• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
dpp - специалист
вт авг 31, 2021 11:03 pmkuger написа:
Днес работих с Вежен 2,5 мм на ток около 60-65 А. С 6013 пак на този ток и никакъв проблем. С Емона 3,25 карах на около 100А, пак никакъв проблем, добра дъга, отлично запълване на вертикална заварка.
Такива имах, такива ползвах :-D
Накрая заварявах и ламарина 1,5 мм към тръба с някакъв 1,6 мм електрод, там с около и под 50А.
Правя си мачта за антени. GSM и ТВ.
Дължа да отбележа, че съм почти лаик в заварките.
Тая мачта колко е висока, какъв гръмоотвод се получава ако знаеш.. :cool:
kuger - майстор
ср сеп 01, 2021 7:14 amdpp написа:
Тая мачта колко е висока, какъв гръмоотвод се получава ако знаеш.. :cool:
Знам, и това съм го мислил. Но нямам избор. Дано не съм се набутал поне с бустера.
Иначе, всичко е в/у метална конструкция, асмалък. Осем вертикални носещи тръби по два метра над земята, всичко на заварка.
Най-високата точка идва около 5 метра.
По темата - ползвам електроди, каквито съм свъртал с времето, Бьолер, Емона, Есаб, Вежен :) , каквото има.
gogo7777 - майстор
ср сеп 01, 2021 8:11 amkuger написа:
......
Иначе, всичко е в/у метална конструкция, асмалък. Осем вертикални носещи тръби по два метра над земята, всичко на заварка.
Най-високата точка идва около 5 метра.
.....
Драсни някоя скица.....че нещо не си го представям, къде ще лежи мачтата. :partyman:
kuger - майстор
ср сеп 01, 2021 6:26 pmgogo7777 написа:
ср сеп 01, 2021 8:11 amkuger написа:
......
Иначе, всичко е в/у метална конструкция, асмалък. Осем вертикални носещи тръби по два метра над земята, всичко на заварка.
Най-високата точка идва около 5 метра.
.....
Драсни някоя скица.....че нещо не си го представям, къде ще лежи мачтата. :partyman:
Уф, зле съм с рисунките!
Асмалъка е елементарен. Оказаха се 11 вертикални тръби фи 80 мм., като едната е грубо по средата. Размера приблизително е 15 на 3,5 метра. Цялата конструкция в/у носещите е изпълнена с тръби. Това е.
На средната вертикална съм заварил две парчета тръба, всяка с по две заварени гайки за фиксиране на мачтата с болтове. Самата мачта влиза в тия парчета и се фиксира в нужното положение. Там е чинията на сателита. А, забравих, на долното парче тръба има заварена опора с дупки да се оттича водата при дъжд.
По същия начин е и новата.
Опитах се да направя снимка, обаче не се получи сполучлива, тъмно беше вече.
Прикачен файл:
IMG_20210901_200610.jpg
dpp - специалист
Ако знаеш от кога искам и аз това да направя..но ме е страх от гръм, а и ни няма постоянно там. Ще изгори къщата !!!
Иначе точно същата ситуация съм и аз! Искам да вдигна 2-3 метра над билото една мачта за антена за GSM ! В момента съм сложил насочена в подпокривното пространство и малко трудно хваща! !! Това ме гложди много..иначе съм взел една 1.2м 36 градусова и ако я вдигна на 2 метра над билото, ще хваща идеално с 10м кабел до репитера! :?
kuger - майстор
чет сеп 02, 2021 7:44 amdpp написа:
Ако знаеш от кога искам и аз това да направя..но ме е страх от гръм, а и ни няма постоянно там. Ще изгори къщата !!!
Иначе точно същата ситуация съм и аз! Искам да вдигна 2-3 метра над билото една мачта за антена за GSM ! В момента съм сложил насочена в подпокривното пространство и малко трудно хваща! !! Това ме гложди много..иначе съм взел една 1.2м 36 градусова и ако я вдигна на 2 метра над билото, ще хваща идеално с 10м кабел до репитера! :?
ОФФ:
Когато ще се отсъства изключвам всички консуматори без хладилника и фризера. Всички входящи кабели, от чинията, от ТВ антена, сега и от този усилвател се изключват. Това не означава, разбира се, че ще ме предпази от мълния, но поне ще ограничи пораженията.
aig_welding - специалист
чет сеп 02, 2021 7:44 amdpp написа:
Ако знаеш от кога искам и аз това да направя..но ме е страх от гръм, а и ни няма постоянно там. Ще изгори къщата !!!
Иначе точно същата ситуация съм и аз! Искам да вдигна 2-3 метра над билото една мачта за антена за GSM ! В момента съм сложил насочена в подпокривното пространство и малко трудно хваща! !! Това ме гложди много..иначе съм взел една 1.2м 36 градусова и ако я вдигна на 2 метра над билото, ще хваща идеално с 10м кабел до репитера! :?
Теоретично - дали може да се сложи гръмоотвод на върха на мачтата? Как са предпазени антените на мобилните оператори, които по място на разполагане и външен вид изглеждат подобни? Може да се консултира с фирма за мълниезащита, има доста такива. ....
dpp - специалист
чет сеп 02, 2021 11:07 amaig_welding написа:
чет сеп 02, 2021 7:44 amdpp написа:
Ако знаеш от кога искам и аз това да направя..но ме е страх от гръм, а и ни няма постоянно там. Ще изгори къщата !!!
Иначе точно същата ситуация съм и аз! Искам да вдигна 2-3 метра над билото една мачта за антена за GSM ! В момента съм сложил насочена в подпокривното пространство и малко трудно хваща! !! Това ме гложди много..иначе съм взел една 1.2м 36 градусова и ако я вдигна на 2 метра над билото, ще хваща идеално с 10м кабел до репитера! :?
Теоретично - дали може да се сложи гръмоотвод на върха на мачтата? Как са предпазени антените на мобилните оператори, които по място на разполагане и външен вид изглеждат подобни? Може да се консултира с фирма за мълниезащита, има доста такива. ....
Мисля , че на гръмоотвод е абсолютно забранено да се монтира каквото и да е..
maddoktor - специалист
Уж темата е за електроди менте - а тук се обсъжда как да се ремонтира нещо :)
hidrazin - майстор
чет сеп 02, 2021 11:07 amaig_welding написа:
Теоретично - дали може да се сложи гръмоотвод на върха на мачтата? Как са предпазени антените на мобилните оператори, които по място на разполагане и външен вид изглеждат подобни? Може да се консултира с фирма за мълниезащита, има доста такива. ....
1.Може.
2.Антените на мобилните оператори са малко по-друга бира и имат допълнителни системи за защита.
Просто конструкцията на антените е такава.
3.От 10 години се боря с мълнии. По принцип за тези 10 години нямам пропуск - между 1-4 удара годишно.
Със съответните щети...
4.Повечето големи БГ фирми ги знам и съм се консултирал с тях - не препоръчвам да се опира до тях.
Личен опит...
пет сеп 03, 2021 4:59 pmdpp написа:
Мисля , че на гръмоотвод е абсолютно забранено да се монтира каквото и да е..
Мисленето е едно, теорията и практиката е друго.
Обикновено гръмоотвода се състои от мачта на която е монтирам самия мълниеприемник.
На мълниеприемка не трябва да се монтира нищо.
На мачтата му може да се монтират неща(антени например) като се спазват елементарни правила.

Прикачен файл:
Прът.jpg
Прът.jpg (99.37 KиБ) Видяна 933 пъти

:partyman:
P.S. Важни допълнения:
1.Преди да поставяте какъвто и да е мълниеприемик/гръмоотвод трябва да имате изградено добро земно.
2.Фирмите веднага ще ви предложат АКТИВЕН МЪЛНИЕПРИЕМНИК със зашеметяващи параметри и още по-зашеметяваща цена.
Примерно ТОЗИ му дават радиус на защита чак до към 100 метра.
Същата защита (никаква по-различна от обикновен прът) ще имате и ако отгоре на мачтата сложите консервена кутия, стара подкова от магаре ... или каквото и да е друго желязо.
АКТИВНИТЕ мълниеприемници НЕ РАБОТЯТ както ги пишат.
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

Тема "Електроди мнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: