• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
veszxr - помощник
Здравейте съфорумници,
Пиша нова тема само за ТИГ заваряване,мисля че ще е интересна за повечето 'направи си сам' майстори.
В нета има доста клипчета и разни книжки,но и доста противоречия,които могат да се доуточнят тук от по-големите майстори-заварчици.
Досега съм заварявал с Кракра,чисто аматьорски и единствено за лични цели,с една дума 'самоук'.
От една седмица се сдобих с ВИГ 200 от г-н Драгозов с цел да си правя разни джиджавки предимно от неръждавейка за лично ползване (ремарке и други неща по вилата).
Купих и малка 7,5л бутилка с аргон от Сточна гара.
Първите ми въпроси са,може да са елемантарни за някои,но тепърва се сблъсквам с този вид заваряване:
- Първо консумативите - за Аргон ясно,освен Сточна гара има и на още две три места в София,незнам къде са най-съвестни при зареждане на бутилки,отидох на Сточна гара,защото го намерих най-бързо.
За добавъчна тел намерих Ташев Галвинг и redco.bg,ако знаете други на по-добра цена или по-добро качество добавъчна тел (неръждавейка) ,моля споделете.
Складове за неръждавейка - знам един на Орландовци и толкова.
Видях ,че след заваряване може да се изчисти заварката с някаква паста,каква е пастата и с каква шайба се чисти?

- Въпроси по апарата и начина на заваряване са:
1. В комплекта има няколко размера керамични чашки,освен за достъпността на мястото на заваряване и дебелината на електрода има ли друго значение размерът им.
2. Разбрах, че за неръждавейка електрода се заточва почти като кърфица,вярно ли е?
3. Колко литра в минута аргон е необходимо,чух доста противоречия,от 5 до 20 л/мин?
4. За ампеража предполагам че ще го уцеля при първите заварки,ще заварявам предимно тънкостенна 1,5 до 3 мм неръждавейка,но ако има някаква зависимост или таблица,ще бъде полезна?
Еми това се сещам за момента,в процеса на работа сигурно ще излезнат и други въпроси,но трябва да се почне от някъде!
Надявам се темата да бъде полезна за всички.

Поздрави!
gogo7777 - майстор
По точка 1
Ако са ти дали №6 слагай я. Става и по-малка.

2.
Вярно е. Точи по посока надлъжно на електрода. Ползвай червен електрод 2мм или 2,4мм. Ако нямаш такива цанги и дифузьори си набави. Тел 2мм е универсална, но според детайлите, които заваряваш ще ти трябва 1,6мм даже и понякога и 2,4мм. Гледай тела да не е по-дебел от електрода.

3.
За неръж е 6-12 литра. В твоя случай не повече от 8 литра

4.
За ампеража (не знам колко е вярна скалата на апарата), за 1,5мм 40-60А, за 3мм около 70-80 макс. Все пак това е условно, много зависи от бързината и ловкоста с която водиш ваната и от самия апарат. Иначе може и на по-висок ампераж да се заварява. Не трябва шева да е тъмно кафяв (черен) или бял.
За добавъчна тел намерих Ташев Галвинг и redco.bg,ако знаете други на по-добра цена или по-добро качество добавъчна тел (неръждавейка) ,моля споделете.
Най-качествените телове са на Кастолин, но цената няма да ти хареса. Аз купувам от Редко, щото са ми близко. Цените са сходни почти на всякъде.
veszxr - помощник
Благодаря Ти за инфото, за тази паста, която чисти заварката (избелва я), знаеш ли къде може да се намери?
agj - майстор
Здравей,veszxr
Керамични дюзи 5 и 6 принципно са най използвани! За неръждаемо избягвай да ползваш четворка -само ако не е крайно наложително!Когато работиш с четворка може леко да намалиш дебита на газ !
Относно дебита ,ампеража и останалите стойности за режимите на работа имам няколко много добри таблички и ако искаш мога да ти ги пратя на емайла ти. Но принципно за черно и неръждаемо са необходими 5-7 л/мин ,за по дебели материали между 8-12мм до максимум 9 л/мин.Използването 10-12 л/мин.и нагоре според мен е оправдано само в по-специални условия като например при работа на открито ....!Прекалено големия дебит може дори да е вреден за заваръчния шев!
На прекалено остро заточения като карфица електрод може да прегори върха му! Относно типа електрод може да се ползва както червен WT 20 така WL15 -златист той е пълен аналог на червения ториев електрод и не съдържа радиоактивни елементи!
Това: http://www.smt.sandvik.com/en/products/ ... duct-data/ според мен е най добрата паста за почистване на шевовете при работа с неръждаема стомана.
gogo7777 - майстор
:arrow:
Последна промяна от gogo7777 на пон авг 19, 2013 12:34 pm, променено общо 1 път.
agj - майстор
Нищо по различно няма при използване и заточване на WL-15 те са универсални и могат да работят, както на постоянен, така и на променлив ток!С тях може да се заварява ,черно неръждаемо ,мед ,алуминий и др.Заточването е според силата на заваръчния ток -при по слаб ток -по остър електрод при по силен ток - по тъп електрод, и съответно при алуминий пак тъп или дори може заоблен.Ето нагледно материалче:

Прикачен файл

заточване на електрод.JPG
заточване на електрод.JPG (22.8 KиБ) Видяна 19963 пъти
gogo7777 - майстор
:arrow:
Последна промяна от gogo7777 на пон авг 19, 2013 12:35 pm, променено общо 1 път.
agj - майстор
gogo7777 написа:
Като човек практик, препоръчвам на начинаещите заварчици да не ползват лантанови електроди, защото ще придобиете грешни навици, от които няма да могат да отвикнат след това. :-D .

:shock:
Ако имаш нещо да казваш казвай го !Щото подобни съвети не само че не помагат на никого но още повече могат да объркат хората които сега започват да работят с ВИГ!?
Лантанови електроди е много общо казано ! :? А те са три вида ! :lol:
gogo7777 написа:
veszxr
От любопитство може да пробваш лантанов, цериев, циркониев, с редки метали или чист волфрам........Матерялчето дето дават е условно (ориентировъчно). С 2,4мм електрод не заварявай на повече от 120А, щото ще си повредиш ръкохватката, а и електрода по-бързо се хаби. Времето на обдухване на електрода с газ след гасене на дъгата при тия токове е около и над 10-на секунди. Подозирам, че при твоя апарят са 5 сек. макс. Така, че имай едно на ум и си пази ръкохватката.
#-o
Колегата все още не е казал каква машина притежава а ти бързаш да му препоръчваш това и онова ! :rolleyes: То хубаво да пробва циркониев или чист волфрам ....ами ако машинката му е само DC !? ! :? :finga:
gogo7777 - майстор
Лантанови електроди е много общо казано ! А те са три вида !
Като ги раздели на три вида, айде кажи за по-напредналите по какво се различават освен процентното съдържание на легиращият елемент лантан. И кой кога и защо се ползва?
Последна промяна от gogo7777 на пон авг 19, 2013 12:37 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "ТИГ Заваряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: