Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
tomny - специалист
Здравейте,
имам една фигура, направена от горена тел, която искам да предпазя от ръжда. Целта е да запазя горе-долу този вид на "голо желязо". Ще ми се да е някакво електрохимично покритие, оксидация, галванизация, не съм добре с химията, безцветен лак остава като краен вариант. Детайлът е малък, и може да се потапя, нагрява, изобщо каквото е нужно в домашни условия.
Мерси предварително
:)
fantom - специалист
горена тел? това какъв материал е, желязо, стомана, мед?
никоя от изброените манипулации не е приложима за "домашни условия"
в софия има доста галванични фирми, има и в цялата страна.
хемерли имат хубави бои с различни ефекти.

За домашни условия, става обезмасляване, грундиране, лак.
fill - специалист
fantom написа:
горена тел? това какъв материал е, желязо, стомана, мед?
никоя от изброените манипулации не е приложима за "домашни условия"
в софия има доста галванични фирми, има и в цялата страна.
хемерли имат хубави бои с различни ефекти.

За домашни условия, става обезмасляване, грундиране, лак.
Брех деева...Не знаеш какво е "горена тел",ма ръсиш мозък...В домашни условия може да се отложи даже никасил,ама трее акъл...
Проблема на горената тел е окалината,която трудно се премахва с химия.Единственото качествено почистване е с пясъкоструене,но пък там качеството е СА 3 - бял метал.
Варианти има,но тазгодишния боб свърши а догодишния още не съм го сял.Та,ако може една снимка на "чудото"...
fantom - специалист
fill написа:
fantom написа:
горена тел? това какъв материал е, желязо, стомана, мед?
никоя от изброените манипулации не е приложима за "домашни условия"
в софия има доста галванични фирми, има и в цялата страна.
хемерли имат хубави бои с различни ефекти.

За домашни условия, става обезмасляване, грундиране, лак.
Брех деева...Не знаеш какво е "горена тел",ма ръсиш мозък...В домашни условия може да се отложи даже никасил,ама трее акъл...
Проблема на горената тел е окалината,която трудно се премахва с химия.Единственото качествено почистване е с пясъкоструене,но пък там качеството е СА 3 - бял метал.
Варианти има,но тазгодишния боб свърши а догодишния още не съм го сял.Та,ако може една снимка на "чудото"...
имам ръся, па ти пробвай с боб и снимки
:butthead:
Чираче - майстор
tomny написа:
Здравейте,
имам една фигура, направена от горена тел, която искам да предпазя от ръжда. :)
Пробвай с разредена 1:3 ортофосфорна киселина. Намазваш, изчакваш, и когато започне да побелява, измиваш с вода. По този начин железния окис/Ръждата/ се преобразува в повърхностен слой от фосфорен окис. Ако държиш дълго време с киселината, може цялата тел да се превърне във фосфорен окис, и да се счупи.
p.v.x - майстор
Не знам кои знае , какво е горена тел , но тука се говори за направена фигура от такава.
Това предполага , сплитане на отделни телове , и не може да се мисли за мазане и тем- подобни.
Трябва да се мисли за цялостно потапяне на фигурата.

:rock:
bigdragon - майстор
Чираче написа:
tomny написа:
Здравейте,
имам една фигура, направена от горена тел, която искам да предпазя от ръжда. :)
Пробвай с разредена 1:3 ортофосфорна киселина. Намазваш, изчакваш, и когато започне да побелява, измиваш с вода. По този начин железния окис/Ръждата/ се преобразува в повърхностен слой от фосфорен окис. Ако държиш дълго време с киселината, може цялата тел да се превърне във фосфорен окис, и да се счупи.
И за да не питаш какво е ортофосфорна киселина,
в магазина има смес, която се продава като преобразувател на ръжда.
tomny - специалист
Момчета,
много благодаря за отговорите.
Хванахте ме малко в лъжа. Фигурата не съм я направил още, защото ще ръждяса, и за това не мога ви дам снимки. Мога да снимам телта, ама човек дето не е виждал такова нещо едва ли ще може и да помогне. Представете си нещо като пружина, с малко по-специфична форма, около 8-10 см. Мазането наистина е сложно, защото има преплитане отвътре. Намерих ето това - http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 60#p370260. Нямам представа защо търсачката на форума не го намери преди да пусна темата.
Ето това - "Рецепта 1
Вода 1литър,калиев ферицианид(червена кръвна сол)100г,железен трихлорид 100г.При по-дълга обработка цветът достига до черносин."
- ще ми свърши идеална работа. Според вас, това покритие предпазва ли от корозия, и при каква температура трябва да се извърши?

Тема "Защита на желязо от корозия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: