперия или нещо си...не е измислено още. Ето снимка, по тоя принцип мога да я направя, но дължината е сериозна....
Освен това, колоната е много здрава, от бетонните блокчета за ограда, вътре с арматура и пълна с бетон. Мога да сложа два водача там, единия 20-тина см от едната страна, другия 20см от другата страна. Така между двата горни водача ще има 60-70 см. Пак ми се струва малко...
ето онагледен въпроса ми...Тоя вариант с 5м дължина?
Прикачен файл:
hardware_layout.jpg
hardware_layout.jpg (37.74 KиБ) Видяна 4320 пъти

Тема "Плъзгаща се гаражна врата от железен профил" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: