• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Здравейте,пиша във връзка с поредната счупена гайка от прочутите китайски мемгемета http://www.ua.all.biz/img/ua/catalog/1447523.jpeg.Обръщам се към съфорумеца sek.1 искам да попитам правите ли гайки на хора от форума?Eвентуално ако ДА каква е цената и какво се изисква от мен.Благодаря за вниманието,пожелавам приятен неделен следобед на всички.
gogo7777 - майстор
За да не трошите резбовата втулка на стиската, трябва да се ползва инструмента правилно. Не, че и аз не съм чупил, ама да си кажа. :-D
Когато се стяга в челюстите на стиската, се използват само ръце. Дължината на въртока прилага нужната сила за затягането. Ергономично изчислена е дължината на въртока (за китайските не съм сигурен дали се тестват). Затягането с чук, тръба и др. не е желателно. Малки (къси) детайли затягайте в центъра на челюстите. Най-често се чупи втулката, когато се затегне зверски детайл в края на челюстите. Самите челюсти се износват и започват да не задържат стегнатия детайл, сменят се с нови. Подмяната на чугунената втулка със стоманена върши работа, но тогава винта се подлага на риск да се разстегне. Няма проблем обаче ако се ползва правилно стиската :-D Правете разлика от шлосерско и ковашко менгеме. По едното не трябва да се чука с чук или поне не с големия "съветник" :-D .
sek.1 - специалист
На китайските менгемета гайката е отлята от чугун в пръст със сърцевина с приблизителната форма и стъпка на винта . После на шмиргел и е придадена някаква форма . Обикновено чугуна е с изключително ниско качество и при малко по силно натягане гайката просто се пръска . Ако искате истинско шлосерско менгеме инвестирайте малко повече пари и си купете българско по възможност от старите . Ако искате да ползвате менгемето като преса си купете машинно менгеме (стиска) от българските фрези серия ФУ 320/321 и тях ги има по битаците за 100 - 150 лева .
Stefan2000 - специалист
Абе няма невъзможни неща. Всичко може да се счупи, стига да е силно желанието.
Виждал съм счупено и ковашко менгеме.
А преди години, един колега успя да счупи и едно българско от най-големите менгемета, и то не къде да е, а извитата част на тялото, под въртока!?
Да не говорим пък са спуканите лястовици на българските.
mitko64 - майстор
За ковашкото не знем кзакъв зор трябва да види, за да се счупи. Имам едно такова, сигурно ми е набор и яко го налагам, понякога и с 5 килограмовия, и не мърда. Е, налагам детаили де, нямам намерение просто да го пробвам колко е здраво.
sek.1 - специалист
higsound написа:
Здравейте,пиша във връзка с поредната счупена гайка от прочутите китайски мемгемета http://www.ua.all.biz/img/ua/catalog/1447523.jpeg.Обръщам се към съфорумеца sek.1 искам да попитам правите ли гайки на хора от форума?Eвентуално ако ДА каква е цената и какво се изисква от мен.Благодаря за вниманието,пожелавам приятен неделен следобед на всички.
За правене съм направил доста гайки само че гледам си от Карлово а аз от София и разхождането на тежки детайли по куриери не е евтино и за това менгеме няма много смисъл . По принцип за да стане нещо ми трябва винта но самата гайка трябва да се пасне към тялото на менгемето и да и се пробие отвора за болта . Тия менгемета не са никак лоши като концепция аз имам на село такова само че немско матричарско от преди втората световна гайката му е бронзова насадена в стоманен държател челюстите не знам от каква стомана са но са като нови и няма никакви луфтове . Там из Карлово нямате ли стругари ?
mitko64 написа:
За ковашкото не знем кзакъв зор трябва да види, за да се счупи. Имам едно такова, сигурно ми е набор и яко го налагам, понякога и с 5 килограмовия, и не мърда. Е, налагам детаили де, нямам намерение просто да го пробвам колко е здраво.
Има една съществена разлика ковашките менгемета са стоманени в повечето случаи ковани а не чугунени така че много зор трябва да счупиш такова .
Stefan2000 - специалист
Ами това ковашкото го продаваха на битака евтино, ама като го разгледах, точно над втуката на предната челюст беше заварявано.
А иначе, продължавам да си търся ковашко. Изпуснах едно В соф.на добра цена и страшно ме е яд.
mitko64 - майстор
Моето също е заварявано, но не челюстта, а втулката с резбата да не превърта при стягане. По - точно е точкована на няколко места. Мераклия съм да си направя нещо от сорта на машинно, че много са скъпи. Имам един масивен шнек, неръждавейка с правоъгълна резба, с масивна правоъгълна бронзова гайка( всичко от язовирен спирателен кран) и разни парчета релси от вагонетка за челюсти. Само да измисля система на плъзгане, различна от лястовича опашка, че с фрезисти не ми се разправя.
Stefan2000 - специалист
Значи, ако ще си правиш, прави нещо по конструкцията на Китайското. Докосвал съм се и до оригинани такива, и наистина, както и колегата по-горе отбеляза, това е много стабилна конструкция.
Щом имаш дебелия материал.
Направи си от заварена конструкция първо един П-образен плъзгач. След това, окло него направи правоъгълната конструкция, в която той ще се движи напред-назад. Но стегнато, без луфтове. След това с клиновидни и трапецовидни планки, импровизирай задигането на челюстите. Остава да решиш, как да прикрепиш гайката и винта в празнината на П-образното тяло.
mitko64 - майстор
Да! Благодаря за съвета! Материл се намира, само заварките с рутилови електроди ще устискат ли, или да търся някой да ги изпълни със стоманени?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема ""Шлосерско" Менгеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: