• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
dpp - специалист
вт сеп 07, 2021 7:11 pmhidrazin написа:
чет сеп 02, 2021 11:07 amaig_welding написа:
Теоретично - дали може да се сложи гръмоотвод на върха на мачтата? Как са предпазени антените на мобилните оператори, които по място на разполагане и външен вид изглеждат подобни? Може да се консултира с фирма за мълниезащита, има доста такива. ....
1.Може.
2.Антените на мобилните оператори са малко по-друга бира и имат допълнителни системи за защита.
Просто конструкцията на антените е такава.
3.От 10 години се боря с мълнии. По принцип за тези 10 години нямам пропуск - между 1-4 удара годишно.
Със съответните щети...
4.Повечето големи БГ фирми ги знам и съм се консултирал с тях - не препоръчвам да се опира до тях.
Личен опит...
пет сеп 03, 2021 4:59 pmdpp написа:
Мисля , че на гръмоотвод е абсолютно забранено да се монтира каквото и да е..
Мисленето е едно, теорията и практиката е друго.
Обикновено гръмоотвода се състои от мачта на която е монтирам самия мълниеприемник.
На мълниеприемка не трябва да се монтира нищо.
На мачтата му може да се монтират неща(антени например) като се спазват елементарни правила.


Прът.jpg


:partyman:
P.S. Важни допълнения:
1.Преди да поставяте какъвто и да е мълниеприемик/гръмоотвод трябва да имате изградено добро земно.
2.Фирмите веднага ще ви предложат АКТИВЕН МЪЛНИЕПРИЕМНИК със зашеметяващи параметри и още по-зашеметяваща цена.
Примерно ТОЗИ му дават радиус на защита чак до към 100 метра.
Същата защита (никаква по-различна от обикновен прът) ще имате и ако отгоре на мачтата сложите консервена кутия, стара подкова от магаре ... или каквото и да е друго желязо.
АКТИВНИТЕ мълниеприемници НЕ РАБОТЯТ както ги пишат.
Искаш да ми кажеш, че едни 500000 волта прехвърлени на 500-600м към земята и уловени от гръмоотвода най отгоре, няма да се прехвърлят върху устройствата накачени по мачтата дето ще са дефакто изолирани на някакви си 3-10 см със самия си корпус???
Да не говорим , не шината или въжето и то ще е закрепено тук там по мачтата , дори и изолирано??
Не се заяждам, питам и то сериозно, защото аз също имам нужда да си направя такава 10-12метрова мачта, която да ползвам хем за гръмоотвод , хем да си закача антената за GSM репитера..
hidrazin - майстор
ср сеп 08, 2021 6:16 amdpp написа:
Искаш да ми кажеш, че едни 500000 волта прехвърлени на 500-600м към земята и уловени от гръмоотвода най отгоре, няма да се прехвърлят върху устройствата накачени по мачтата дето ще са дефакто изолирани на някакви си 3-10 см със самия си корпус???
Не ти е толкова проблем напрежението а тока който протича през мълниеприемника и мачтата.
Тока достига хиляди ампера и при протичането си индуктира напрежение в съседни устройства - антени, кабели...
Първо мачтата ти трябва да е добре заземена.
Отгоре се слага мълниеприемик - метален прът който е галванично свързан с мачтата.
Връзката между мачтата и мълниеприемника допълнително се дублира с допълнителен проводник - ПРИМЕРНО ТАКЪВ
Тоя проводник върви надолу по мачтата и в долния си край естествено също се свързва със земното.
Антената не не се монтира на 3-10см от мачтата а на 60-80см странично на изолирани държачи.
Височината на монтаж на антената трябва да е такава че заедно с държачите да попада в 45-градусоия конус - виж на картинката по-назад.
Кабелите от антената слизащи към земята е добре да се пуснат в метално гофре или тръба - също заземени.
Самите кабели преди да ти влязат в къщата е силно препоръчително да се защитят.
Примерно LAN кабела да мине през нещо ТАКОВА
Има такива защити и за коаксиални кабели.
Захранващите се защитават с нещо ТАКОВА независимо дали са AC или DC.
:partyman:
P.S. Разбира се още по-добър вариант е да е с две заземени мачти на разстояние една от друга.
На по-високата се слага мълниеприемника.
На по-ниската антената и то на такава височина че да е в защитната зона на 45-градусовия ъгъл.
Но това оскъпява конструкцията а иначе при тези защити е принципа на Мечо Пух.
Примерно 4 мълниезащитни мачти и в средата мачтата с антената... :-D
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

Тема "Електроди мнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: