Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Genesis - специалист
Привет.


Та, от много време отлагам покупката на настолна бормашина. Все си викам за какво ми е толкоз (макар, че все си намрим какво да правя а и разни хора ми намират) и все като трябва да се дупчи профил и тръби се псувам у скръндзата. И сега е чуденето. Дали да е хубва стойка за обикновенната ми бормашина, дали да е този бош за около 6 стотака ( тук много ме плаши еклектрониката), но ме превлича мощността, дали да е райдерче - ама много слаби горкичките а и не ми трябва от тези колонните. Ще си направя работна маса за бормашината и ще я закрепя за нея. Много си мисля за някоя от старите българси или руски, но нямам трифазно, не ми се занимава с преработки а и не знам какво да гледам на ползвана машина. Искам да взема машина, която да ми служи а не аз на нея.
Порових малко тук, но не намерих ефективно решено запитване.
Моля, помагайте да се ориентирам.
Благодаря на отзовалите се.
griffin - майстор
Значи на новия бош не ме кефи че масата е стационарна долу лично впечатление.
Мойта е китайка слаби страни хлабини тук там трябва доработка недомислена скала за дълбочина абе китайска работа копирали са ама не както трябва.
За стойка не се хаби аз първо си взех стойката на лидл самата стойка има прекалено много луфтове и като сложиш луфтовете на патронника на бормашината забрави за каквото и да е :-).
Аз си взех колонна ама от средния размер към 1м височина като си те наложи е супер благинка да не говорим че я ползвам и за барабанен шлайф :-) че нямам.
Инструмента е да ти спести време и усилия като ти затрябва, верно че може да ти потрябва от дъжд на вятър амаа :-).
Райдър не съм гледал но китайците това са им слабостите много луфтове и слаби мотори. Аз за боша не бих дал толкова пари, ако го направят с нормална маса може да си помисля ама в тоя вариант е прекалено скъпо :-).
evil - специалист
И аз имам същия проблем /имам и подобна тема тук/и се бях спрял на боша но като отидох в Киров и видях какво декоративно нещо е :shock:
Сложил един електронен термометър на райдера че ще изпуши :lol:
Сега съм намислил да си купя електродвигател после самата машина за него :-D .Монофазен на ниски обороти и колкото по-мощен толкова по-добре.Пък после машина ще се намери,в продавалник ги гледам доста
mitko64 - майстор
Да ползвам темата за питане. Имам колонна, ръчна с манивелно задвижване. Само от патронника май нищо не става,а е с някаква шибана резба(сигурно 12мм ситна, или нещо от сорта, 1/2 20 unf не става). Дайте идеи за някакъв тунинг!
Последна промяна от mitko64 на вт апр 30, 2013 8:19 pm, променено общо 1 път.
griffin - майстор
Баси тва трябва да го снимаш такова чудо не сам виждал няма ли морз да извадиш патронника и директно набиваш нов морзов конус с патронник :-)
mitko64 - майстор
Обещавам снимки! Производство от преди девети, даже има две скорости, отгоре с маховик. Патронника е на резба, сваля се без проблем, но няма какъв друг да завия. Липсват му отвътре някакви пружинки между челюстите и още нещо( стегнат докрай не избутва челюстите). Масичката е подвижна по колоната, но е счупена в основата и днес говорих на Земляне цветните заварки, да го парнат чугуня.
griffin - майстор
Стандартно повечето колонни или поне съвременните са с морзов конус отгоре над патронника който се набива в машината (морзова опашка не знам как и викат) на тая опашка се закрепя самия патронник, конусите са няколко размера идеята беше при тебе ако е с морзов конус да избиеш цялата опашка заедно с патронника и да си земеш новопроизведена опашка с патронник предполагам ще е по стандартна резбата на опашката и ще може да си земеш патронник но продават и комплекти патронник-а с опашката. Просто го давам като идея, но не знам дали е така при твойта машина. За сваляне на конуса( ако е на конус) разгледай над патронника където влиза стъблото дали имаш овален прорез, ако е с морзов конус там се набива едно инструментче което сваля целия конус.
Значи ето ти едно клипче потърси сходни детайли дали има при тебе да избиеш конуса ако имаш конус
[youtube]http://youtu.be/ZJrZ_xoKhno[/youtube]
mitko64 - майстор
То идеята е да се ползват направо свредла с морзови опашки, но при мене със сигурност няма конусна връзка( мина почти цяалостно разглобяване, една 50 годишна, черна грес, три дена не можах да се измия). Просто е нарязана някаква резба, около 12мм на шпиндела и не откривам продаван патронник с такава резба. Всичко близко е 1/2 UNF 20.Имам такъв патронник, но се завие три оборота и дотам. Имам две идеи, но не съм разглобявал патронник и не знам има ли мегдан за разпробиване и нарязване на друга резба, за 3/8 unf24 директно, а за 1/2 с преходна втулка(външна примерно 16мм ситна, вътрешна вероятно 12мм ситна). На патронник с морз същият номер.
mitko64 - майстор
Преди време обещах снимки

Прикачен файл

IMG_0045.jpg

Прикачен файл

IMG_0047.jpg

Прикачен файл

IMG_0046.jpg
Валериус - специалист
Това е много ценна реликва и антикварната му стойност може да е повече от нова професионална бормашина.
Иначе купи си патронник който мислиш да ползваш (предлагам ти да е с възможност до фи16), свали стария патронник и иди при един стругар. Той ще ти изработи преходен детайл който да завинтиш на вретеното на твоята бормашина, а от другата страна ще е с конус със стандартен морз необходим да набиеш новия патронник. Едва ли ще ти вземе повече от 8-10 лева.

Тема "Настолна (колонна) бормашина." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: