• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
vinkelmen - специалист
Ами те, колегите ти казаха - това е формовъчна пръст (леярска пръст). Прави се. Не знам да се продава готова, но не съм се интересувал.
Аз съм лял алуминий в такава пръст, но само за неотговорни детайли. Дава много шупли.
profesionalist_wood - майстор
Хм...шупли значи. Защото мислех как да направя някой детайл на колата който не е жизненоважен като казанчето за чистачките(Защото ми пуква често) и други дребролии като капачки и престъргани на струг или някоя друга решетка :-D
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:-) Ще изгориш ток за 2 моргаджийски казанчета...
Стана ми интересно, как ги пукаш казанчетата за чистачките???
vinkelmen - специалист
profesionalist_wood написа:
Хм...шупли значи. Защото мислех как да направя някой детайл на колата който не е жизненоважен като казанчето за чистачките(Защото ми пуква често) и други дребролии като капачки и престъргани на струг или някоя друга решетка :-D
Казанче? Де е Киро на кирия? Детайлът трудно ще стане в двуделна форма. Тънкостенен е, със сърце ... Не случайно тези форми се правят с издуване. Ама, ако от ентусиазъм сън не те лови, няма невъзможни неща ;)
edemy2001 - специалист
Вече няколко години лея алуминий и по двата начина - с леярска пръс и с гипс. Пещта сам си я направих от стара голяааама :-D тенджера и е подобна на тази от клипа в първия пост. Захранвам я с пропан бутан. В потата се събират около 2 литра разтопен алуминий.
Има начини за премахване на по-голямата част от газовете в стопилката и от там намаляване на шуплите. При моите отливки се получават мехурчета с диаметър средно около 0.2 - 0.3 мм като броя им е около 2 - 3 на кв.см. от повърхността на метала след обработката - т.е. когато започнат да се виждат.
Ако представлява интерес бих споделил и повече по въпроса. На следващите снимки са изделия които съм лял. Под всяка снимка ще добавя текст с пояснение по каква технология е лят детайла.
Прикачен файл:
Изображение0009 1.jpg
Пещта в работно положение.
Прикачен файл:
DSCN2817a.jpg
Отливка в леярска пръс.
Прикачен файл:
DSCN3584a.jpg
Восъчен модел за отливане в гипс.
Прикачен файл:
DSCN3593a.jpg
Готовото изделие след леене в гипс и частична машинна обработка.
vinkelmen - специалист
Ще бъде много интересно да споделиш практическия си опит. Винаги е полезно да "откраднеш" малко занаят :)
profesionalist_wood - майстор
Обаче сутринта като разглеждах в гугъл едни неща,попаднах на пластилин за поправка на счупени алуминиеви детайли. Мноу яко

https://fbcdn-creative-a.akamaihd.net/h ... bec7610272

http://suneuropa.com/product/2280/unive ... 00-gr.html

Дори не е скъп. Дали става за други метали :?
edemy2001 - специалист
vinkelmen написа:
Ще бъде много интересно да споделиш практическия си опит. Винаги е полезно да "откраднеш" малко занаят :)
Ами питайте, че иначе става сложно... Не ми се пише чак толкова много! :-D
Ще отговоря на конкретни въпроси, доколкото мога, че и аз не съм голям специалист, само имам малко практика.
lov - майстор
Що не пробваш стария изпитан зъботехнически метод с прашката. Не вярвам да са ти по тежки от 1-2 килограма и ще можеш да врътнеш на ръка и да го удържиш. Аз съм лял но ситни детали от ЦАМ с восъчен модел и се получават перфектни.
angelfilev - специалист
edemy2001 написа:
vinkelmen написа:
Ще бъде много интересно да споделиш практическия си опит. Винаги е полезно да "откраднеш" малко занаят :)
Ами питайте, че иначе става сложно... Не ми се пише чак толкова много! :-D
Ще отговоря на конкретни въпроси, доколкото мога, че и аз не съм голям специалист, само имам малко практика.
За мен е интересно леенето в гипсови форми, не само по восъчни модели.
Какъв гипс? От къде? Какво се добавя към гипса, колко? Сушат ли се формите, изпичат ли се?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Отливане на алуминий" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: