• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 56
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
agj - майстор
Наистина щом считаш че написаното в темата не е достатъчно за избор на маска защо не зададе там въпросите си и аз с удоволствие бих ти отговорил,за да изясним всичко и който прочете за напред темата да има пълна яснота при избора си.
Genesis - специалист
Единствено не зададох въпроса си тук тъй като по-лесно откриваем проблема ми е като е пуснат в нова тема, но нищо против да се дискутира и тук. Така наистина вече ще се получи доста сбито и систенатизирано.
Е, очаквам мнения и препоръки :)
agj - майстор
Genesis написа:
Привет.

От доста време се кумя да си взема автоматична маска за заваряване. И съм сигурен, че колкото повече се чудя толкова повече ще се мъча (е мъка беше в началото). Така на времето се мъчеш със стария електожен преди да си взема инверторен след като направих 50 метра тераси катерейки се по стълби и маси с това гюле и още 80м ограда.
Мойте нужди са определено само за ММА заваряване ( за сега), като основно изработвам какви ли не коструций в работилницата си и естетвено после монтаж ако са парапети или врати. Основно работя за себе си и по някога пада частно. Попрочетох темите, в българските нет и се позапознах с характеристиките на маските. Но, доста теми са от години, а и не съм обикалял скоро по магазините за такава техника.
Това, на което държа маската да има регулиране 9-13 ( това 5-8 така и не ми стана ясно за какво се ползва), да има регулиране на изсветляването, да бъде с максималко голямо зрително поле, да бъде от лекия клас. Ако може да не бъде соларна. Предпочитам да сменям батеий от колкото почти всичко като се скапе солара, а и нали работя в работилница и почти няма слънчева светлина. Предпочитам предпазното стъкло на екрана да бъде евтинко, че като заварвам по сял ден и на края изморен почвам много да се превеждам и много пръски се лепят по маската, та често сменям предпазното прозрачно стъкло. Това с броя на сензорите нещо и него не разбрах.

Та за това моля всеки, който е ползвал такава маска да каже марката от какво е доволен и от какво не. Определно искам да купя и да забравя.

Благодаря.
Четейки изискванията за избора на маска ,той като че ли е предопределен към Argo Blue http://www.argo-market.com/Products/Details/1574 само не знам колко евтини са предпазните стъкла за този модел !
Честно казано до сега съм си нямал работа с маски от подобен клас на китайски производител затова не мога да дам мнение нито за качеството нито за функционалността на тези маски !
Но определено не препоръчвам купуване на маски с изключително ниска цена от 60-80лв. тези маски са много ниско качество, има маски които изобщо не затъмняват на други пък степените на защита не съответстват на никакви стандарти -на най ниската степен на затъмнение виждането е мъка , а на последната вече нищо се не вижда , така че бягайте далеч от подобни некачествени продукти, моя съвет е ако купувате автоматична маска я пробвате задължително не само дали работи а и как затъмнява а и всичко останало по функциите на маската !
Напоследък имаше случай на двама мои познати които буквално изгоряха с две такива маски !

Но на по последното условие от питането:
Genesis написа:
Определно искам да купя и да забравя.
Отговарят маските на SPEEDGLAS на фирма 3M http://www.importedweldingproducts.com. ... helmet.jpg
и CHAMELEON на фирма WELDLINE http://tournai-soudage.com/photos/bdd/c ... _396_1.jpg Според мен това са най качествените автоматични маски предлагани у нас !

Остана да изясним въпроса за степените и сензорите :
Степените от 5 до 8 се използват при работа предимно на по слаби амперажи и при видове заваряване като газопламъчно ,микроплазмено и при ВИГ заваряване на много ниски ампери примерно под 15-20Ам
Светлините сензори използвани в автоматичните маски , подават сигнал на тъмния филтър кога трябва да бъде затъмнен и кога да отвори .Тези сензори се монтират в предната част на маската и са в изключителна зависимост от светлината подавана към тях и ако някой от тези сензори бъде затъмнен или изпадне в сянка то сигнала към затъмняващия филтър отслабва и са възможни „премигвания” ,затова колкото повече са сензорите толкова по стабилна е работата на маската .
Но маските с повече от два сензора и допълнителни степани 5-8 са от по висок клас и са значително с по висока цена а особено пък ако са от реномирани производители цените са изключително високи !

Снимката от прикачения файл показва означенията които всяка маска трябва да има . Означенията за оптичния клас могат да бъдат в различни варианти от цифри от 1/1/1/1 до 3/3/3/3 ,като 1/1/1/1 е най-добре и съответно с увеличаване на цифрите до 3/3/3/3 е най –зле !

Прикачен файл

Speedclas.JPG
Speedclas.JPG (31.53 KиБ) Видяна 5203 пъти
Genesis - специалист
Благодаря за изчерпателната инофрмация.
Спеедглас-а видях че го продават в Каммартон-а, а те са ми много на път. Но за тези другите нещо не мога да намеря инфо дали някой ги внася в България/София.
Определно ще пробвам да видя как работят преди да купя.
agj - майстор
Genesis написа:
Но за тези другите нещо не мога да намеря инфо дали някой ги внася в България/София.
Бордмаш Инс ЕООД са официален представител на WELDLINE ,така че там би трябвало да намериш CHAMELEON!
agj - майстор
След доста дълго чакане получих пратката от Аметист за стъклата със златно покритие -едното е златно, другото е сребърно -стъклата са добри ,струва ми се че са китайски ,имат малко разлика спрямо германското което ползвам -тези леко зеленият подобно на обикновено зав.стъкло но виждането през тях е доста по ясно отколкото през обикновените черни стъкла ,то по принцип почти винаги има разлика във гледането през стъклата на различни марки и производители !
В случая сребърното ми хареса повече !Пробвах ги само за да направя сравнение ,но след като поработя известно време с тях ще добия по детайлна представа за качествата им !
Аметист ООД гр.Варна тел./факс: 052 602 897 /тел.: 052 620 793 / http://www.ametist.bg / ametist@mbox.contact.bg / office@ametist.bg

Прикачен файл

IMG_0013.JPG
brad4edat - специалист
Привет :)

Ето че доживях да си взема защитната дихателна маска. Тези дни ще има доста заварки и ще я изпробвам дали съм уцелил филтрите. Иначе направих тест за вакуум и изглежда всичко е наред със клапите.

Искам да ви попитам дали има някакви особенности и фатки при носенето на такава маска и особенно при съхранението и? Ясно ми е, че трябва да я почиствам редовно, предполагам с мокри кърпички ще е добре.

Маската става голямка, когато се навият филтрите, доста са дебелички и няма да става за носене под маска, както споменаха и някои колеги в темата. Аз обаче не заварявам с такава маска, която се захвашта за главата, а обикновенна и мисля, че няма да има проблеми.

Ето и малко снимки :
Прикачен файл:
DSC00309.jpg MSA дихателна маска
:partyman:
Прикачен файл:
DSC00310.jpg MSA neweuromask
:partyman:
Прикачен файл:
DSC00312.jpg маска заваряване газове
Ама че съм :)) маската не е MSA, ама вече качих снимките така :lol:
Филтрите са ето тези - Milla A1B1E1K1 https://www.rabotnoobleklo.bg/%D1%80%D0 ... id189.html
agj - майстор
Не само филтрите ,тя самата маска е големичка и дори с по тънки филтри пак трудно се събира под заваръчен шлем но за работа с маска с дръжка безпроблемно ще стане!
Относно поддръжката и съхранението -в инструкцията за експлоатация би трябвало да са указани тези неща!Иначе за почистване наистина може да се използват мокри кърпички , а съхранението освен да става в добре затворена найлоново торба друго едва ли е необходимо!
За работа с такава маска най важното естествено е да е добре прилепнала към лицето ,да не е прекалено стегната или хлабава ,затова има различни размери маски !
brad4edat - специалист
Ами Маската приляга идеално към лица, понеже има мекичка гума от към лицето. Още не съм заварявал с нея, тези дни ще е. Прави добър вакуум, при тестване и се диша лесно с нея. И аз го мисля да си я съхранявам в чанта или едно малко затворено сандъче, над или около масата за заваряване.
griffin - майстор
За работа под маска за електрожен маските на 3М имат едни плоски смешни филтърчета които се и огъват за да се вденат в маската ама ти вече си се оборудвал :-).
Маската я дръж в място кутия платнена торба или нещо друго което да не позволява на прахоляка да полепва. Имах подобна лично мое мнение не ми беше удобна за работа. Прекалено е широка отпред на носа където се слага и мен ми беше неудобно. От време на време измивай маската с хладка вода и сапун значи всичките ти клапи се свалят, сваляш филтрите презрамката за главата може да я оставиш и тя да се поизмие. Аз пълнех мивката с малко течен сапун и вода и я миех там. После остави да се изсуши и сглоби обратно. Ако работиш в много запрашена среда сложи предварителни филтри(подсказка намери вата за аспирация отрязваш парченце и с ластик го хвани отстрани на филтъра както навремето бурканите ги опаковаха с едни платове.
Аз съм с втора маска която също ми се оказа малко неудобна та сега ще скачам на 3М-ка да видим. Твоя модел изходящата клапа може да ти обдухва стъклото на маската или очилата. Има модели с клапа отпред и такива които отвора е надолу. Успех :-) аз мойта я подарих на един познат барабар с филтрите дано на теб да ти е удобна.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 56

Тема "Маски и шлемове за заваряване-всичко за тях и избор на маска" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: