Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Здравейте,

Предварително се извинявам за аматьорския въпрос, но не можах с търсене да събера смислена информация.

Имам дървообработваща машина, на която искам да сменя ножовете с по-качествени. Проблемът е, че не мога да намерия точния размер. Мога да намеря ножове с размери 310x30x3 мм, а оригиналните са 305x22x3 мм. Въпросът ми е възможно ли е да се отнемат 5 мм от дължината и 8 мм от височината на ножа? На всичкото отгоре в оригиналния нож има и две дупки по около 5 милиметра диаметър - възможно ли е да се пробият и те?

Предполагам, че отговора ще бъде, че това е много трудно или дори невъзможно за любител, затова следващия ми въпрос е има ли място в София, или което работи по куриер, където могат да извършат такава услуга - да скъсят няколко HSS ножа и да им пробият по две дупки?
CARRION - специалист
Със много сложна задача си се захванал. По принцип HSS инструментите се използват за обработване на метал (по издръжливи са), но това няма никакво значение. Проблемът е че "те тава железо е мнооого кораво" . Единственият начин да стане точен размер е използването на електро ерозиини машини (нишкова или обемна ерозия). Лошото е, че никой с такава машина няма да се наеме да прави такава щурутия.
alien - специалист
ако не намериш готови ножове търси си майстор който да ти ги прави
предимството е, че и за в бъдеще ще можеш да го ползваш
не че не може да се направят в домашни условия, просто не си заслужава мъките
angelfilev - специалист
alexandrow написа:
Здравейте,

Предварително се извинявам за аматьорския въпрос, но не можах с търсене да събера смислена информация.

Имам дървообработваща машина, на която искам да сменя ножовете с по-качествени. Проблемът е, че не мога да намерия точния размер. Мога да намеря ножове с размери 310x30x3 мм, а оригиналните са 305x22x3 мм. Въпросът ми е възможно ли е да се отнемат 5 мм от дължината и 8 мм от височината на ножа? На всичкото отгоре в оригиналния нож има и две дупки по около 5 милиметра диаметър - възможно ли е да се пробият и те?

Предполагам, че отговора ще бъде, че това е много трудно или дори невъзможно за любител, затова следващия ми въпрос е има ли място в София, или което работи по куриер, където могат да извършат такава услуга - да скъсят няколко HSS ножа и да им пробият по две дупки?
Проблема ти се решава на машина за лазерно или водно рязане. Потърси най-близкото и удобно място и се уговаряй на място.
vinkelmen - специалист
За прецизно рязане без промяна в кристалната решетка и аз бих препоръчал нишкова ерозия (за скъсяването) и обемна (за отворите). Ерозистите може и да ти се цупят, ама като си плащаш достатъчно за услугата, няма причина да те отсвирят. Поне за мен не е имало значение, дали работя върху матрица или вадя строшен метчик - цена на час работа, пък ако те урежда. За съжаление се откъснах от този бранш и не зная, кои колеги още работят за да те насоча.
crez - майстор
Ножове съм скъсявал и с флекса, никакъв проблем, но отвори в тази стомана само както казаха колегите по-горе.
angelfilev - специалист
vinkelmen написа:
За прецизно рязане без промяна в кристалната решетка и аз бих препоръчал нишкова ерозия (за скъсяването) и обемна (за отворите). Ерозистите може и да ти се цупят, ама като си плащаш достатъчно за услугата, няма причина да те отсвирят. Поне за мен не е имало значение, дали работя върху матрица или вадя строшен метчик - цена на час работа, пък ако те урежда. За съжаление се откъснах от този бранш и не зная, кои колеги още работят за да те насоча.
Да, може да стане и на ерозийна машина, но в случая не си заслужава. Цената за рязане на лазер е от порядъка на 5-10 лв за линеен метър. Малко по-скъпо е водното.
Точността и на двата метода е предостатъчна за случая. Грешката и дефектния слой при лазер за 3 мм лист няма да превиши 0,05 мм. Отнася се за съвременна машина и нормален оператор. :)
savagebs - специалист
Здравей, има много малки бор корони с диамант4-5мм, при китайците съм купувал такива за по долар, гледах клипче как с тава корона се проби парче машинна ножовка, знаете тя колко е трърда, техниката е малко търкане после се топи във вода за охлдажене, бавно става но пробива.
ето един примерен комплект корони http://www.aliexpress.com/item/New-11pc ... 18411_6452 намират се и у нас подобни

Тема "Обработка (скъсяване) на нож от HSS" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: