• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 25
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
gogo7777 - майстор
Ето приблизителни показатели на сходни електроди. Hyundai-я е с най-високо съдържание на манган и най-ниско феритно число. Това означава, че удължението при по-ниски температури /-40/ ще е около 25%, якостта ще е с 8% по-ниска, а провлачването с 5%. Електрода работи при двете полярности и променлив ток. За нашите географски ширини става не само за асмалък, а и за други неотговорни заварки. Не ми се смяташе за въглерода и възможните карбиди щото му нямам пълния химически състав на тела и обмазката, ама би трябвало да е почти базичен електрод. :lol:

Hyundai
S-7018-GH
якост на опън 566 MPa
граница на провлачване 488 MPa
°C/KV(J) -30/126

Esab
OK 48.00
якост на опън 540 MPa
граница на провлачване 440 MPa
°C/KV(J) -40/70

Jesenice
EVB 50
якост на опън 560 MPa
граница на провлачване >440 MPa
°C/KV(J) -40/>67

Бьолер
FOX EV 50
якост на опън 560 MPa
граница на провлачване 490 MPa
°C/KV(J) -50/100

Ихтиман
Норд
якост на опън 550 MPa
граница на провлачване 430 MPa
°C/KV(J) -50/90
idunno - специалист
Само ще вмъкна, че за ниво " за дома" не са важни мегапаскалите, въобще нищо не е важно освен цената.Това е си е в реда на нещата- колко електрода ще изгори вкъщи човек- 20-30 годишно.Даже не му трябва електрожен, може да вземе от комшията.
Kirilpm - специалист
idunno написа:
Само ще вмъкна, че за ниво " за дома" не са важни мегапаскалите, въобще нищо не е важно освен цената.Това е си е в реда на нещата- колко електрода ще изгори вкъщи човек- 20-30 годишно.Даже не му трябва електрожен, може да вземе от комшията.
Повече от съгласен съм!Последното нещо което ще ни развали заварката в домашни условия са видовете електроди.За мен 6013 са си напълно адекватни за всички домашни нужди,заварявал съм и ст45 с тях с много задоволителни резултати и счупена пружина 65г и неръждавейка и чугун и гаечни ключове(предполагам инструментална стомана)за цената си нямат равни.А това че на някой му лепнат електродите,калпава е машината,не отговарят на спецификациите,в повечето случаи причината е в това,което държи електродите.Ако предположим че хората у дома или на вилата са решили да си направят врата,рафтове,асмалък,нещо от тръби и прочее едва ли някога ще му се наложи да ползва други електроди или нещо повече от променливотокова машина.Вече ако някой има мерак да заварява магистрални тръбопроводи в домашни условия това си е негов проблем :lol:
koveslav - майстор
Kirilpm написа:
fore написа:
......Това че повечето стомани са сравнително лесни и безпроблемни за заваряване не значи че всички са такива.
Много си прав,но на практика в днешно време ситуациите са по-лесни и предвидими от преди 20-на години. Сега няма как случайно да попаднеш на сериозна стомана-цената и е доволно висока,а и заводите от които се изнасяха всевъзможни материали отдавана ги няма или пък са със сериозен контрол.Каквото е на двора си е лесно заваряемо :D ...
Наскоро едно местно търговче се изфучи със свредла на Вюрт,искал да ни прави демонстрации и т.н. Само че усетих сериозен опит за цакане в цените му и му дадох да ни демонстрира върху една на вид "най-обикновена" 20мм широка шина,която всъщност е лист от торсион на Запорожец(пазим няколко парчета,от тях си правим малки секачи,челни шабърчета и т.н.). Голям цирк се получи ....Черви се,напъва се,след няколко опита с ръчна,поиска да пробва и на настолната бормашина....
fore - майстор
Бе гледах ги точно тези цифри когато заварявах неръждавейката на първи контур в АЕЦ-а -паронапорните тръби на кондензатора. Но после така и така ги проверяваха с рентген и не беше толкова фатално.
Ама сега като си парнах асмата действително не гледах с рентген дали има микро-пукнатини. Та за това съм над тези цифри.
Вие щом токлова много ви интересуват си ги гледайте. Те за това са ги систематизирали и таблитизирали.

Само не разбрах колко са тези различни видове стомани при обикновеното желязо и високо въглеродната стомана ?

Все си мислех че заварявам желязо с желязо, пък то ще излезе че е друга работата. :? :?
Норда примерно като базичен е с различна обмазка, но електрода му е въглеродна стомана доколкото аз знам.

Виж за неръждаемите и чугуна наистина има разнообразие от сплави в самият електрод.

Та не мога да споря с такива исполини в областта като вас. Вие къде- къде по добре ги знаете тези работи и си личи от дистанция !
Kirilpm - специалист
Таблица за стоманите не ми се занимаваше да търся но тук има информация https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1 ... 0%BD%D0%B0
А за почти всички видове труднозаваряеми стомани хората произвеждат електроди,може би защото нямат твоите умения
http://pdf.directindustry.com/pdf/esab/ ... 84893.html
fore - майстор
Стоманата е сплав на желязо и въглерод, в която съдържанието на въглерод се колебае в границите от 0,025% до 2,14%./

Освен въглерод, стоманите съдържат и други елементи - манган, фосфор, сяра, силиций, следи от кислород, азот и алуминий, които обикновено се разделят на легиращи елементи и примеси.

Тънкият момент -легиращи елементи и примеси. Какво е легировка ? :wink:

Дали по горе не написах същото -легиращи минерали и примеси ? И то без да съм чел Уикипедия, както правите вие ? :roll:

Номера всъщност е в обмазката. Тя виза в заваръчната вана и легира заварката, прав я по здрава, спомага да няма нежелани окиси и пречки за качествена заварка и тнт.
kozl - майстор
Аз като "доказан специалист от висота" си направих стоманена к-ция на долните шкафове в кухнята от стоманени квадратни тръби, заварени с електроди за неръждавейка. Скъпи, мното скъпи тия електроди, ама сами заваряват или иначе казано мноо по-лесно аз като начинаещ се справям с тях спрямо рутиловите Вежени, от които все още имам наличности.
Глождеше ме въпроса за галваничната двойка :?
Купих си гърне за Алеко и го пригодих за Пежото, заварих му закачалки от Ф8 арматурно желязо с електродите за неръждавейка, че по-лесно, пък и гърнето ми продадоха като неръждаемо. На 6-тата година гърнето се скапа от ръжда. Около заварката нямаше забележима корозия. Заварката го надживя. А после две гърнета подмених със същата закачалка, а и гърнетата ги продават като неръждаеми, защото имат някакво алуминиево покритие, дето не знам що пази ама аз не се опазих от чернилката му.
А сега колко чинат и де ги има на пазаря таквиз неръждаеми електрони, както им викаше един баш заварчик де ми ги хариза?
Аз като НЕспециалист мога да отбележа -лесно палат, равномерно горят, минимум шлака, която мното лесно пада като изстине метала. Даже шлаката сама се изстрелва от заварката по някой път :shock:
bigdragon - майстор
fore написа:
.... заварявах неръждавейката на първи контур в АЕЦ-а -паронапорните тръби на кондензатора. Но после така и така ги проверяваха с рентген и не беше толкова фатално.
.... не гледах с рентген дали има микро-пукнатини.
.....
Ако в АЕЦ-а търсят микропукнатини в първи контур с ренген, бЕгай далеко от там...
Нищо няма да намерят.
Или толкова ти разбира главата, какво търсят с гамаграфия.
Да държиш майсторски ръчока, да гониш шлаката от заваръчната вана и да разбираш от металургия на заваръчния шев, са различни неща.
Kirilpm - специалист
kozl написа:
Аз като "доказан специалист от висота" си направих стоманена к-ция на долните шкафове в кухнята от стоманени квадратни тръби, заварени с електроди за неръждавейка. Скъпи, мното скъпи тия електроди, ама сами заваряват или иначе казано мноо по-лесно аз като начинаещ се справям с тях спрямо рутиловите Вежени, от които все още имам наличности.
Глождеше ме въпроса за галваничната двойка :?
Купих си гърне за Алеко и го пригодих за Пежото, заварих му закачалки от Ф8 арматурно желязо с електродите за неръждавейка, че по-лесно, пък и гърнето ми продадоха като неръждаемо. На 6-тата година гърнето се скапа от ръжда. Около заварката нямаше забележима корозия. Заварката го надживя. А после две гърнета подмених със същата закачалка, а и гърнетата ги продават като неръждаеми, защото имат някакво алуминиево покритие, дето не знам що пази ама аз не се опазих от чернилката му.
А сега колко чинат и де ги има на пазаря таквиз неръждаеми електрони, както им викаше един баш заварчик де ми ги хариза?
Аз като НЕспециалист мога да отбележа -лесно палат, равномерно горят, минимум шлака, която мното лесно пада като изстине метала. Даже шлаката сама се изстрелва от заварката по някой път :shock:
Надявам се не съм те обидил колега,аз имах впредвид че не е икономически изгодно да се работи с такива електроди,а когато се работи професионално,няма какво да се лъжем парата определя играта.Иначе за домшана работа където я изгориш 1 пакет електроди в годината,я не няма почти никакво значение и има определен смисъл ако се заварява нещо изложено на атмосферни влияния,понеже в повечето случаи ръждите тръгват от заварката,а тези електроди са много държеливи на корозия и много лесни за работа и аз много ги харесвам.А вежените те вървят още по-лесно,проблема им е че оставят много,ама много шлака и това мъчи повечето хора,а ако не ти вървят прекъсват и пукат пробвай да ги изсушиш или да купиш нови.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 25

Тема "Електроди мнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: