• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
stan73 - майстор
Ако е добре закалена и после темперирана - според мен няма нужда от нова закалка. След закалка трябва също да се изшлайфа наново част от острието. А ако не си много наясно с термообработките (по въпросът ти предполагам, че не си) - по-добре недей да се занимаваш с това за сега (освен ако не си решил да натрупаш доста знания и опит и да го направиш както трябва).
nautilus33 - майстор
Ами не съм наясно, но вече изшлайфах две брадви с ламелния диск, едрина 80. Нагорещиха се, но не чак толкова(бях топли, но можех да ги държа в ръка, като след няколко секунди започваше да пари). Не смятам да ги закалявам наново, пък и двете брадви са от едното време, та предполагам са закалявани, а и са от читава стомана.
Също така четох(но не знам доколко е вярно), че за да се наруши закалката на брадвата, трябва да се нагрее до температура от минимум 300 градуса, което с ламелния диск и ъглошлайфа е невъзможно.
Lion15 - специалист
Много яка тема. :)
Започнах да правя един нож за дране(подарък за тате :-D )от стар циркулярен диск.
Утре ще кача снимки.( но не обещавам,защото не винаги успявам да ги кача).
koveslav - майстор
вт юли 04, 2017 5:08 pmnautilus33 написа:
Също така четох(но не знам доколко е вярно), че за да се наруши закалката на брадвата, трябва да се нагрее до температура от минимум 300 градуса, което с ламелния диск и ъглошлайфа е невъзможно.
Може,може.Става много бързо в тънката част,острието може да посинее преди да се усетиш.Ако дядо ми или баща ми видеха да се точи брадва на(или със) машина и бяха готови да цапардосат "майстора" със сапа.Точеше се или на нискооборотен камък с вода или на ръка върху плоско точило,пак с вода,друго не допускаха.Но и никога не допускаха брадвите им грубо да се захабят,поддържаха ги често и затова се точеха лесно.Ако е захабена много-задължително при ковача.Той оформя острието и закалката и после само финиш на точилото.
nautilus33 - майстор
Ами вече си имам хубави камъни за точене, та както казваш- само с тях.
koveslav - майстор
Преди няколко дни се сдобих с белоградчишки(мисля така се казваха белите камъни за точене) камък за точило с диаметър 60см,дебелина около 15см.Има си точен квадратен отвор за дървена ос,както се правеха в оригинал.Ще направя ръчно точило,каквото си спомням от детството,хем ще е красива декорация на двора,хем ще се ползва за фино точене.Проблема ми е само един-камъка е чисто нов,неползван,по работната част си личи работата на секача и леко е набраздена.Та сега трябва да се шлайфа по някакъв начин.Моите предци си отидоха,а този урок съм го пропуснал.Има ли някой спомен с какво се е правело това шлайфане?
Djack - специалист
Взимаш едно по-голямо парче от счупен шмиргелов камък и си готов! ;-)
Lion15 - специалист
http://lion15.snimka.bg/hobby/noj.5165411

Не стана хубав за дране,но другата седмица ще направя друг.

Бе като за първи път по добре не мога. :-D
cat - специалист
Пускаш камъка да върти и със стара видия някоя бургия която не става вече го изравняваш . .
Lion15 - специалист
нед фев 09, 2020 12:15 amkoveslav написа:
Преди няколко дни се сдобих с белоградчишки(мисля така се казваха белите камъни за точене) камък за точило с диаметър 60см,дебелина около 15см.Има си точен квадратен отвор за дървена ос,както се правеха в оригинал.Ще направя ръчно точило,каквото си спомням от детството,хем ще е красива декорация на двора,хем ще се ползва за фино точене.Проблема ми е само един-камъка е чисто нов,неползван,по работната част си личи работата на секача и леко е набраздена.Та сега трябва да се шлайфа по някакъв начин.Моите предци си отидоха,а този урок съм го пропуснал.Има ли някой спомен с какво се е правело това шлайфане?
Колегите са писали но не знам дали няма да стане с камък от онези с които се изравряват шмиргеловите камъни. Мисля,че се казваше корунд или нещо от този род.
Не съм го правил просто казвам,че може и да стане с този метод.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

Тема "Самоделни ножове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: