• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
pansim - майстор
Да, има ли цинк - става яко пушилка и започва да кипи заварявания детайл. Предполагам, че е заради изгарянето на цинка. Пробвал съм водопроводни тръби да заварявам и наистина е необходим по-малък ток, от предполагаемия за тази дебелина на електрода и метала.
gogo7777 - майстор
Поцинкованите тръби и ламарини ги заварявайте с рутилови електроди при обратна порярност (ръкохватката на +).
nikolaytatarov - специалист
Здравеите, аз като неразбиращ да попитам - за дебели детаили от около сантиметър трябвали заваръчния ток да се завиши и с колко.Имам предвид примерно шина 50 по 10 мм с електрод 3,2мм на 80- 90 а не върви добре на 120 а вече гори добре,по какъв начин се определя заваръчния ток спрямо дебелината на заварявания детаил
pansim - майстор
Не съм спец, но това което съм виждал и са ми казвали майстори - дебели детайли се заваряват на няколко пъти /шева/ а не с огромен ток наведнъж.
Това са ми го казвали хора заваряващи тръби на ВЕЦ а там изискванията са строги с гама контрол
nikolaytatarov - специалист
аз се интересувам за домашна употреба и малко да се образовам в тази насока,правим разни неща а накрая не знаем да ги ползваме правилно.За по дебелия детаил според мен е нужна повече енергия за да се разтопи,съответно повече ток ,но как се определя според електрода и детаила.Тук има доста разбиращи хора нека си кажат мнението,кои как го прави
gogo7777 - майстор
Дебелината на електрода не трябва да превишава дебелината на детайла (най-общо казано). Иначе детайли с дебелина 10см. може да се завари и с 2мм електрод. Много е обширен въпроса ти. Има технологични особености при избора на дебелината на електрода и заваръчния ток. Желязото се загрява сравнително бързо и "не дърпа" температурата бързо след изтиване. Това означава, не може да заваряваш неограничено дебел детайл с тънък електрод. Правило при стоманите е да се приложи и "вкара" възможно най-малко енергия в заваръчната зона. Според какво се заварява и пространственото положение при заваряване се определя тока и дебелината на електрода. Някои детайли са със скосявания, холобвани, с провар или просто долепени едим към друг. Понякога се налага шева да се изпълни на няколко шева. Понякога се налага да се подгрява........
Силата на тока на електрода е указан на кутията, но това са само препоръчителни граници и то при изсушени електроди. Диапазона иначе е по-широк. Най-добре се вижда през маската. Стреми се така да подбереш електрода и тока, че като подкараш ваната тя да изтива (угасва) на не повече от 2-3 см. от заварения вече участък. При дълги шевове детайла се нагрява много и може да прегори. Тогава правиш почивка за по цигара :-D
При заварчиците има един лаф.........дай повече електроди 2,5мм и не ме занимавай..........т.е е универсалният електрод :-D . Ако пък те интересува професионално как стоят нещата, потърси някоя книжка и задай конкретно въпрос. Ще ти отговоря.......иначе е много за писане :-D . Ето примерни таблици
Прикачен файл:
ПОЛЯРНОСТ.jpg
ПОЛЯРНОСТ.jpg (85.02 KиБ) Видяна 5199 пъти
Прикачен файл:
untitled.JPG
untitled.JPG (35.83 KиБ) Видяна 5199 пъти
Прикачен файл:
00099999.JPG
00099999.JPG (52.3 KиБ) Видяна 5199 пъти
Прикачен файл:
ДЕФЕКТИ.jpg
ДЕФЕКТИ.jpg (64.55 KиБ) Видяна 5199 пъти
nikolaytatarov - специалист
доста изчерпателно,благодаря
Жако - специалист
пет юли 05, 2013 9:30 pmidunno написа:
Аз съм купувал електроди откъде ли не, от Ташев включително.Там нямат кой знае какво разнообразие, обаче хората, които работят там, сега да ги обвиняваме, защото някой не знае елементарни неща като базични и рутилови електроди е най-малкото несправедливо.Продавачът в края на краищата не е инструктор по заваряване.
И си държа на мнението, че човек трябва да търси проблема във възможностите си, а не в електродите.
Ама нейсе, то половината тук, дето дават акъл, не знаят разлика между вертикален шев с базичен и с рутилов електрод.Най - лесно е с клавиатурата... :)
Може да не е много учтиво, но заваряването не се учи по форуми.Колкото до влажността на електродите, тя не е причина за незапалване на електрода.Тя влияе на други неща, но това е друга тема.
👍👍👍👍👍👍 :) :wink:
MamaMy - майстор
Жако, няма нужда да ставаш поредния археолог само за да изровиш тема на 9 години и да пуснеш няколко иконки.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Какви електроди за заваряне на желязо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: