• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
kuger - майстор
нед авг 11, 2019 9:59 pmKempty написа:
...
Въпросът ми е има ли вече такива електроди?
Има, продават се под името Есаб.
Скоро ми се наложи да правя стойка за варел, оказа се, че електроди имам, ама свестни и не ми се щеше да ги хабя. Та си купих десетина Есаб. Палят като сух кибрит, но вида на заварката е като на изгоряло желязо, а ги карах на 50-70 ампера.
Със стоманените на Бьолер, FOX SPE след като падне шлаката остава бял, блестящ метал. Работя с инвертор, но и със старата Кракра ефекта е същия, само дето Бьолера палят малко по-трудно..

пп: Имам едни неръждаеми, работят и на AC, на тях шлаката пука и се отделя сама / и боли, като падне в чепика :-D/ .
нед авг 11, 2019 10:26 pmkuger написа:
нед авг 11, 2019 9:59 pmKempty написа:
...
Въпросът ми е има ли вече такива електроди?
Има, продават се под името Есаб.
Скоро ми се наложи да правя стойка за варел, оказа се, че електроди имам, ама свестни и не ми се щеше да ги хабя. Та си купих десетина Есаб. Палят като сух кибрит, но вида на заварката е като на изгоряло желязо, а ги карах на 50-70 ампера.
Със стоманените на Бьолер, FOX SPE след като падне шлаката остава бял, блестящ метал. Работя с инвертор, но и със старата Кракра ефекта е същия, само дето Бьолера палят малко по-трудно..

пп: Имам едни неръждаеми, работят и на AC, на тях шлаката пука и се отделя сама / и боли, като падне в чепика :-D/ .
Тези електроди Вежен от преди 30г ги пробвах 4 мм не си правя майтап ще кача снимката след като и намаля размера че не ми дава да я кача, защото съм го снимал как се е отлепила половината шлака. И пробвах да заварявам с голям ъгъл малък ампераж 88 и електрода беше опрян за детайла стържеше за него.
Заварката на външен вид стана перфектна гладка равномерно разлята, за качество обаче не гарантирам. :razz:
plamen6703 - майстор
Понеже си новобранец в заваряването пробвай, ако не за постоянно поне в началото да заваряваш с рутилово- базични електроди, "Емона" като марка са много добри и ще ти е по-лесно да заваряваш. Като се научиш вече да заваряваш почти няма да имаш проблеми с електродите. :partyman:
gogo7777 - майстор
4мм електрод и 88 ампера!!!!? Нещо гнило има тука.... :)
agj - майстор
Нищо гнило няма....! Аз доколкото разбрах - важен е ъгъла.... :partyman:
koveslav - майстор
нед авг 11, 2019 10:04 pmKempty написа:
И да поясня и въпроса си пак, продават ли се вече такива електроди които да си отделят сами шлаката или който работил с такива преди 30г работил?
Работейки с добра заваръчна машина,настроена на нужния за дебелината и вида на метала на заварявания детайл и вид шев ток,с правилния наклон на електрода и поддържайки правилна дължина на дъгата,ще харесаш работата и на много съвременни електроди. :partyman:
npace - специалист
А дали може да се намери някакъв вид учебник по заваряване? Да пише кой електрод за какъв вид работи да се ползва, ъгли, разстояния какво влияние оказват, дебелини, амперажи и т.н., евентуално някакви математически формули зад тия неща. Като гледаме пламъка и това дето остава след него как да познаем дали вършим работа или само прахосваме материала, абе всичко. :-D
Ако може да е по-сбито, но и да не е - не е проблем. ПДФ или нещо подобно.
Lutchezar - майстор
Книга, споделена от agj в един друг форум:
http://dox.bg/files/dw?a=40f2fa7e44
swissmad1 - специалист
вт авг 13, 2019 1:03 amnpace написа:
А дали може да се намери някакъв вид учебник по заваряване или нещо подобно.
Има доста обучаващи клипове в нета .Ето едно от тях-

https://www.youtube.com/watch?v=FvvzjbibNsE

Който се интересува ,ще си намери и още.
npace - специалист
Клипчета гледах аз и продължавам да гледам. Разни обучителни материали от големите фирми също четох, и електроди бастисах немалко. Точно затова си мисля, че без учебник няма да стане работата. :-D
Много благодаря и на тримата!
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

Тема "Електроди мнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: