• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 15
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
gogo7777 - майстор
Възможно е. Виждал съм и други стойности по манометрите. Аз вярвам на Харис......там е 50 литра = 5,6 бара. Аргон, формовак, азот все тая. :wink:
koveslav - майстор
От техническа гледна точка и двамата не сте прави.Стойностите на практика са само ориентировъчни и зависят от съпротивлението на целия път на газа(диаметър на клапан,дължина на шланг) и от диаметъра на газовата дюза на изхода.Заблуждавате се,защото и двамата работите само със стандартни машини.
На практика волно или неволно,въпроса на питащия колега е подвеждащ.Ако на изхода имаме примерно дюза 1.0мм и зададем "x" бара,отговарящи на "y" литра дебит,а в следващ случай сложим на изхода дюза примерно 1.5мм и настроим манометъра на същите показания, ще получим два съвсем различни изходни дебита при едни и същи показания на апаратурата.
Т.е.-две различни по големина дюзи при еднакви налягания преди тях,дават два различни дебита на изходите си.Разликата в двата случая няма да е в показания на манометрите(говорим за еднакво налягане),а в степента на отваряне на регулатора на налягане(положението на регулиращата "врътка").
Правилния отговор на въпроса на питащия е,да си намери редуцир,при който втората скала на манометъра за дебит да е в "бара",а не в "литри" и да си регулира желаното налягане,при поставяне на посочената от него дюза на изхода.При така поставения от него въпрос по принцип излиза,че той си е сметнал предварително дебита на база "диаметър дюза/налягане".
agj - майстор
koveslav написа:
На практика волно или неволно,въпроса на питащия колега е подвеждащ
Да така е!Но какъвто е въпроса -такъв е и отговора!
gogo7777 - майстор
Няма никакво значение каква дюза ще сложи. Той говори за оная дюза, през която минава телта или волфрама. Газ от там не минава.....тя минава през други отвори /дифузьор/ и отива навън. Отворите са достатъчно на брой и големина, ча да не влияе на дебита.
danaec - специалист
Така , при едно налягане и различни дюзи - различен дебит.Това е ясно, нали дюзата трябва да си свърши работата.
Понеже не съм сигурен каква ще е дюзата /дали ще ми трябва 0,6 или 1мм/ за това съм ги посочил малко разтегливо.
Сноши пробвах и сигурно ще е 0,6.
От картинката по горе, тия 6 бара ги деля на 30 и се ориентирам по скалата или пак нещо не съм разбрал.
Не говоря за заваряване а за регулиране на дебит през дюзата.Това е една самоделка която само деруцира има нещо общо с темата.
gogo7777 - майстор
Ясно...... :)
50 л/мин = 5,6 бара това е вярното. Но е много относително.
agj - майстор
danaec написа:
От картинката по горе, тия 6 бара ги деля на 30 и се ориентирам по скалата или пак нещо не съм разбрал.
.
Да точно така,по черната скала е по лесно! 5 l/min са 1bar.
Последна промяна от agj на нед май 24, 2015 2:25 am, променено общо 2 пъти.
agj - майстор
gogo7777 написа:
Няма никакво значение каква дюза ще сложи. Той говори за оная дюза, през която минава телта или волфрама. Газ от там не минава.....тя минава през други отвори /дифузьор/ и отива навън. Отворите са достатъчно на брой и големина, ча да не влияе на дебита.
С теб изключително рядко сме на едно мнение ,но в случаят и аз си попомислих същото !Но явно само колегата ковеслав е схванал въпроса!
agj - майстор
stan73 написа:
Да прав си за това по-принцип, но предполагам за всички ще е много полезно да видят някоя/и от тези машини "разкостена", какво наистина е използвано при нея, реално какви параметри покрива и т.н., защото иначе всеки може да си напише по тях каквото му хрумне. Представи си някой купува някакъв ментак, на него пише, че е 250 ампреров, а реално отвътре се окаже, че е около 100 ?...
Ми давай ,мисля че в тая или пък в друга подобна тема е мястото за подобни обсъждания !Защото ми се искаше темата Анкета:Кой какъв инверторен заваръчен апарат ползва? да си остане само анкетна и статистическа,и да има поне една такава която да не е осирана с излишни спорове, закачки и интриги, но за жалост не можахме да я опазим !!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 15

Тема "Инверторни заваръчни апарати-всичко за тях" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: