Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
besriworld - помощник
Здравейте на всички пускам тази тема за да изкажете съвети и мнение относно покупка на металообработваща фреза като условие искам да кажа че основната идея е фрезата да се превърне в CNC .Основния материал на обработка ще е алуминии като изрязване гравиране , разпробиване и т.н . Първоначално бях се запътил да си правя homemade CNC и тук е мястото да благодаря на изчерпателната тема която има във вашия форум . Препрочетена е и разгледана многократно. Отпадането на тази идея е поради факта че нямам нито струг нито фреза , неналичието на тези машини води до усложняване и оскъпяване на CNC-то . По съвети на мой близък се отказах от това начинание и в момента сериозно обмислям закупуване на фреза .
Първоначално разглеждах руските фрези намиращи се на нашия пазар втора употреба , не знам дали факта повечето са произвеждани 80 години на миналия век дали огромните и тежки размери отчасти е ме плашат и са предпоставка за по голямо и същевременно евентуално вкарване на машината .Също така не знам защо но и не намирам такъв руски струг да е направен с ЦПУ . Не на последно място и цената която ако може да кажа средно пазарна е около 3000-3500лв за една що годе добра фреза като например ФУ251 .Към нея поне едно 500лв транспорт при доставката и отиваме към 4000лв която все пак е твърда относителна сума , а и преработката и в CNC може би няма да е толкова лесна .
Ориентирах се към нова фреза и след доста проучване и гледане по чуждите сайтове се спрях на тази фреза :
Fervi T044 Фрезата е италианска като крайна цена с доставката ще стъпи на около 4800лв . Цената която ми дават в България е 8200 лв от които 20% е ДДС но тъй като аз не съм ЮЛ за мен цената си остава крайна . Ето линк към характеристиките на фрезата : http://www.fervi.com/ita/macchine-e-acc ... r-3859.htm
Ето един китайски вариант от България Пробивно-фрезова машина DM7045FG :
http://polymeta.bg/?page=newmach&cat=15&pid=40
Ще се радвам на компетентно и реално мнение свързано с покупката и кое си заслужава най вече . Също така съм отворен към идеи . Благодаря за отделеното време и се надявам на всеобщата ви помощ.
svetliopi44 - Чирак...
Колега, аз не съм от най-знаещите по темата за CNC ,но си мисля че за около 5000лв. можеш да си спретнеш много прилична машина с готови(купени)детаили.Без да има нужда да струговаш или фрезоваш. То вероятно ще ти се наложи за нещо дребно, но няма да е кои знае какво перо в бюджета ви.
besriworld - помощник
Забравих още една фреза да добавя : http://www.ebay.com/itm/151345658197
Тая ще ми излез не 4800лв с доставката от германия .
За CNC-то ако си закупя готови винтове с крайни лагери плюс линиеиния лагер за захващане на масата и танкетни направляващи пак с линейни лагери за работна площ 700 x 500 x 300 най евтиното стъпва на 2000лв плюс още толкова за щпиндел и стъпкови мотори стават 4000лв за изработка на всички елементи по моста плюс материали за самата конструкция пак ще си отидат едно 1000лв . Като резултат не се знае какво точно ще може . При готовата фреза резултата е ясен и щом си работи със стомана то с алуминия не би трябвало да има никакви проблеми . Та на кратко готовата фреза ми са вижда по оправдана от към инвестиция а и евентуална продажба след време е по сигурна . Така мисля аз но мога и да греша .Именно затова се осмелих да отворя тази тема .
svetliopi44 - Чирак...
Пак казвам че не съм специалист и решението ,а и парите са ваши.
Но за тези размери мисля че е ненужно да се ползват танкети, естествено това е най-доброто, но ненужно скъпо според мен.
Кръгли направляващи тип лястовича опашка, мисля че ще вършат добра работа. Цените паднаха доста.
Лично аз ако ги имах свободни тези 5 000 лв. бих си направил CNC с тях.

п.п. На тези фрези които показахте също ще трябват стъпкови мотори контролер, драивъри и т.н.
besriworld - помощник
Спрях се на CNC рутер изработен от модулни алуминиеви профили плюс алуминии 25мм от който ще е изработен моста и останалите елементи . Дайте предложение за изпълнител било то фирма или физическо лице ? Детайлите са изработени от мен на прогарама !
Конструкцията ще е от тънкетни линейни направляващи и винтове 2505 . Моторите ще са 2бр. по X и Y и Z по един всичките ще са NEMA 34 1600oz - 11Nm Щпиндела съм се спрял на Hertz HMB42c 2.2kw 18000RPM + инвертор Delta .
Ще се радвам на препоръки относно стъпковите мотори които са китайски 5kg и турския щпиндел . Дано да има повече включили се. Интересувам се също дали този щпиндел с инвертора има обратна връзка от мотора . Т.е. дали могат да се правят резби с него . Приятно прекарване на новата година и честито посрещане на 2015. Живи и здрави .
Lazy_666 - специалист
Мога да попитам младежа който ми направи стойката за монитора дали иска да се заеме, но това ще стане след празниците.

Тема "Съвет и насоки покупка на настолна фреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: